Przejdź do zawartości

Kościół św. Wojciecha w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Wojciecha
w Gdańsku
564 z dnia 30.11.1972 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Gdańsk

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Wojciecha

Wezwanie

św. Wojciecha

Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciechaw Gdańsku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciechaw Gdańsku”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Wojciechaw Gdańsku”
Ziemia54°17′13″N 18°38′14″E/54,286944 18,637222

Kościół świętego Wojciecha w Gdańskurzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w gdańskim Świętym Wojciechu. Należy do dekanatu Gdańsk-Śródmieście archidiecezji gdańskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XII wieku do Świętego Wojciecha przybyli benedyktyni. Świątynia w swoim pierwotnym kształcie została wybudowana na początku XIV wieku. W XV wieku została wybudowana wieża. W 1537 roku kościół i klasztor benedyktynów zostały zniszczone przez pożar, w związku z tym benedyktyni opuścili Święty Wojciech. W XVI wieku kościół i klasztor zostały odbudowane przez biskupa Stanisława Karnkowskiego. W 1713 roku do Świętego Wojciecha przybyli zakonnicy ze Zgromadzenia Misji. W XVIII wieku zostały wybudowane dwie kaplice boczne i kościół otrzymał wyposażenie. W 1818 roku zakony zostały skasowane i odtąd parafia przy kościele jest prowadzona przez księży diecezjalnych[2].

Wnętrze kościoła

W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający św. Wojciecha. Na płaskim barokowym stropie jest przedstawiony Baranek Boży w obłokach, z otwartą księgą. Na bocznej ścianie prezbiterium jest umieszczony drewniany tryptyk z XV wieku przedstawiający sceny z życia Chrystusa. W nawie głównej są umieszczone dwa ołtarze boczne. Prawy poświęcony jest Matce Boskiej i Dzieciątku, lewy – ukrzyżowaniu Chrystusa. W kaplicach bocznych są umieszczone obrazy przedstawiające: śmierć św. Józefa, św. Wincentego à Paulo. Natomiast w kaplicy relikwii św. Wojciecha jest umieszczona figura tegoż świętego wykonana z dwóch rodzajów marmuru. W 2013 roku została zbudowana nowa drewniana konstrukcja wieży bez użycia gwoździ[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024 [dostęp 2014-08-27].
  2. Historia kościoła. Parafia świętego Wojciecha w Gdańsku. [dostęp 2014-07-27]. (pol.).
  3. Zobacz kościół w Świętym Wojciechu. trojmiasto.pl. [dostęp 2014-07-27]. (pol.).