Kazimierz Abratowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kazimierz Abratowski
Data i miejsce urodzenia 10 stycznia 1893
Lwów
Pochodzenie Polska
Data i miejsce śmierci 15 września 1974
Tarnów
Instrumenty Pianino
Gatunki Poezja
Wodewil
Muzyka rozrywkowa
Zawód Kompozytor
Dyrygent
Pianista
Aktywność 19231974

Kazimierz Abratowski (ur. 10 stycznia 1893 we Lwowie, zm. 15 września 1974 w Tarnowie) – polski kompozytor, pianista, dyrygent oraz pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 10 stycznia 1893 roku we Lwowie. Pochodził z rodziny organistów – jego ojciec był organistą w kościele św. Antoniego. Abratowski ukończył Lwowski Instytut Muzyczny. W latach 1927–1927 dyrygował orkiestrą symfoniczną przy towarzystwie muzycznym „Gwiazda”, a następnie prowadził klasę muzyki kameralnej oraz orkiestrę symfoniczną Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. W latach trzydziestych był dyrygentem chóru lwowskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Bard”. Od 1937 roku prowadził orkiestry: dętą, symfoniczną oraz mandolinową oraz chór Zakładów Azotowych w Tarnowie. W 1958 roku przeszedł na emeryturę i jednocześnie prowadził Szkolną Orkiestrę Technikum Chemicznego. Zmarł 15 września 1974 roku w Tarnowie i został pochowany na cmentarzu w Mościcach.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Komponował utwory do poezji m.in. Lucjana Rydla, Marii Konopnickiej. Komponował muzykę do wodewilów, nie stronił również od muzyki lekkiej. Był autorem tanga Na zawsze ze słowami Wiktora Budzyńskiego (1933 – wyk. Tadeusz Faliszewski oraz Adam Aston).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Był ojcem kompozytora i pianisty Jerzego Abratowskiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]