Kauczuk naturalny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wzór strukturalny kauczuku naturalnego
Pozyskiwanie soku mlecznego z kauczukowca

Kauczuk naturalny - substancja otrzymywana z soku mlecznego (lateksu) roślin kauczukodajnych - drzew, krzewów lub roślin zielnych.

Obecnie najbardziej cenione są drzewa kauczukowca brazylijskiego (Hevea brasiliensis), uprawiane w Azji Południowo-Wschodniej. Praca na plantacjach zaczyna się wczesnym rankiem, kiedy drzewa wydzielają najwięcej soku mlecznego. Zbieracz robi ukośne nacięcie w połowie pnia. Każdy z pracowników w ciągu trzech godzin nacina 300 drzew, a następnie wraca, aby zebrać lateks. Przez 15 dni w miesiącu powraca do tych samych drzew, robiąc nacięcia ciągle z tej samej strony, ale za każdym razem odrobinę niżej. Po 3-4 latach nacina się korę po przeciwnej stronie. Otrzymany kauczuk najpierw się oczyszcza, a potem wyciska i suszy.

Z chemicznego punktu widzenia, głównym składnikiem kauczuku naturalnego jest poliizopren a dokładnie jeden z jego izomerów cis-poli(1,4-izopren) o masie cząsteczkowej do 450 tys.

Kauczuk naturalny rozpuszcza się w węglowodorach alifatycznych i aromatycznych oraz w węglowodorach chlorowanych. Roztwory kauczuku naturalnego zawierające substancje wulkanizujące stosuje się jako kleje.