Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chudobie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół w Chudobie
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Chudoba

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chudobie

Wezwanie

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie gminy Lasowice Wielkie
Mapa konturowa gminy Lasowice Wielkie, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół w Chudobie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół w Chudobie”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół w Chudobie”
Położenie na mapie powiatu kluczborskiego
Mapa konturowa powiatu kluczborskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół w Chudobie”
Ziemia50°51′44,546″N 18°17′03,631″E/50,862374 18,284342
Strona internetowa

Kościół w Chudobierzymskokatolicka świątynia wzniesiona na początku XX wieku w stylu neogotyckim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy wsi Chudoba w większości byli katolikami i przez kilka wieków uczęszczali do kościoła w Oleśnie, odległym o 15 kilometrów. W samej wsi była tylko niewielka kapliczka, przy której odprawiano nabożeństwa maryjne. Na przełomie XIX i XX wieku proboszcz z Olesna, ksiądz Kittelmann, zwrócił się do biskupa wrocławskiego o zgodę na budowę nowego kościoła (propozycja rozbudowy świątyni w niedalekiej Wędryni została odrzucona ze względu na klasę zabytku drewnianego obiektu).

W 1901 ksiądz Kittelmann i dawny starosta Olesna Hugo von Hohenlohe-Öhringen spotkali się z mieszkańcami Chudoby, Szumiradu i Wędryni – z wyjątkiem mieszkańców tej ostatniej, którzy chcieli wybudować nowy kościół u siebie, pozostali zgodzili się na lokalizację świątyni w Chudobie.

W 1905 biskup wrocławski wydał dekret o utworzeniu kuracji – samodzielnej placówki duszpasterskiej:

(…) w trosce o dobro duchowe wiernych postanowiono, że gminy: Chudoba, Schreibrowe, Stara Chudoba, Szumirad z Radomilem, Ryckiem i Sobiszem, stają się samodzielną kuracją. Siedzibą proboszcza jest Chudoba. Nowa kuracja pozostaje w łączności z archiprezbiteratem w Oleśnie Śl. Dokument nabiera mocy urzędowej z dniem 1 sierpnia 1905 r.[1].

Szacowano, że koszt budowy wyniesie 55 tysięcy marek – dofinansowanie obiecał biskup wrocławski Georg von Kopp oraz władze, natomiast z dobrowolnych ofiar chciano zebrać 15 tysięcy marek. Mieszkańcy byli jednak znacznie bardziej hojni i ofiarowali ponad 48 tysięcy marek, ponadto zobowiązali się bezpłatnie transportować potrzebne materiały oraz wykonać prace ręczne.

Pierwotnie kościół miał stać w okolicy torów kolejowych między Chudobą a Szumiradem, jednak nie znaleziono odpowiedniej parceli i postanowiono go wybudować przy szosie Opole-Olesno na polu rolnika Filipa Jagody.

W kwietniu 1906 poświęcono kamień węgielny i rozpoczęto prace. Kierowała nimi firma budowlana Schreiber und Pluschke z Olesna – postępowały szybko i jeszcze przed nadejściem zimy zakryto kościół i plebanię dachem, a w lipcu 1907 świątynię poświęcił ks. Alexander z Olesna. Potwierdził to zapis w kronice parafialnej: Die Einweihung des Gotteshauses erfolgte am 7 Juli 1907 durch den Erbauer Herrn Erzpriester Alexander aus Rosenberg O/S.[2]. Kościół otrzymał wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa, a pierwszym proboszczem (po oficjalnym ustanowieniu parafii w 1908) został dotychczasowy kuratus Józef Menzel.

Ogólne koszty budowy wyniosły ponad 70 tysięcy marek, a wyposażenia prawie 16 tysięcy marek. Plebania i budynki gospodarcze kosztowały 25 tysięcy marek, kostnica – 806 marek.

Architektura i wnętrze kościoła[edytuj | edytuj kod]

Świątynia jest jednonawowa, wybudowana w stylu neogotyckim, usytuowana wzdłuż linii wschód-zachód. Nad głównym wejściem znajduje się 36 metrowa wieża. Ołtarze i inne części wyposażenia powstały w warsztatach śląskich (m.in. we Wrocławiu) oraz w innych częściach Niemiec, a nawet Austrii; niektóre wykonali też miejscowi rzemieślnicy.

Ołtarz główny z drewna dębowego wykonała firma Bösken z Legnicy – jest wysoki na 9 metrów, a w centralnym miejscu znajduje się figura Serca Jezusa. Po bokach znajdują się figury św. Michała Archanioła i św. Jerzego, nad ołtarzem św. Jana Nepomucena, Jana Chrzciciela oraz św. Jadwigi, patronki Śląska. W prezbiterium są jeszcze dwa boczne ołtarze (również wykonane przez firmę Bösken). Stojące po bokach prezbiterium posągi świętego Antoniego i Franciszka zostały wyrzeźbione przez Josefa Rifessera z Brixen.

Kolejny ołtarz (Grobu Bożego) stoi w transepcie kościoła.

Ambonę wykonał stolarz Świętek z Laskowic, natomiast wypełnienia schodów i tylnej ściany to dzieło Augusta Wittiga z Monachium. Z kolei stacje drogi krzyżowej namalował na płótnie brat pierwszego proboszcza Jan Menzel. Ławki kościelne to efekt pracy miejscowych stolarzy.

Neogotyckie witraże powstały w katedrze sztuki Busch z Wrocławia, z kolei witraże w prezbiterium w firmie Türcke z Zittau.

Najstarszym obiektem w kościele jest późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ok. 1500 roku. Przywieziono ją z Wrocławia, ale jej pochodzenie nie jest znane.

Organy wykonał mistrz Paul Berschdorf z Nysy – 15-głosowy instrument poświęcono w 1923. W 2007 przeszły kapitalny remont.

Dzwony[edytuj | edytuj kod]

Po wybudowaniu świątynia miała trzy dzwony – największy, ważący 517 kg oraz średni o wadze 370 kilogramów odlała firma Fr. Schlillings Söhne z Apoldy, z kolei najmniejszy, 42 kilogramowy, został wzięty z miejscowej kaplicy. W 1917 dzwony skonfiskowały władze i przeznaczone na cele wojenne.

W 1927 parafia kupiła trzy nowe dzwony z brązu o wadze 580, 340 i 240 kg, wykonane przez firmę Gebrüder Ullrich z Apoldy. Także i te podzieliły los poprzedników – zarekwirowano jest w 1942, przekazując w zamian XVI-ny dzwon z Łomnicy[3].

Po raz kolejny świątynia otrzymała nowe dzwony w 1957 – odlano je w Hucie Małapanew w Ozimku. Od 1984 są napędzane elektrycznie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Projekt budowy kościoła
  2. Budowa kościoła
  3. Przemysław Nadolski, Losy dzwonów kościelnych Ziemi Oleskiej w kontekście drugiej wojny światowej, [w:] Andrzej Szklanny (red.), Rocznik powiatu oleskiego, Starostwo Powiatowe w Oleśnie, 2015, ISBN 978-83-7342-456-2, ISSN 1899-4210 (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]