Kotlina Broumovska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kotlina Broumovska
Ilustracja
Widok na kotlinę z punktu widokowego z NPR Broumovské stěny
Megaregion

Pozaalpejska Europa Środkowa

Prowincja

Masyw Czeski

Podprowincja

Sudety
z Przedgórzem Sudeckim

Makroregion

Sudety Środkowe

Mezoregion

Obniżenie Ścinawki

Mikroregion(y)

Broumovská kotlina

Zajmowane
jednostki
administracyjne

Czechy
kraj hradecki

Kotlina Broumovska (cz. Broumovská kotlina) – kotlina w Sudetach Środkowych w Obniżeniu Ścinawki w Czechach. Stanowi fragmenty Broumovskiej vrchoviny. Jest częścią Meziměstské vrchoviny – jednostki geomorfologicznej należącej do Broumovské vrchoviny.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Kotlina Broumovska położona jest całkowicie na terenie Czech. Stanowi środkową część Obniżenia Ścinawki. Górna część z miastem Mieroszów oraz dolna z Tłumaczowem, Radkowem, Ścinawką Górną, Średnią, Dolną i Wambierzycami znajdują się w granicach Polski. Od północno-wschodniej strony kotlinę ograniczają Góry Suche (czes. Javori hory), a od południowo-zachodniej Góry Stołowe i Broumovské stěny.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jest to rozległa kotlina śródgórska mająca kształt wydłużonego owalu zorientowanego wzdłuż Gór Stołowych (NW–SE). Powstała na wychodniach iłowcowych i piaskowcowych skał górnopermskich (cechsztyńskich), a także dolnotriasowych niecki środkowosudeckiej. Północno-zachodnia część kotliny (w rejonie Meziměstí) jest pagórkowata, a południowo-wschodnia (okolice Broumova) tworzy szerokie obniżenie, przecięte doliną Ścinawki (cz. Stěnava).

Krajobraz[edytuj | edytuj kod]

Krajobraz Kotliny uwarunkowany jest budową i długą przeszłością geologiczną, przedstawia krajobraz wyżyn. Najwyższe wzniesienia nie przekraczają 600 m n.p.m. Cały obszar jest pagórkowaty, pofałdowany, łagodnie poprzecinany w kierunku północno-wschodnim korytami rzek. Poza nielicznymi wzniesieniami słabo porośnięty lasem.

Jest to teren średnio zaludniony, większość obszaru zajmują pola uprawne i łąki. Poza nielicznymi wzniesieniami obszar słabo porośnięty lasem. Krajobraz przeobrażony, ale w nieznacznym stopniu zurbanizowany.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Położenie fizycznogeograficzne regionu oraz masywy gór otaczających kotlinę sprawiają, że nad obszarem ścierają się różnorodne masy powietrzne, wpływające na kształtowanie się typów pogody i zjawisk atmosferycznych tego mezoregionu. Klimat jest umiarkowany, przejściowy, ciepły charakteryzujący się zmiennym stanem pogody. Pory roku są łatwo rozpoznawalne i wyznaczane przez przebieg temperatury: ciepła i wilgotna wiosna, ciepłe i często suche lato, chłodna i wilgotna jesień oraz zima z niewielkimi opadami śniegu. Zachmurzenie: średnie występuje w okresie jesienno-zimowym, najmniejsze w lecie. Opadom często towarzyszą gwałtowne burze z wyładowaniami.

Wody[edytuj | edytuj kod]

Kotlina Broumovska należy do dorzecza Odry. Największą rzeką kotliny jest Ścinawka, lewostronny dopływ Nysy Kłodzkiej. Głównymi dopływami Ścinawki odwadniającymi kotlinę są: Křynický potok, Martínkovický potok, Božanowský potok, Černý potok, Šonovský potok.

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

W centralnej części kotliny leży Broumov. Ponadto w kotlinie leży jeszcze Meziměstí, Jetřichov, Hejtmánkovice, Heřmánkovice, Křinice, Březova, Vernéřovice, Hynčice, Starostin i Otovice leżące nieopodal Tłumaczowa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M.J. Rumiński: Przewodnik: Góry Stołowe; Broumovské stěny, Wydawnictwo Turystyczne „TD”, Warszawa, 2005,r., ISBN 83-88859-16-1.
  • K. Biernat, T. Bieroński, K.Marciniak: Mapa: Broumovsko, Góry Stołowe; skala 1:50 000, Wyd. Eko-Graf, Wrocław, 2008/9 r. ISBN 978-83-61157-07-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]