Koniewo (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi w woj. zachodniopomorskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Koniewo
Kościół w Koniewie
Kościół w Koniewie
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat kamieński
Gmina Wolin
Liczba ludności (2006) 101
Strefa numeracyjna (+48) 91
Kod pocztowy 72-510 Wolin
Tablice rejestracyjne ZKA
SIMC 0785828
Położenie na mapie gminy Wolin
Mapa lokalizacyjna gminy Wolin
Koniewo
Koniewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Koniewo
Koniewo
Ziemia 53°48′26,5″N 14°39′17,4″E/53,807361 14,654833
Mapa wyspy Wolin z zaznaczonym Koniewem

Koniewo (niem. Kunow) – duża wieś sołecka w Polsce położona w woj. zachodniopomorskim, w pow. kamieńskim, w gminie Wolin.

Położenie[edytuj]

Wieś leży około 5 km na południowy wschód od Wolina.

Historia[edytuj]

Pierwsza osada powstała krótko po ustąpieniu lodowca, w mezolicie. Z neolitu pochodzą ślady dwu osad należących do kultury ceramiki sznurowej. Kultura łużycka pozostawiła ślady trzech osad. Z okresu rzymskiego pochodzi cmentarzysko z grobami ciałopalnymi. Z wieku IX-XII, znaleziono ślady osad słowiańskich.

Miejscowość pierwszy raz wymieniana jest w źródłach pisanych w XIII wieku (1288 r.). W dokumencie podana jest nazwa miejscowości Conoye. Jest tam wzmianka o nadaniu Cysterkom z Wolina praw do renty gruntowej. 10 lat później książę wołogoski Bogusław IV przekazał wieś na własność klasztorowi, a w latach późniejszych właścicielem było miasto Wolin. Dawniej istniała tu znana w okolicy karczma i młyn.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Zabytki[edytuj]

Jest to jedna z niewielu miejscowości która zachowała prawie nienaruszony, pierwotny układ owalnicowy o zwartej zabudowie, rozlokowanej w dwóch, łukowatych pierzejach. Cała zabudowa Koniewa jest jednorodna architektonicznie. Zachowały się dwa budynki z XVIII wieku. Pozostałe pochodzą już z wieku XIX. Zbudowane są z cegły lub konstrukcji ryglowej. Najciekawszy jest jednak kościół z XIV wieku z dobudowaną od północy, w latach 1749-51, kaplicą i od zachodu – drewnianą wieżą. Unikalność całej wsi polega na tym, że rozwój osadnictwa można tu śledzić od czasów najstarszych po dzień dzisiejszy.

We wsi znajduje się kościół z XIV wieku (zabytek kl. "0"). Malowidła na suficie, wykonane zostały w XVIII w. przez C. H. Rosenberga z Quedlinburga. Dawniej istniały tu zabytkowe budynki gospodarskie. Obecnie są w stanie ruiny.

Edukacja[edytuj]

W Koniewie jest szkoła podstawowa. Oprócz dzieci ze wsi uczęszczają tutaj też dzieci z miejscowości: Jagniątkowo, Siniechowo, Skoszewo, Wiejkowo, Wiejkówko, Zagórze, Dobropole, Ostromice, Parłowo, Parłówko i Strzegowo.

Starsza młodzież uczy się w gimnazjum w Wolinie.

Zobacz też[edytuj]