Kiermas (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kiermas
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Pojezierze Olsztyńskie

Wysokość lustra

108,8-109,0 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

69,2-70,0 ha

Głębokość
• średnia
• maksymalna


3,1[1] m
9,3[1] m

Objętość

2150,0 tys. m³

Położenie na mapie gminy Barczewo
Mapa konturowa gminy Barczewo, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kiermas”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kiermas”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kiermas”
Położenie na mapie powiatu olsztyńskiego
Mapa konturowa powiatu olsztyńskiego, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kiermas”
Ziemia53°48′29″N 20°43′07″E/53,808056 20,718611

Kiermasjezioro w woj. warmińsko-mazurskim, w pow. olsztyńskim, w gminie Barczewo, leżące na terenie Pojezierza Olsztyńskiego[2].

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 69,2 ha[1] do 70 ha[3]. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 109,0 m n.p.m.[3] lub 108,8 m n.p.m.[1] Średnia głębokość jeziora wynosi 3,1 m[1], natomiast głębokość maksymalna 9,3 m[1].

Atrakcyjne miejsce ornitologiczne położone nad zarośniętą, oddzieloną zatoką jeziora Kiermas. Zlokalizowane jest na zachód od miejscowości Barczewo, 14 km od Olsztyna.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Porośnięte z każdej strony bujną roślinnością szuwarową, zaroślami wierzby i olchy w pasie 3-5 metrów, w których występują potrzos, rokitniczka, trzciniak, trzcinniczek, świerszczak, brzęczka, bąk. Z blaszkodziobych: krzyżówka, świstun, krakwa, cyraneczka, głowienka, gągoł, nurogęś, łabędź niemy, łabędź krzykliwy i gęś zbożowa. Poza tym: kormoran, perkoz dwuczuby, perkoz rdzawoszyi, perkozek, łyska, kokoszka. Siewkowe: śmieszka, mewa pospolita, mewa srebrzysta, mewa mała, rybitwa rzeczna, rybitwa czarna, która w roku 2005 tworzyła tam kolonię, kwokacz, czajka, samotnik.

Poza wymienionymi gatunkami łatwo można zobaczyć zimorodka. Na polowanie przylatuje czapla siwa, bocian czarny, bielik, rybołów, orlik krzykliwy. Wokół jeziora występują: derkacz, wodnik, pliszka żółta, pliszka siwa, wrona siwa, szpak, sroka, srokosz, skowronek, lerka, łozówka, żuraw, bocian biały, błotniak łąkowy i stawowy, myszołów, myszołów włochaty.

Rzeka przepływająca przez jezioro nie pozwala zamarznąć wodzie i czasami można zobaczyć zimujące na nim kaczki i łabędzie. Niedaleko znajduje się ferma indyków, gdzie zimą gromadzą się kruki i bieliki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f według IRŚ za Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 376. ISBN 83-232-1732-7.
  2. Regiony fizycznogeograficzne Polski po zmianach w 2018 r. [online], warmaz.pl, 2018 (pol.).
  3. a b Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 376. ISBN 83-232-1732-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]