Kościół św. Kamila w Zabrzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół św. Kamila w Zabrzu
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Kamila w Zabrzu (wejście główne)
Państwo  Polska
Miejscowość Zabrze
Adres ul. Dubiela 10
41-800 Zabrze
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia św. Kamila w Zabrzu
Wezwanie św. Kamil de Lellis
Wspomnienie liturgiczne 14 lipca
Położenie na mapie Zabrza
Mapa lokalizacyjna Zabrza
Kościół św. Kamila w Zabrzu
Kościół św. Kamila w Zabrzu
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Kościół św. Kamila w Zabrzu
Kościół św. Kamila w Zabrzu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kościół św. Kamila w Zabrzu
Kościół św. Kamila w Zabrzu
Ziemia50°18′33,9″N 18°46′43,0″E/50,309417 18,778611
Strona internetowa

Kościół OO. Kamilianów pw. św. Kamila w Zabrzurzymskokatolicki kościół parafialny, należący do dekanatu zabrzańskiego w diecezji gliwickiej, metropolii katowickiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Parafia św. Kamila w Zabrzu.

Kościół św. Kamila w Zabrzu powstał w wyniku adaptacji sali teatralnej. Został wydzielony z parafii św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu. Budynek został zaprojektowany przez gliwickiego architekta Heinricha Gerlacha, wnętrze kościoła zaś przez kolońskiego architekt prof. Dominikusa Böhma[2]. Kamień węgielny został wmurowany w 1927 roku, a już 7 października 1928 roku biskup wrocławski Adolf Bertram uroczyście poświęcił kościół. W 1932 roku świątynia prowadzona przez oo. kamilianów została podniesiona do rangi kuracji, a następnie do rangi parafii. Aż do II wojny światowej kościół wraz ze szpitalem był własnością oo. kamilianów. W 1947 roku władze komunistyczne przejęły szpital na rzecz państwa. Pozostawiono jedynie niewielką część budynku przylegającą do kościoła[3]. W latach 90. XX wieku św. Kamil został ogłoszony patronem miasta i gminy Zabrze, co zostało ogłoszone w dekrecie księdza biskupa Jana Wieczorka - ordynariusza diecezji gliwickiej i zatwierdzone przez Stolicę Apostolska. Od tego momentu wzrosło również znaczenie parafii.

Architektura i wnętrze kościoła[edytuj | edytuj kod]

Na architekturę kościoła duży wpływ ma miejsce usytuowania oraz jego charakter[4]. Jej rzut widać już na planie parku miejskiego z maja 1928 roku. Ostatecznie znalazł się w północno-wschodnim narożniku placu. Dominujący element budowli - wieża - akcentuje perspektywę ulicy Wodnej i ulicy Wolności.

Kruchta kościoła

Na bryłę kościoła składa się podłużny prostopadłościenny korpus, dwie kaplice po obydwu jego stronach na wysokości prezbiterium i masyw wieżowy, będący fasadą kościoła. Pierwotnie planowano budowę trzech równej wysokości wież z niszami arkadowymi, ostatecznie poprzestano na jednej z wklęsłą niszą walcową. W dolnej części wieży znajduje się portal prowadzący do narteksu. Wnętrze kościoła oświetla 12 okien zgrupowanych w trzech pionach. Układ przestrzenny świątyni (sala z wieńcem przechodnich nisz-kaplic o tej samej co nawa wysokości), przypomina w swej formie, kościół św. Józefa w Zabrzu. Prezbiterium znajduje się na poprzedzonej schodami platformie, pod którą znalazła się krypta. Do bryły korpusu na wysokości prezbiterium dobudowano oratorium i baptysterium. Ścianę w tle ołtarza tworzą podłużne okna zwieńczone łukami odcinkowymi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Architekci. [dostęp 2012-11-21].
  2. Kościół św. Kamila. [dostęp 11-01-2013].
  3. Historia kościoła. [dostęp 2012-11-21].
  4. Opis historyczno-architektoniczny. [dostęp 2012-11-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]