OpenTTD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
OpenTTD
OpenTTD
Logo gry
Logo gry
Producent OpenTTD Team
Wydawca OpenTTD Team
Dystrybutor OpenTTD Team
Licencja GPL
Aktualna wersja 1.6.1 (1 lipca 2016; 9 miesięcy temu)[1]
Data wydania 2010
Gatunek RTS, gra symulacyjna
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Język m.in. angielski oraz polski
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, macOS, Linux[2]
Nośniki dystrybucja cyfrowa
Wymagania
Kontrolery mysz i klawiatura
Strona internetowa

OpenTTDstrategiczna gra czasu rzeczywistego o otwartym kodzie źródłowym, będąca klonem gry komputerowej o nazwie Transport Tycoon Deluxe. Gra oferuje wszystkie opcje oryginału a dodatkowo wprowadza szereg zmian w mechanice gry i dodatkach. Jednym z usprawnień jest tryb dla wielu graczy, łączących się poprzez sieć LAN lub przez Internet.

Wiele dodatków oferowanych przez OpenTTD można znaleźć także w TTDPatch. Obie te produkcje dostępne są na licencji GNU General Public License, jednak OpenTTD, w odróżnieniu od TTDPatch, nie wymaga plików graficznych i dźwiękowych z oryginalnego Transport Tycoon Deluxe.

OpenTTD z grafikami OpenGFX, które są udostępniane na licencji GPL

Historia[edytuj]

Oryginalna gra Transport Tycoon została wydana w roku 1994, zaś w 1995 do sprzedaży trafiła wersja rozszerzona – Transport Tycoon Deluxe[3]. Gra zdobyła dużą popularność, lecz posiadała błędy w mechanice rozgrywki i ograniczenia techniczne wynikające z możliwości ówczesnych komputerów. Ponadto, była napisana w asemblerze pod system DOS, co utrudniało jej przenoszenie na nowsze platformy. Pomimo tego, w 1996 roku FISH Technology Group wykonała konwersję dla systemu Windows 95, która została wydana przez MicroProse trzy lata później w The Tycoon Collection – nie dodano żadnych nowych funkcji, ale pojawiło się kilka nowych błędów.

Między 1996 a 1997 rokiem Josef Drexler rozpoczął prace nad TTDPatch – nieoficjalną łatką, która początkowo miała poprawiać najbardziej irytujące niedociągnięcia, lecz później została rozbudowana o szereg udoskonaleń. Chociaż TTDPatch rozszerzał rozgrywkę, wciąż był ściśle związany z pierwotną wersją gry, co znacznie ograniczało dalszy rozwój projektu.

W 2003 roku Ludvig Strigeus zaczął przepisywać grę Transport Tycoon Deluxe na język C metodami inżynierii wstecznej. Wersję 0.1 projektu nazwano OpenTTD i wydano w 2004 roku. Spotkała się ona z pozytywnym przyjęciem i dołączeniem większej liczby programistów.

Gra nadal jest aktywnie rozwijana. Z każdą wersją dodawane są nowe funkcje, pojawiają się ulepszenia oraz naprawiane są nowo znalezione błędy.

Rozgrywka[edytuj]

W OpenTTD gracz wciela się w rolę przedsiębiorcy z branży transportowej. Jego zadaniem jest zbudowanie prężnie funkcjonującej firmy transportowej. Rozgrywka toczy się na planszy przedstawiającej pewną krainę. Można na niej znaleźć m.in. miasta czy fabryki, kopalnie, tartaki, które czekają na rozpoczęcie świadczenia dla nich usług przewozowych. Świadczenia te są podstawowym źródłem dochodu.

Ładunki i pasażerowie mogą być przewożeni czterema środkami transportu:

Każdy z tych środków ma pewne zalety oraz wady. Przykładowo, ciężarówki i autobusy są tanie w budowie i bez trudu mogą poruszać się po ulicach miast, lecz mają ograniczoną prędkość i małą ładowność. Natomiast pociągi mogą być bardzo pojemne i poruszają się szybciej (w późniejszych latach mogą być nawet 4-krotnie szybsze od pojazdów drogowych), ale wymagają czasochłonnej i kosztownej budowy infrastruktury.

Świat gry dynamicznie reaguje na poczynania gracza. Fabryki leżące na uboczu głównych szlaków transportowych bankrutują, inne zwiększają produkcję, zaś uruchomienie przewozów pasażerskich umożliwia rozwój miastom. Działalności przedsiębiorstw przyglądają się także władze miejskie, które są negatywnie nastawione do niszczenia środowiska, dużych zmian w ukształtowaniu terenu, wyburzania budynków pod nowe linie kolejowe i drogi czy dużego hałasu z pobliskiego lotniska. W przypadku, gdy gracz zbyt bardzo zaingeruje w ich otoczenie, władze miasta mogą zabronić budowy stacji i terminali pasażerskich na swoim terenie.

W początkowych latach gry dodatkowym przeciwnikiem gracza są ograniczone fundusze oraz kiepski tabor kolejowy. Dlatego konieczne jest szybkie odkrycie dochodowych połączeń, spłacenie przy ich pomocy pożyczek oraz dalsze inwestycje celem pomnożenia zysków. Z biegiem czasu i pojawianiem się nowych technologii, gracz zyskuje dostęp do szybszych i pojemniejszych pojazdów. Przedsiębiorstwo może czasem dostać ofertę przetestowania prototypów nowych pojazdów, które za kilka lub kilkanaście miesięcy trafią na rynek. Przyjmując taką ofertę, można być o krok do przodu przed konkurencją, ale trzeba liczyć się z faktem, że pojazdy te mogą być mniej niezawodne.

Porównanie z Transport Tycoon Deluxe[edytuj]

Przedstawienie nowości[edytuj]

OpenTTD zawiera wszystkie możliwości oryginalnego Transport Tycoon Deluxe, a także wiele dodatkowych usprawnień[4], w tym:

 • tryb dla wielu graczy poprzez LAN lub Internet na publicznych serwerach. W pojedynczej grze może brać udział do 255 graczy;
 • NewGRF – dodatki tworzone przez społeczność, które umożliwiają modyfikację niemal wszystkich elementów rozgrywki (mogą dodawać nowe pojazdy, przedsiębiorstwa, modyfikować grafikę);
 • zintegrowana z grą wyszukiwarka NewGRF, która pozwala ściągnąć dodatki z Internetu bez potrzeby otwierania przeglądarki;
 • CargoDist – dostępny wcześniej jako łatka tryb automatycznego wybierania celu dla określonych rodzajów materiałów przewozowych (pasażerów, poczty, towarów, itp.). Umożliwia automatyczne korzystanie ze stacji przesiadkowych;
 • nowe algorytmy znajdowania drogi dla pojazdów;
 • zaawansowane semafory;
 • szybkie przewijanie czasu (fast forward);
 • klonowanie pojazdów;
 • nowy system sztucznej inteligencji pozwalający na tworzenie własnych botów;
 • automatyczne odnawianie pojazdów;
 • możliwość pracy na niemal każdym współczesnym systemie operacyjnym;
 • możliwość pracy na wielu rozdzielczościach, w oknie i na pełnym ekranie;
 • nowy generator terenu (TerraGenesis);
 • usunięciu wielu limitów, na przykład maksymalna liczba pojazdów danego typu została podniesiona do 5000, maksymalny rozmiar stacji jest nieograniczony;
 • ulepszenia interfejsu użytkownika;
 • więcej rozmiarów mapy: od 64x64 do 4096x4096;
 • kanały wodne;
 • ulepszona konstrukcja stacji (stacje można budować na skarpach, tak samo jak lotniska czy przystanki autobusowe);
 • dodatkowe lotniska;
 • obsługa kilkudziesięciu języków (w tym polskiego) i kilkudziesięciu walut (złotówki, euro, liry włoskie, hiszpańskie peso, dolary australijskie).

Tryb gry wieloosobowej[edytuj]

Tryb wieloosobowy[5] różni się od trybu dla jednego gracza kilkoma aspektami:

 • jedna firma może być prowadzona przez dowolną liczbę graczy;
 • grę można obserwować bez otwierania firmy;
 • można zabezpieczyć przedsiębiorstwo hasłem, aby zabezpieczyć je przed niepowołanymi osobami;
 • gracze mogą przesyłać sobie pieniądze;
 • opuszczone firmy przez jakiś czas znajdują się w stanie zawieszenia (nie uruchamiają nowych połączeń, nie wymieniają starych pojazdów na nowe). Firmy takie kasowane są zazwyczaj po 12 miesiącach (wewnętrznego czasu gry) od momentu opuszczenia.

OpenTTD jest zaopatrzony w wyszukiwarkę serwerów, dlatego też do gry przez Internet nie są potrzebne dodatkowe programy.

Grafika i dźwięki[edytuj]

Grafika w grze jest 8-bitowa. Do wersji 0.7.5 OpenTTD korzystał z oryginalnych plików dźwiękowych i graficznych Transport Tycoona Deluxe. Od wersji 1.0.0, dzięki projektom OpenGFX (grafika), OpenSFX (dźwięk) i OpenMSX (muzyka), gra stała się w pełni niezależna od pierwowzoru, choć wciąż pozostała możliwość skorzystania z oryginalnych plików.

Silnik gry wyposażony jest w możliwość renderowania 32-bitowej grafiki 2D. Obecnie istnieje kilka grafik 32-bitowowych stworzonych przez społeczność, którymi można zastąpić domyślne 8-bitowe.

Przypisy

 1. Aktualna wersja stabilna (ang.). openttd.org, 2016-07-01. [dostęp 2016-07-01].
 2. OpenTTD Wiki: Wspierane systemy operacyjne (pol.). [dostęp 2016-05-01].
 3. OpenTTD Wiki: Historia Transport Tycoon (pol.). [dostęp 2016-05-01].
 4. OpenTTD Wiki: Zmiany w stosunku do Transport Tycoon Deluxe (ang.). [dostęp 2016-05-01].
 5. OpenTTD Wiki: Gra wieloosobowa w OpenTTD (pol.). [dostęp 2016-05-01].

Linki zewnętrzne[edytuj]