Przejdź do zawartości

Dowództwo Północne (Izrael)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dowództwo Północne
פיקוד הצפון
Ilustracja
Historia
Państwo

 Izrael

Nazwa wyróżniająca

Pacan

Organizacja
Dyslokacja

Safed

Rodzaj sił zbrojnych

wojska lądowe

Rodzaj wojsk

sztab

Podległość

Sztab Generalny Sił Obronnych Izraela

Dowództwo Północne (hebr. פיקוד הצפון, Pikud ha-Cafon; w skrócie Pacan) – sztab dowodzący jednostkami Sił Obronnych Izraela w północnej części państwa Izrael. Dowództwo ma swoją siedzibę w północnej części miasta Safed. Jego obszarem strategicznego dowodzenia jest Galilea, Wzgórza Golan oraz rejon granicy z Libanem i Syrią.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Dowództwo Północne od 1948 roku miało za zadanie prowadzenie działań wojennych przeciwko Syrii i Libanowi. Podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku dowództwo było odpowiedzialne za zajęcie Wzgórz Golan i północnej części Samarii. Gdy we wrześniu 1970 roku Jordania wydaliła ze swojego terytorium palestyńskich terrorystów z Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Dowództwo Północne stanęło przed problemem nasilających się ataków prowadzonych z południowego Libanu. Podczas wojny Jom Kipur w 1973 roku Dowództwo powstrzymało syryjskie natarcie na Wzgórzach Golan, a po jego odparciu odzyskało stracone tereny.

W kolejnych latach Dowództwo Północne przeprowadziło kilka operacji militarnych w południowym Libanie, których celem było niszczenie palestyńskich organizacji terrorystycznych. Sytuacja ta doprowadziła do wybuchu wojny libańskiej w 1982 roku, podczas której Dowództwo kierowało operacjami w Libanie. W okresie tym siedziba dowództwa była przeniesiona z Nazaretu do Safedu. Od połowy lat 80. głównym przeciwnikiem w Libanie stał się Hezbollah. Starcia z tym ugrupowaniem nasiliły się po 1985 roku, gdy wojska izraelskie wycofały się z Libanu, pozostawiając na jego południu „strefę bezpieczeństwa” strzeżoną przez Armię Południowego Libanu. W okresie tym przeprowadzono kilka dużych operacji militarnych przeciwko Hezbollahowi. W 2000 roku nastąpiła likwidacja strefy i ostateczne wycofanie wojsk z południowego Libanu. Pomimo to napięcie na granicy nie uspokoiło się i w 2006 roku doszło do II wojny libańskiej[1].

Zadania

[edytuj | edytuj kod]

Dowództwo Północne chroni i utrzymuje bezpieczeństwo północnych granic Izraela. W tym celu dowództwo nieustannie analizuje i poprawia koncepcje operacyjne północnego obszaru strategicznego, którego obrona musi obejmować współdziałanie wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i wywiadu.

Dążąc do poprawienia skuteczności działania w sytuacjach awaryjnych lub na wypadek wojny, dowództwo wyciąga wnioski ze wszystkich incydentów granicznych, analizuje je i zdobyte doświadczenie przekazuje wszystkim podległym jednostkom. Utrzymywanie odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest możliwe dzięki nieustannemu utrzymywaniu czujności jednostek operacyjnych i gotowości wsparcia ze strony jednostek rezerwowych. Dowództwo nieustannie rozwija infrastrukturę logistyczną, która poszukuje rozwiązań dla zmieniających się zagrożeń[2].

Struktura

[edytuj | edytuj kod]

Jednostki

[edytuj | edytuj kod]
Struktura Dowództwa Północnego

Dowództwu Północnemu podległe są[3]:

Nazwa Symbol
Dywizja operacyjna
36 Dywizja Pancerna Skład[4]:
Dywizje terytorialne
91 Dywizja Galil Skład[5]:
210 Dywizja Ha-Baszan
Dywizja rezerwowa
319 Dywizja Pancerna Ha-Mapac

Bazy wojskowe

[edytuj | edytuj kod]

Dowództwu podlegają następujące bazy wojskowe:

Bazy operacyjne:

Bazy terytorialne:

Bazy wsparcia i rezerwy:

Bazy szkoleniowe:

Szefowie Dowództwa Północnego

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Udział w wojnach. [w:] Israel Defense Forces [on-line]. [dostęp 2011-03-28]. (hebr.).
  2. Zadania. [w:] Israel Defense Forces [on-line]. [dostęp 2011-03-28]. (hebr.).
  3. Siły Obronne Izraela, הכירו את פיקוד הצפון [online] [dostęp 2020-05-22].
  4. עוצבת געש 36, „Muzeum Jad la-Szirjon [dostęp 2020-05-22].
  5. Michal Danieli, מבנה צה"ל: המדריך המלא, „Mako”, 20 czerwca 2011 [dostęp 2020-05-22] [zarchiwizowane z adresu 2013-07-02].
  6. Dowódcy. [w:] Israel Defence Forces [on-line]. [dostęp 2011-03-28]. (hebr.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]