OpenTTD

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
OpenTTD
Logo gry
Logo gry
Producent OpenTTD Team
Licencja GPL
Aktualna wersja 1.5.3 (3 grudnia 2015)[1]
Data wydania 2004
Gatunek strategia, gra symulacyjna
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe bez ograniczeń
Język polski
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Linux i pochodne, OS X, OS/2, ReactOS[2]
Nośniki do pobrania
Wymagania

Windows 95 lub nowszy:
CPU: 233 MHz, RAM: 64 MB
Linux: CPU: 233 MHz, RAM: 32 MB, biblioteki SDL
Mac OS X 10.3.9 lub nowszy: CPU: G3 233 MHz, RAM: 128 MB[3]

Kontrolery klawiatura, mysz
Strona internetowa
OpenTTD z grafikami OpenGFX (na licencji GPL)

OpenTTDopen-source'owy klon gry komputerowej Transport Tycoon Deluxe. Gra oferuje wszystkie opcje oryginału, ale wprowadza szereg zmian w mechanice gry i dodatków. Jednym z usprawnień jest tryb dla wielu graczy poprzez LAN lub Internet.

Wiele dodatków oferowanych przez OpenTTD można znaleźć także w TTDPatch. Obie te produkcje dostępne są na licencji GNU General Public License, jednak OpenTTD, w odróżnieniu od TTDPatch, nie wymaga plików graficznych i dźwiękowych z oryginalnego Transport Tycoon Deluxe (od wersji 1.0.0).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Oryginalna gra Transport Tycoon została wydana w roku 1994, zaś w 1995 w sprzedaży pojawiła się wersja rozszerzona, Transport Tycoon Deluxe[4]. Gra zdobyła dużą popularność, lecz posiadała błędy w mechanice rozgrywki i ograniczenia techniczne wynikające z możliwości ówczesnych komputerów. Ponadto, była napisana w assemblerze pod system DOS, co utrudniało jej przenoszenie na nowsze platformy. Pomimo tego, w 1996 roku FISH Technology Group wykonała konwersję dla systemu Windows 95, która została wydana przez Microprose trzy lata później w kompilacji The Tycoon Collection – nie dodano żadnych nowych opcji, ale pojawiło się kilka nowych błędów.

Pomiędzy 1996 a 1997 rokiem Josef Drexler rozpoczął prace nad TTDPatch, nieoficjalnym patchem, który początkowo miał poprawiać najbardziej irytujące niedociągnięcia, lecz później został rozbudowany o szereg udoskonaleń. Chociaż TTDPatch rozszerzał rozgrywkę, wciąż był ściśle związany z pierwotną wersją gry, co znacznie ograniczało dalszy rozwój projektu.

W 2003 roku Ludvig Strigeus rozpoczął prace nad przepisywaniem Transport Tycoona DeLuxe na język C metodami inżynierii wstecznej. Wersję 0.1 projektu nazwano OpenTTD i wydano w roku 2004. Spotkała się ona z pozytywnym przyjęciem i dołączeniem większej liczby programistów.

Gra jest nadal aktywnie rozwijana, dodawane są uaktualnienia i nowe funkcje.

Gra[edytuj | edytuj kod]

W OpenTTD gracz wciela się w rolę przedsiębiorcy z branży transportowej. Jego zadaniem jest zbudowanie prężnie funkcjonującej firmy transportowej, zaś podstawowym celem – uzyskanie jak najlepszego wyniku po upływie stu lat w grze. Rozgrywka toczy się na planszy przedstawiającej krainę z miastami oraz fabrykami czekającymi na rozpoczęcie świadczenia dla nich usług przewozowych (towary, pasażerowie), które są podstawowym źródłem dochodu. Towary mogą być przewożone pięcioma środkami transportu:

Każdy z nich ma pewne zalety i wady. Przykładowo, ciężarówki i autobusy są tanie w budowie i bez trudu mogą poruszać się po ulicach miast, lecz mają ograniczoną prędkość i małą ładowność. Natomiast pociągi są pojemne i w późniejszych latach kilkukrotnie szybsze, ale wymagają czasochłonnej budowy rozległej i kosztownej infrastruktury.

Świat gry dynamicznie reaguje na poczynania gracza. Fabryki leżące na uboczu głównych szlaków transportowych bankrutują, inne zwiększają produkcję, zaś uruchomienie przewozów pasażerskich umożliwia rozwój miastom. Działalności przedsiębiorstw przyglądają się także władze miejskie, które są negatywnie nastawione do niszczenia środowiska, wyburzania budynków pod nowe linie kolejowe i drogi czy dużego hałasu z pobliskiego lotniska. W przypadku zbyt dalekiej ingerencji w otoczenie mogą zabronić budowy stacji i terminali na swoim terenie.

W początkowych latach gry dodatkowym przeciwnikiem gracza są ograniczone fundusze oraz kiepski tabor. Dlatego konieczne jest szybkie odkrycie dochodowych połączeń, spłacenie przy ich pomocy długów oraz dalsze inwestycje celem pomnożenia zysków. Z biegiem czasu i pojawianiem się nowych technologii, gracz zyskuje dostęp do szybszych i pojemniejszych pojazdów. Przedsiębiorstwo ma czasem także możliwość przetestowania prototypów nowych konstrukcji przed konkurencją.

Porównanie z Transport Tycoon Deluxe[edytuj | edytuj kod]

OpenTTD zawiera wszystkie możliwości oryginalnego Transport Tycoon Deluxe, a także wiele dodatkowych[5], w tym:

 • tryb dla wielu graczy poprzez LAN lub Internet na publicznych serwerach. W pojedynczej grze może brać udział do 255 graczy.
 • newgrf – dodatki tworzone przez fanów, które umożliwiają modyfikacje niemal wszystkich elementów rozgrywki (nowe pojazdy, przedsiębiorstwa, umożliwia modyfikację grafik)
 • zintegrowana z grą wyszukiwarka newgrf, która pozwala ściągnąć dodatki z Internetu bez potrzeby otwierania przeglądarki
 • nowe algorytmy znajdowania drogi dla pojazdów
 • zaawansowane semafory
 • obsługę kilkunastu języków (w tym polskiego) i kilkunastu walut (złotówki, euro, liry włoskie, hiszpańskie peso, dolary australijskie)
 • szybkie przewijanie czasu (fast forward)
 • klonowanie pojazdów
 • nowy system sztucznej inteligencji pozwalający na tworzenie własnych botów
 • automatyczne odnawianie pojazdów
 • możliwość pracy na niemal każdym współczesnym systemie operacyjnym
 • możliwość pracy na wielu rozdzielczościach, w oknie i na pełnym ekranie
 • nowy generator terenu (TerraGenesis)
 • usunięciu wielu limitów, na przykład maksymalna liczba pojazdów danego typu została podniesiona do 5000, maksymalny rozmiar stacji jest nieograniczony
 • ulepszenia interfejsu użytkownika
 • większe i mniejsze mapy (64x64 do 2048x2048, czyli od 16 razy mniejszych do 64 razy większych)
 • kanały
 • ulepszona konstrukcja stacji (stacje można budować na skarpach, tak samo jak lotniska czy przystanki autobusowe)
 • dodatkowe lotniska

Tryb gry wieloosobowej[edytuj | edytuj kod]

Tryb wieloosobowy[6] różni się od trybu dla jednego gracza kilkoma aspektami:

 • jedna firma może być prowadzona przez dowolną liczbę graczy
 • grę można obserwować bez otwierania firmy
 • można zabezpieczyć przedsiębiorstwo hasłem, aby zabezpieczyć przed niepowołanymi osobami
 • gracze mogą przesyłać sobie pieniądze
 • opuszczone firmy przez jakiś czas znajdują się w stanie zawieszenia (nie uruchamiają nowych połączeń, nie wymieniają starych pojazdów na nowe). Firmy takie kasowane są zazwyczaj po 12 miesiącach (wewnętrznego czasu gry) od momentu opuszczenia.

OpenTTD jest zaopatrzony w wyszukiwarkę serwerów, dlatego też do gry przez Internet nie są potrzebne dodatkowe programy.

Grafika i dźwięki[edytuj | edytuj kod]

Grafika w grze jest wykonana w 8-bitowej palecie kolorów. Do wersji 0.7.5 OpenTTD korzystał z oryginalnych plików dźwiękowych i graficznych. Od wersji 1.0.0, dzięki projektom OpenGFX (grafika), OpenSFX (dźwięk) i OpenMSX (muzyka), gra stała się w pełni niezależna od pierwowzoru, choć wciąż pozostała możliwość skorzystania z oryginalnych plików TTD.

Silnik gry wyposażony jest w możliwość renderowania 32-bitowej grafiki 2D od wersji 0.6. Również od wersji 0.6 sukcesywnie wydaje się 32-bitowe grafiki którymi można zamienić 8-bitowe.

Przypisy

 1. OpenTTD 1.5.3. 2015-12-03. [dostęp 2015-12-11].
 2. OpenTTD Wiki: Operating system (ang.). [dostęp 2011-04-04].
 3. OpenTTD Wiki: System Requirements (ang.). [dostęp 2012-12-02].
 4. OpenTTD Wiki: History of OpenTTD (ang.). [dostęp 19 września 2009].
 5. OpenTTD Wiki: Changes from TTD (ang.). [dostęp 22 lipca 2010].
 6. OpenTTD Wiki: Gra wieloosobowa w OpenTTD (ang.). [dostęp 19 września 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]