Klepaczka (powiat kłobucki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi w powiecie kłobuckim. Zobacz też: inne miejscowości o tej samej nazwie.
Klepaczka
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat kłobucki
Gmina Wręczyca Wielka
Liczba ludności (2008) 421
Strefa numeracyjna (+48) 34
Kod pocztowy 42-134 Truskolasy
Tablice rejestracyjne SKL
SIMC 0147217
Położenie na mapie gminy Wręczyca Wielka
Mapa lokalizacyjna gminy Wręczyca Wielka
Klepaczka
Klepaczka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Klepaczka
Klepaczka
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Klepaczka
Klepaczka
Położenie na mapie powiatu kłobuckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kłobuckiego
Klepaczka
Klepaczka
Ziemia50°51′02″N 18°51′04″E/50,850556 18,851111

Klepaczkawieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Wręczyca Wielka.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa częstochowskiego.

Miejscowość położona jest na południowy zachód od Wręczycy Wielkiej. Podlega parafii św. Mikołaja w Truskolasach, należy do obwodu szkolnego Zespołu Szkół w Truskolasach.

W Klepaczce znajduje się maszt radiowy RTCN Klepaczka o wysokości 340 metrów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy Klepaczka wymieniona jest (jako kuźnica) w 1626 roku, w akcie erekcyjnym parafii truskolaskiej. Obszar należący dzisiaj do wsi Klepaczka przed 1860 rokiem stanowił, wspólnie z ziemiami wsi Piła, majątek ziemski – dwór. Dzisiejsza wieś powstała z dwóch osiedli: Klepaczki i Bednarzy. Nazwę pierwszego z nich wywodzi się od małej huty, w której w której wyrabiano (klepano) łyżki, inne źródła dopatrują się związku nazwy z procesem oczyszczania – klepania – włókna lnu i konopi. Nazwa drugiego osiedla nawiązuje do zamieszkujących je bednarzy wyrabiających drewniane naczynia dla dworu. Zabudowania Klepaczki (około 5 chat) mieściły się obok wspomnianej huty, która stała nad rzeką Bieżeńką, zaś kilka chat Bednarzy znajdowało się w pobliżu granicy z gromadą Truskolasy. Klepaczkę i Bednarze łączyła droga.

Za Królestwa Polskiego istniała gmina Klepaczka . W roku 1865 dokonano uwłaszczenia obu osiedli i scalono je. Nowa wieś zaczęła się rozbudowywać nad nową drogą prowadzącą do Truskolasów – w ten sposób Klepaczka powstała w jednej linii ciągłej. Na miejscu starej huty wybudowano młyn wodny, do którego przydzielono pas ziemi od strumyka wschodniego. Z biegiem czasu i ta ziemia została podzielona na działki i nadana chłopom. Była to tzw. Mała Kolonia Młyńska, która połączona z główną wsią nosi dzisiaj jedną wieś – Klepaczkę.

Historia szkolnictwa[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą szkołę w Klepaczce założono w 1913 roku. Do tego czasu kilku chłopców uczęszczało do szkoły w Truskolasach. Początkowo lekcje odbywały się w prywatnych mieszkaniach. Dopiero w 1934 nauczyciel szkoły powszechnej w Pile, Franciszek Korzekwa, wybudował na kupionym przez siebie kawałku ziemi w Klepaczce dom dostosowany do potrzeb szkoły. Mieściły się w nim trzy sale lekcyjne i mieszkanie dla nauczyciela. Na rok szkolny 1939/40 do szkoły zapisało się 240 dzieci. Funkcjonowanie szkoły przerwał wybuch II wojny światowej.

Budynek, w którym znajdowała się szkoła, przetrwał okres okupacji, chociaż sama wieś została w 90% zniszczona. Zatem po zakończeniu wojny nauczanie szybko wznowiono. W roku 1950 Inspektorat Szkolny w Częstochowie zlikwidował obwód szkolny w Klepaczce, włączając wieś do obwodu szkolnego w Długim Kącie. Taki stan istniał do roku 1956, kiedy to dzięki staraniom Franciszka Korzekwy i jednostki OSP rozpoczęto budowę domu kultury, w którym swoją siedzibę miała mieć też szkoła. Obwód szkolny w Klepaczce został przywrócony, a 27 sierpnia 1961 oddano do użytku osobny budynek. Z powodu małej liczby uczniów stopniowo zmniejszano liczbę oddziałów, a dzieci kontynuowały naukę w szkole w Truskolasach. W latach 90. Rada Gminy postanowiła całkowicie zlikwidować szkołę w Klepaczce. Przez kilka lat działało tam jeszcze przedszkole, obecnie dzieci ze wsi uczęszczają do przedszkola i Zespołu Szkół w Truskolasach.

Historia OSP w Klepaczce[edytuj | edytuj kod]

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Klepaczce

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej powstała w Klepaczce w 1918 roku. Jej założycielem był Roch Krauze. Dwa lata później, w 1920 roku, przy jednostce zorganizowano orkiestrę dętą, która działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego i uświetnia uroczystości kościelne i świeckie. W 1952 roku do użytku oddano remizę strażacką.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gmina Wręczyca Wielka, Wręczyca Wielka 2007, GOK