Kościół św. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Michała Archanioła
242-XII-3 z 8.04.1950 oraz 80 z 29.12.1967[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Puszcza Mariańska

Adres

ul. Stanisława Papczyńskiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Michała Archanioła

Wezwanie

św. Michała Archanioła

Wspomnienie liturgiczne

29 września

Położenie na mapie gminy Puszcza Mariańska
Mapa konturowa gminy Puszcza Mariańska, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie powiatu żyrardowskiego
Mapa konturowa powiatu żyrardowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Michała Archanioła”
Ziemia51°58′43,2″N 20°20′52,9″E/51,978667 20,348028

Kościół Świętego Michała Archaniołarzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Michała Archanioła w Puszczy Mariańskiej (dekanat Wiskitki diecezji łowickiej). Należy do księży marianów.

Ołtarz

Świątynia została wzniesiona około 1700 roku przez ojca Stanisława Papczyńskiego, założyciela zgromadzenia księży marianów. Rozbudowana została w 1755 roku o nawę dzięki staraniom rodziny Sanguszków z Guzowa. W tym samym roku został dobudowany do niej murowany budynek klasztorny. W 1864 roku Konwent Księży Marianów w Puszczy Mariańskiej został skasowany przez władze carskie, jednak do 1879 roku świątynią zarządzał jeszcze jeden z marianów – ojciec Piotr Komorowski. Od 1870 roku świątynią opiekowali się i posługiwali w niej księża diecezjalni. W 1891 roku świątynia została rozbudowana – dobudowano wieżę dzięki staraniom księdza J. Łagodzińskiego. W 1968 roku księża marianie powrócili do parafii i swojego klasztoru. Kościół był remontowany w latach 1960 – 68, 1982 i 1986 roku. 2 maja 1993 roku świątynia została podpalona. Zachowały się tylko barokowe naczynia i szaty liturgiczne, dwa portrety trumienne oraz pozostałości epitafium Juliana Turskiego zmarłego w 1771 roku. Zrekonstruowana została przez architektów: Krzysztofa Dygę, Andrzeja Nasfetera i Janusza Pachowskiego.

Jest to budowla drewniana posiadająca konstrukcję zrębową, pionowo oszalowana. Składa się z jednej nawy. Jej prezbiterium nie jest wyodrębnione z zewnątrz od nawy i zamknięte jest ścianą prostą. Świątynię nakrywa gontowy dach jednokalenicowy z wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną drewnianym dachem hełmowym z pozorną latarnią.

Wnętrze jest otynkowane i nakryte jest płaskimi stropami. Znajdują się w nim zrekonstruowany ołtarz główny i ambona. W ołtarzu jest umieszczony obraz Najświętszej Maryi Panny[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2019-05-08].
  2. Puszcza Mariańska – kościół p.w. Michała Archanioła. Drewniane Mazowsze. [dostęp 2019-05-08]. (pol.).