Karol I Gonzaga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karol I Gonzaga de Nevers

Karol I Gonzaga de Nevers (ur. 6 maja 1580 - zm. 22 września 1637) – książę Nevers i Rethel, a od 1627 roku Mantui i Monserratu.

Urodzony w Paryżu, syn Ludwika Gonzagi de Nevers i Henrietty Kliwijskiej.

Jako potomek bocznej linii Gonzagów, od dawna osiadłej we Francji, nie miał praw do księstwa Mantui, państwa, którym jego ród władał od dwustu lat. Wszystko się zmieniło w roku 1627, gdy ostatni potomek głównej linii Gonzagów, Wincenty II, umarł bezpotomnie. Bogate i strategicznie położone księstwo chcieli przejąć Habsburgowie. Karol jako głowa młodszej linii Gonzagów, po zeswataniu swego syna, Karola II, z bratanicą Wincentego II, Marią de Gonzaga, skłonił króla Francji, Ludwika XIII do interwencji we Włoszech. Wywołało to wojnę o sukcesję mantuańską. Po zwycięstwie Francji, Karol panował wspólnie ze swym synem, który tragicznie zmarł w 1631 roku. Karol I panował jeszcze sześć lat, aż do śmierci. Księstwo odziedziczył jego wnuk, Karol III Gonzaga.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

W 1599 roku poślubił Katarzynę de Guise, z bocznej linii rodu lotaryńskiego, córkę Karola Lotaryńskiego, księcia Mayenne i Henrietty Sabaudzkiej, markizy Villars. Miał z nią sześcioro dzieci:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

http://www.itis.mn.it/gonzaga/files/gonzaga/gonzaga.html (it.)

Poprzednik
Wincenty II Gonzaga
Blason famille it Gonzaga03.svg Książę Mantui i markiz Montferratu
1627-1637
Blason famille it Gonzaga03.svg Następca
Karol III Gonzaga