Ksawerów (Warszawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Warszawy Ksawerów
obszar MSI[1] Warszawy
Warszawa-Królikarnia.jpg
Królikarnia
Miasto Warszawa
Status obszar MSI[1]
Tablice rejestracyjne WE
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Ksawerów
Ksawerów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ksawerów
Ksawerów
Ziemia 52°11′00,589″N 21°01′07,122″E/52,183497 21,018645
 Ten artykuł dotyczy części warszawskiego Mokotowa. Zobacz też: inne miejsca o tej nazwie.

Ksawerów – dawna wieś, obecnie część dzielnicy Mokotów w Warszawie.

Historia i położenie[edytuj | edytuj kod]

Położenie Ksawerowa tle Mokotowa według MSI

Nazwa Ksawerów pochodzi od Ksawerego Pusłowskiego, właściciela okolicznych terenów. W 1849 powstał Dwór Ksawerów według projektu Henryka Marconiego. Powstała też ul. Ksawerów, ale wtedy ten rejon nazywany był jeszcze Szopami Niemieckimi. Ksawerów na mapach zaczął pojawiać się mniej więcej w latach 30. i obejmował zachodni skraj miasta, a więc część Szop Niemieckich, która została włączona do Warszawy. Szopy Niemieckie występowały jeszcze jako wieś przy granicy miasta, ale tak naprawdę prawie cały ich obszar był już warszawskim Ksawerowem. Niedługo potem nazwa Szopy Niemieckie wywędrowała w rejon ulic Bandoski i Jaworowskiej, gdzie zapewne znajdowała się kolonia tej wsi. Ksawerów zaś przyległ jako nazwa większego obszaru niż same Szopy Niemieckie. Z czasem powstało też Os. Ksawerów. Ostatnią ewolucją nazwy jest błędne nazwanie tak rejonu MSI, który obejmuje również część Służewca Przemysłowego.

Ksawerów jest położony w środkowo-zachodniej części dzielnicy Mokotów. Od wschodu graniczy z mokotowskimi osiedlami Sielce i Stegny, od południa ze Służewem, a od północnego zachodu i północy z osiedlami Wyględów i Wierzbno, od zachodu zaś ze Służewcem. Wg. Miejskiego Systemu Informacji jego granice wyznaczają ulice Jana Pawła Woronicza, Wołoska, Aleja Wilanowska oraz Skarpa warszawska. Swymi granicami obejmuje także dawne Szopy Polskie i Niemieckie.

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Ksawerowa mieszczą się:

Transport i komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

Teren Ksawerowa jest obsługiwany przez liczne linie tramwajowe i autobusowe podlegające Zarządowi Transportu Miejskiego. Przez osiedle przebiega również linia metra - stacje A7 Wilanowska oraz A8 Wierzbno (leżąca na pograniczu z Wierzbnem). Reliktem dawnych linii komunikacyjnych jest Dworzec Południowy, leżący u zbiegu ulic Puławskiej i Alei Wilanowskiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Ksawerów tudzież Ksawery (1) w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom IV (Kęs – Kutno) z 1883 r.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy