Kercelak w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kercelak)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Targowisko na placu Kercelego w okresie międzywojennym

Kercelak, Plac Kercelego, „Kiercelak” – funkcjonujące od 1867 do 1944 roku największe targowisko przedwojennej Warszawy. Rozpoczynało się w rejonie ulic Chłodnej i Towarowej, rozwijając wzdłuż ulicy Okopowej i dochodząc do ulic Ogrodowej i Leszno (dzisiejszy odcinek alei „Solidarności” od ulicy Wroniej do ulicy Młynarskiej oraz wschodnia część ulicy Okopowej zostały wybudowane po drugiej wojnie światowej). Zajmowało teren o wielkości około półtora hektara.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa placu i znajdującego się na nim targowiska pochodzą od nazwiska Józefa Kercelego, właściciela kilku placów w tym rejonie, które kupił od niego Urząd Miasta. Na plac ten przeniesiono stragany z placu Grzybowskiego. Zostały ustawione według branży, którą obejmowały. Targowisko na Kercelaku było najczęściej odwiedzane przez specyficzną część społeczności warszawskiej. Stworzyła ona własną gwarę, a także wyłoniło się z niej kilka postaci, które przeszły do legendy („Tata Tasiemka”, niektórzy bohaterowie felietonów Stefana Wiecha Wiecheckiego).

Plac po 1945[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku Zarząd Dróg Miejskich umieścił na skrzyżowaniu ulic Okopowej i Alei Solidarności tablice z nazwą Rondo Kercelak. Nazwa nie odnosi się jednak do rozwiązania drogowego w formie ronda, ale do historycznej nazwy miejsca, samo rondo o średnicy 80 metrów planowane za prezydentury Pawła Piskorskiego nie zostało bowiem nigdy zrealizowane[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Jarosław Osowski: Wróciła stara warszawska nazwa. Ale ronda wciąż nie ma. gazeta.pl Warszawa, 2012-08-08. [dostęp 2012-08-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]