Kartoteka (dramat)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kartoteka
Autor Tadeusz Różewicz
Typ utworu dramat
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska Rzeczpospolita Ludowa
Język polski
Data wydania 1960 rok

Kartotekadramat autorstwa Tadeusza Różewicza, napisany w okresie 1958/59. W 1960 ukazywał się w miesięczniku Dialog. Wydany w 1961 w Warszawie[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Główną osobą dramatu jest Bohater - były partyzant. Na utwór składają się wyrywkowe, nie powiązane ze sobą sceny z jego życia o charakterze realistycznym i surrealistycznym. Bohater ukazany jest w rzeczywistości powojennej, gdy ma 7, 38 i 40 lat, nosi kilka imion, jest urzędnikiem. Nie posiada spójnej osobowości. Wartości, w które wierzył straciły swój autentyczny sens – funkcjonują jedynie w wyświechtanych frazesach. Pojęcie człowieczeństwa zostało zniszczone przez wojnę. Uwidacznia się jego bezsilność, niewiara, autoironia, trudności z porozumieniem. Jedyną postacią, która wzbudza jego szacunek i dobre uczucia jest Wujek utożsamiający okres przedwojenny[2].

Utwór stanowi "strumień świadomości", występujące po sobie sceny nie są w żaden sposób ze sobą powiązane,niektóre z nich mogłyby funkcjonować w innej kolejności lub zostać pominięte i nie zmieniłoby to charakteru utworu. Występują w nim elementy m.in. groteski i parodii. Jest to dramaturgia otwarta, czyli taka, która może być interpretowana wieloznacznie.

Sztuka była tłumaczona na wiele języków i grana przez teatry profesjonalne i amatorskie (włoskie, francuskie, holenderskie, duńskie, angielskie, argentyńskie, bułgarskie i amerykańskie).

Ważniejsze realizacje[edytuj | edytuj kod]

W Polsce

Za granicą

Teatr Telewizji i Teatr Polskiego Radia

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Inscenizacje "Kartoteki" i innych utworów Tadeusza Różewicza w teatrze polskim | Artykuł | Culture.pl, „Culture.pl” [dostęp 2017-03-25] (pol.).
  2. Faksymile "Kartoteki" i wierszy Tadeusza Różewicza | Wydarzenie | Culture.pl, „Culture.pl” [dostęp 2017-03-25] (pol.).
  3. Teatr w Polsce - polski wortal teatralny, www.e-teatr.pl [dostęp 2017-03-25].
  4. Charków. Prapremiera "Kartoteki" Różewicza, www.e-teatr.pl [dostęp 2017-03-25].