Jerzy Abratowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jerzy Abratowski
Data i miejsce urodzenia 22 kwietnia 1929
Lwów
Data i miejsce śmierci 1 lutego 1989
Los Angeles

Jerzy Gabriel Abratowski (ur. 22 kwietnia 1929 we Lwowie[1], zm. 1 lutego 1989 w Los Angeles[2]) – polski pianista, organista i kompozytor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował muzykologię na Uniwersytecie Wrocławskim, ale jej nie ukończył.

Komponował muzykę teatralną (Szklana menażeria Tennessee Williamsa) i filmową (do filmów krótkometrażowych). Jest twórcą musicalu Wygnanie z raju (razem z Krzysztofem Komedą, libretto Andrzej Tylczyński).

Do 1952 współpracował[3] jako pianista i kompozytor z Teatrem Młodego Widza i Polskim Radiem we Wrocławiu. Później w Warszawie prowadził własny zespół instrumentalny, z którym nagrał płytę Stare niezapomniane przeboje z debiutującą Sławą Przybylską (1957), współpracował z kabaretem Szpak.

Skomponował ponad 100 piosenek: Co będzie za Żelazną Bramą (sł. Stanisław Werner), Dwie szklaneczki wina, Gdy mi Ciebie zabraknie (sł. Kazimierz Winkler) z rep. Ludmiły Jakubczak, uznaną w 1960 roku za najpopularniejszą piosenkę okresu powojennego, Jesteś moja miłością, Księżyc i astry, Nie z każdej mąki będzie chleb z rep. Joanny Rawik, Szeptem (sł. Jacek Korczakowski, II nagroda w kategorii piosenek polskich, II MFP, Sopot, 1962), W moich cierpień izdebce (sł. Jeremi Przybora), Zgubiłem dzień (sł. Witold Rychter), Żniwna dziewczyna (sł. Wojciech Młynarski).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny muzyków-organistów (od siedmiu pokoleń), syn Kazimierza Abratowskiego.

Był mężem piosenkarki Ludmiły Jakubczak, której dobrze zapowiadającą się karierę przerwał w 1961 wypadek samochodowy podczas powrotu z Łodzi z nagrania programu telewizyjnego Muzyka lekka, łatwa i przyjemna. Samochód prowadził Jerzy Abratowski. Kompozytor i jadąca z małżeństwem Irena Santor zostali ranni. Po śmierci Jakubczak, z drugiego związku ma syna, Marcina.

Pod koniec lat sześćdziesiątych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zginął przypadkowo postrzelony podczas napadu na bank, w którym przebywał[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef M. Chomiński: Słownik muzyków polskich, Tom 1. Polskie Wydawn. Muzyczne, 1967, s. 11.
  2. Abratowski Jerzy, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-03-02].
  3. Encyklopedia Polska. T. I. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008, s. 20. ISBN 978-83-7558-436-3.
  4. Grupa Wirtualna Polska, Jerzy Abratowski: Zginął w dramatycznych okolicznościach - Galeria, „muzyka.wp.pl” [dostęp 2017-09-21] (pol.).