Krzysztof Michalski (polityk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzysztof Michalski
Data i miejsce urodzenia

9 stycznia 1960
Nowe Miasto Lubawskie

Wojewoda lubelski
Okres

od 1 stycznia 1999
do 28 lutego 2000

Przynależność polityczna

Akcja Wyborcza Solidarność

Następca

Waldemar Dudziak

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi

Krzysztof Michalski (ur. 9 stycznia 1960 w Nowym Mieście Lubawskim) – polski polityk, samorządowiec, były wojewoda lubelski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia z zakresu transportu na Politechnice Warszawskiej, odbył również studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania i Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Ukończył też program menedżerski w Polsko-Amerykańskim Instytucie Zarządzania OIC-Poland oraz Certificate of Postgraduate Management Studies The University of Illinois.

Przez dziesięć lat pracował w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” na stanowiskach konstruktora, technologa, a od 1991 kierownika działu projektowania i rozwoju przedsiębiorstwa. W tym okresie był również sekretarzem rady techniczno-ekonomicznej PZL oraz członkiem zespołu opracowującego projekt restrukturyzacji tego przedsiębiorstwa.

W 1981 wstąpił do Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Warszawskiej. W 1991 został członkiem NSZZ „Solidarność”. Kierował kołem zakładowym w „PZL-Świdnik”. Działał w Ruchu Społecznym AWS, a od 2004 w Partii Centrum. Później bezpartyjny.

W wyborach samorządowych w 1994 uzyskał mandat radnego rady miasta Świdnik z ramienia lokalnego Świdnickiego Forum Prawicy. 31 sierpnia 1994 został powołany na stanowisko burmistrza Świdnika.

22 stycznia 1998 został mianowany na wojewodę lubelskiego w rządzie Jerzego Buzka. Po reformie administracyjnej objął stanowisko wojewody nowego województwa lubelskiego. W lutym 2000 podał się do dymisji po tym, jak Najwyższa Izba Kontroli zakwestionowała transakcję, na skutek które nadzorowane przez wojewodę Przedsiębiorstwo Państwowe FS Holding w Lublinie zakupiło za około 27 mln zł akcje Herbapolu Białystok[1].

Po odwołaniu przez rok pełnił funkcję prezesa zarządu spółki akcyjnej „Protektor”. W latach 2001–2003 był prezesem zarządu Zakładu Obróbki Plastycznej Sp. z o.o., wyodrębnionej z „PZL-Świdnik” S.A. Następnie został zastępcą prezesa zarządu i dyrektorem technicznym Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „PEC” w Świdniku Sp. z o.o. oraz pełnomocnikiem tego przedsiębiorstwa ds. systemu zarządzania jakością.

Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2011)[2] i Srebrny Krzyż Zasługi (2010)[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty (żona Lucyna), ma dwoje dzieci: syna Marcina i córkę Agnieszkę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]