Karl von Grolman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karl von Grolman
Ilustracja
generał
Data i miejsce urodzenia 30 lipca 1777
Berlin
Data i miejsce śmierci 15 września 1843
Poznań
Przebieg służby
Lata służby 1791-1843
Główne wojny i bitwy pod Iławą
pod Lidzbarkiem
pod Waterloo
Odznaczenia
Pour le Mérite, Krzyż Żelazny
Kamień nagrobny Karla von Grolmana w Parku Cytadela.

Karl Wilhelm Georg von Grolman (ur. 30 lipca 1777 w Berlinie, zm. 15 września 1843 w Poznaniu) – pruski generał piechoty oraz szef sztabu generalnego.

Służbę w wojsku rozpoczął w 1791 r. W 1806 roku był adiutantem marszałków Möllendorffa oraz L’Estocqa. W latach 1815-1819 był szefem Sztabu generalnego. Wykonał wstępny projekt Twierdzy Poznań. Argumentował, że miasto leży na najkrótszej drodze z granicy prusko-rosyjskiej do Berlina, ponadto na szlaku łączącym Prusy Zachodnie ze Śląskiem, zaś obecność twierdzy miała świadczyć o tym, że Prusy za żadną cenę nie odstąpią tak potrzebnych im ziem i jednym uderzeniem zetrą w pył odwieczne intrygi i podstępy Polaków[1]. W 1823 r. dodał do niego lewobrzeżny pas umocnień otaczających miasto. Ostateczny projekt tej twierdzy wykonał Johann Brese (uzupełniając go m.in. o Fort Winiary), który został zatwierdzony w 1827 roku. Został pochowany na Cmentarzu Garnizonowym na stokach Cytadeli. Po II wojnie światowej kamień z jego nagrobka został przeniesiony i użyty jako drogowskaz w Parku Cytadela oznaczający nazwę jednej z alejek: "Aleja Braterstwa Broni". W lutym 2018 tablica umieszczona na kamieniu została w ramach dekomunizacji zdemontowana[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Biesiadka, Andrzej Gawlak, Szymon Kucharski, Mariusz Wojciechowski: Twierdza Poznań. O fortyfikacjach miasta Poznania w XIX i XX wieku., Poznań 2006, s. 20
  2. Lech Hoff: Cytadela Poznań: Co kryło się na granitowym kamieniu pod tablicą z nazwą alei?. Głos Wielkopolski. [dostęp 2018-02-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]