Dobropole (powiat kamieński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dobropole
Droga przez wieś
Droga przez wieś
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat kamieński
Gmina Wolin
Liczba ludności (2006) 160
Strefa numeracyjna (+48) 91
Kod pocztowy 75-511 Troszyn
Tablice rejestracyjne ZKA
SIMC 0785656
Położenie na mapie gminy Wolin
Mapa lokalizacyjna gminy Wolin
Dobropole
Dobropole
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dobropole
Dobropole
Ziemia 53°51′31″N 14°45′25″E/53,858611 14,756944

Dobropole (niem. Dobberphul) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Wolin.

We wsi znajduje się boisko do gry w piłkę nożną wybudowane w 2009 roku, pomnik przyrody i dwa cmentarze niemieckie z czasów II wojny światowej.

W roku 2008 otrzymała tytuł Najpiękniejszej Wsi Ziemi Wolińskiej[potrzebny przypis].

Położenie[edytuj]

Mapa wyspy Wolin z zaznaczonym Dobropolem

Dobropole położone jest przy drodze wojewódzkiej nr 107 Parłówko - Dziwnówek, 1,7 km od drogi krajowej nr 3 w Parłówku (na południe) oraz około 10 kilometrów od Wolina. Do najbliższej miejscowości na północ, do Rekowa są 4 kilometry. W latach 1946–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Przyroda[edytuj]

W Dobropolu rośnie 6 okazałych drzew uznanych za pomniki przyrody. Pierwszy jesion wyniosły o obwodzie pnia na pierścienicy równym 320 cm znajduje się na nawsiu przy zachodnim skraju terenu nieczynnego cmentarza przykościelnego (działka nr 71). W południowo-zachodniej części zadrzewionego terenu przylegającego do dawnego zespołu folwarcznego (działka nr 105/1) rośnie buk zwyczajny odmiany czerwonolistnej o obwodzie 520 cm. Na tym samym terenie w pobliżu wschodniego skraju jednego z parkowych zbiorników wodnych rosną dwa jesiony wyniosłe o obwodach 383 cm i 355 cm. Kolejne dwa okazałe dęby szypułkowe o obwodach 402 cm i 392 cm rosną w odległości 25 m na południe od drogi leśnej prowadzącej w kierunku osady Wilcze (działka nr 466)[1].

Edukacja[edytuj]

Dzieci z Dobropola uczęszczają do szkoły podstawowej w Troszynie. Starsza młodzież do gimnazjum w Wolinie.

Dwór Köllerów[edytuj]

We wsi znajduje się piętrowy dwór zbudowany w 1777 roku przez Ernesta Matthiasa von Köllera, kapitana piechoty armii pruskiej. Jest to budynek zbudowany w duchu baroku, w konstrukcji ryglowej, założony na rzucie prostokąta, w części centralnej piętrowy, przykryty dachem czterospadowym, częściowo podpiwniczony. W drugiej połowie XIX wieku został rozbudowany o dwa boczne parterowe skrzydła. W głównej części znajdowała się szeroka reprezentacyjna sień, a za nią dwuskrzydłowe drzwi, za którymi usytuowana była XVIII-wieczna klatka schodowa prowadząca na pierwsze piętro. Drzwi te wieńczyło pierwotnie nadświetle, które zabezpieczone w porę przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie udało się uratować. Nadświetle z Dobropola jest to ażurowa kompozycja przedstawiająca, w centralnej części, putto - uskrzydlonego aniołka, trzymającego w rękach zwoje liści akantu, w które wplecione są inicjały EMVK, pod którymi kryje się budowniczy i pierwszy właściciel dworu Ernest Matthias von Köller.

Po II wojnie światowej w dworze siedzibę znalazło Państwowe Gospodarstwo Rolne.

Od lat 90-tych XX wieku dwór należy do prywatnego właściciela i od tego czasu popada w całkowitą ruinę. W sąsiedztwie znajduje się zaniedbany park francuski o powierzchni 1,93 ha z XVIII wieku. Obiekt jest dostępny. Zespół dworski został wpisany do rejestru zabytków w 1957 roku[2].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Uchwała XXXIII/291/2001 Rady Miejskiej w Wolinie z dnia 25 sierpnia 2001 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2001 r. Nr 41, poz. 979)
  2. Powiat Kamieński - ikamien.pl » Zrujnowany dwór w Dobropolu, www.ikamien.pl [dostęp 2016-01-07].