Przejdź do zawartości

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Górkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Zabytek: nr rej. 239 z 22.10.1957
kościół filialny
Ilustracja
Kościół w roku 2016
Państwo

 Polska

Miejscowość

Górki

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Matka Boska Częstochowska

Położenie na mapie gminy Kamień Pomorski
Mapa konturowa gminy Kamień Pomorski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej”
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa konturowa powiatu kamieńskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej”
Ziemia53°53′52,22″N 14°49′38,89″E/53,897839 14,827469

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Górkach – zabytkowy kościół filialny z XIII wieku[1], położony w Górkach, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Kamień Pomorski. Wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem 239 z 22.10.1957[1].

Portal

Kościół zbudowany jest z ciosów kamiennych wypełnionych współcześnie cegłą[1]. Jest to kościół jednonawowy przykryty dachem dwuspadowym pokrytym blachą[1]. Ściany wnętrza są otynkowane, a od dołu jest drewniana lamperia[1]. Sufit stanowi drewniany płaski strop[1]. Nad wejściem wznosi się niewielka empora[1].

Na ołtarz składa się mensa z wizerunkiem baranka, mównica z przedstawioną gołębicą, jako duchem świętym i obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej[1]. W ścianie ukryte jest tabernakulum z przedstawieniem Ostatniej wieczerzy[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Kościół zbudowany został w XIII wieku[1]. Pierwsza wzmianka o księdzu pracującym w tym kościele pochodzi z roku 1369[1]. Na przełomie XVII i XVIII wieku dobudowano wieżę. Została ona odnowiona w roku 1922, a po II wojnie światowej rozebrana[1].

Od powstania do roku 1594 obiekt był katolickim kościołem filialnym, później ewangelickim[1]. W czasach powojennych kościół służył krótko jako magazyn, a później stał zdewastowany[1]. Dzięki staraniom księdza Romana Kostynowicza budynek został odratowany i 17 grudnia 1961 roku poświęcony[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q Matysiak 2012 ↓, s. 22.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]