Przejdź do zawartości

Korpus Pancerny (Izrael)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Korpus Pancerny
חיל השריון
Ilustracja
Flaga Korpusu Pancernego
Historia
Państwo

 Izrael

Sformowanie

1950

Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Rodzaj wojsk

wojska pancerne

Podległość

Sztab Generalny Sił Obronnych Izraela
Dowództwo Wojsk Lądowych

Strona internetowa

Korpus Pancerny (hebr. חיל השריון, Chejl ha-Szirjon, skrót. חש''ן, Chaszan) − wyższy związek taktyczny wojsk lądowych Sił Obronnych Izraela. Izraelska armia dysponuje tylko kilkoma jednostkami operacyjnymi wojsk pancernych, które operacyjnie podlegają dowództwom regionalnym (Północnego, Centralnego i Południowego).

Struktura

[edytuj | edytuj kod]

Korpus pancerny od strony organizacyjnej i szkoleniowej podlega Dowództwu Wojsk Lądowych, które opracowuje koncepcje współczesnego pola walki. Do zmieniających się potrzeb dostosowywane są systemy szkoleń, uzupełnienia kadrowe i zakupy uzbrojenia. Dowództwo Wojsk Lądowych nie może uruchamiać sił lądowych do działań operacyjnych. W okresie wojny lub konfliktu zbrojnego, Dowództwo Wojsk Lądowych pełni funkcje doradcze dla Sztabu Głównego, który uruchamia siły lądowe poprzez rozkazy wykonywane w Dowództwach Północnym, Centralnym i Południowym.

Na poziomie Dowództwa Wojsk Lądowych korpus pancerny ma następującą strukturę organizacyjną:

  • Obóz Szkoleniowy Shizafon (Suntan)
  • 5 Szkoła Pancerna (Bislash)

Żołnierze po przejściu systemu szkoleń podstawowych i specjalistycznych są kierowani do dywizji. Dywizje składają się z jednej brygady pancernej wspieranej przez brygady piechoty zmotoryzowanej, zmechanizowane bataliony inżynieryjne i jednostki artylerii. Brygada pancerna dzieli się zazwyczaj na trzy lub cztery bataliony (ponad 100 czołgów).

Dowództwo Południowe:

Dowództwo Centralne:

Dowództwo Północne:

Uzbrojenie

[edytuj | edytuj kod]
Uzbrojenie izraelskiego korpusu pancernego
Czołg Merkawa Mk 2
Czołgi Merkawa Mk 3
Czołg Merkawa Mk 4
Czołg Mag’ach Mk 7
Czołg Mag’ach Mk 6

Na uzbrojeniu izraelskich wojsk pancernych znajdują się czołgi podstawowe Merkawa w wersjach Mk 2, Mk 3 i Mk 4.

W jednostkach rezerwowych i szkoleniowych używane są czołgi Merkawa Mk 1, oraz Mag’ach w wersjach 6 i 7. Są to jednak czołgi przestarzałe, które nie są w stanie prowadzić walki na współczesnym polu bitwy.

Ogółem korpus pancerny dysponuje blisko 4 tys. czołgów w tym: 1280 czołgów Merkawa, 300 M60A4, 600 M60A3, 400 M60, 250 M48A5, 800 Centurion, 100 T-62, 200 czołgów T-55, oraz około 11 tys. innych pojazdów opancerzonych. Daje to liczbę równą połączonym armiom Egiptu, Syrii i Jordanii[1].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Ground Forces. [w:] Israel Defence Forces [on-line]. [dostęp 2011-01-31]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]