Kościół Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Birkirkarze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych
Oratorium św. Dominika Savio
Knisja tal-Vergni Marija Għajnuna tal-Insara
Oratorju ta’ San Duminku Savio
00282 NICPMI (2012-08-27)
Ilustracja
Państwo

 Malta

Miejscowość

Birkirkara

Adres

Triq San Ġiljan, BKR 2806

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Heleny

Wezwanie

Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych

Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych”
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa konturowa Morza Śródziemnego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych”
Ziemia35°54′07,5″N 14°28′15,4″E/35,902083 14,470944

Kościół Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych (malt. Knisja tal-Vergni Marija Għajnuna tal-Insara, ang. Church of the Vergin Mary Help of Christians), znany też jako Oratorju ta’ San Duminku Saviorzymskokatolicki kościół przy Triq San Ġiljan w Birkirkarze na Malcie[1][2]. Budynek jest oratorium Stowarzyszenia Misjonarzy św. Pawła(inne języki) (MSSP). Położony jest na terenie parafii św. Heleny w tejże miejscowości[3][4].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Z inicjatywą budowy oratorium i kościoła, również jako miejsca katechizacji młodzieży męskiej Birkirkary, wystąpił w 1910 młody kanonik Michael Sammut. Sponsorem budowy został prawnik z Valletty Michael Casolani z żoną Giulią oraz Alfons Marija Galea[5][6]. Kamień węgielny został położony 23 marca 1910. Budowa kościoła została ukończona w ciągu zaledwie czterech miesięcy, świątynia została otwarta 31 lipca 1910. Kościół otrzymał wezwanie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych[6][7].
Przez pierwsze dwa lata oratorium było prowadzone przez Salezjanów. Zostało ono nazwane na cześć Dominika Savio, który wówczas nie został jeszcze ogłoszony świętym (nastąpiło to w 1954)[7]. Później katechizacja została przeniesiona do sanktuarium Matki Bożej Tal-Ħerba, zaś budynek na okres 4 lat został przejęty przez Braci De La Salle. W 1927 fundatorzy kościoła przekazali go ks. Josephowi De Piro(inne języki), który w 1910 założył na Malcie Stowarzyszenie Misjonarzy św. Pawła. Kościół i oratorium znajdują się w rękach Stowarzyszenia po dziś dzień[5][6][7].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wygląd zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]

Fasada kościoła nawiązuje do tradycyjnego stylu małych kaplic rozsianych na Malcie: wysoki prostokąt zdominowany na krawędziach przez dwa toskańskie pilastry na wolnostojących cokołach. Pośrodku szerokie drzwi z półokrągłym nadświetlem, a nad nim okrągłe okno. Nadświetle i okno nad nim zamknięte kwiecistą kratą z kutego żelaza. Na szczycie fasady, w ramie z dwóch małych słupków przykrytych półokrągłym frontonem z krzyżem, łaciński napis „Niech dzieci przychodzą do mnie, nie zatrzymuj ich, bo ich jest królestwo Boże”. W bocznych ścianach po pięć okrągłych okien. Z tyłu kościoła, nad prawą boczną elewacją dzwonnica parawanowa z trzema dzwonami. Przed kościołem niewielki placyk otoczony kamienną balustradą[4][7].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze kościoła jest długie na 31,5 m (razem z prezbiterium), szerokość jego zaś wynosi 8,5 m. Sklepienie jest płaskie, wsparte na ukrytych metalowych belkach. Boczne ściany podzielone płaskimi pilastrami na pięć segmentów, z okrągłym oknem w każdym z nich. Pilastry nie mają kapiteli, ale łączy je gzyms opasujący całe wnętrze, układ prawdopodobnie w stylu secesyjnym, nowatorski w architekturze maltańskich kościołów w owym czasie[7].
Prezbiterium zajmuje cały jeden segment wewnętrzny i ma tradycyjny ołtarz. Po jego obu stronach dwoje drzwi do zakrystii. W 1972 dokonano zmiany na potrzeby soboru watykańskiego II, ołtarz stał się marmurowym tabernakulum, jakim jest do dzisiaj. W 1985 roku została wykonana marmurowa mensa nowego ołtarza na okazję konsekracji kościoła przez arcybiskupa Josepha Merciecę. W ramie nad ołtarzem znajduje się dziś krucyfiks, prawdopodobnie wykonany przez Augustyna Camilleriego. Kiedyś znajdowała się tam figura Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych dłuta V. Cremony. Obrazy św. Józefa i św. Alojzego po bokach upamiętniają dwa stowarzyszenia młodych pracowników i studentów, które zostały założone, gdy oratorium było prowadzone przez salezjanów[7].

Ochrona dziedzictwa kulturowego[edytuj | edytuj kod]

27 sierpnia 2012 obiekt wpisany został na listę National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands pod numerem 00282[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oratorju MSSP - Vergni Marija Ghajnuna ta' l-Insara / MSSP Oratory - Vergin Mary Help of Christians. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-02)]. (ang.).
  2. Parroċċa ta' Birkirkara - Sant'Elena / Oratorju ta’ San Duminku Savio (MSSP). L-Arċidjoċesi ta' Malta. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-11)]. (malt.).
  3. Birkirkara (St Helen) / St Dominic Savio's Oratory - Church of Mary Help of Christians. Archdiocese of Malta. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-22)]. (ang.).
  4. a b c Church of Mary Help of Christians. NICPMI. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-02)]. (ang.).
  5. a b Oratorju ta’ San Duminku Savio (MSSP). L-Arċidjoċesi ta' Malta. [dostęp 2022-02-02]. (malt.).
  6. a b c Alfie Guillaumier: Malta's Town and Villages / Oratory of San Domenico Savio. Valletta: Progress Press Co. Ltd, 2003, s. 31. ISBN 99909-3-056-2. (ang.).
  7. a b c d e f Philip Xuereb: Marija Għajnuna tal-Insara ~ fl-Oratorju ta’ Birkirkara ~. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-31)]. (malt.).