Służewiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Warszawy Służewiec
obszar MSI[1] Warszawy
Marynarska tory.jpg
Widok na ulicę Marynarską - główną oś dawnej dzielnicy przemysłowej, a obecnie biurowej
Miasto Warszawa
Status obszar MSI[1]
Tablice rejestracyjne WE
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Służewiec
Służewiec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Służewiec
Służewiec
Ziemia 52°10′37,096″N 21°00′27,259″E/52,176971 21,007572

Służewiec – dawna wieś, obecnie część warszawskiej dzielnicy Mokotów (formalnie nie jest to osiedle).

Granice i ukształtowanie terenu[edytuj | edytuj kod]

Służewiec na tle Mokotowa wg MSI

Granice Służewca, według Miejskiego Systemu Informacji, wyznaczają ulice Jana Pawła Woronicza, Wołoska, Obrzeżna[2], Bokserska oraz tory linii radomskiej. Oznacza to, że faktycznie w jego granicach znajduje się jedynie część przemysłowa i fragment części mieszkalnej Służewca. Pozostała część mieszkalna, to jest osiedla Służewiec Południowy i Służewiec Fort, zawiera się w granicach Służewa.

Obecne ukształtowanie terenu Służewca, pozbawione jakichkolwiek charakterystycznych elementów, jest skutkiem działalności ludzkiej.

Zabudowa[edytuj | edytuj kod]

W zabudowie Służewca, w jego granicach określonych przez MSI, daje się wyróżnić dwa obszary. Pierwszy, leżący na południu, to osiedle eksperymentalnych i prototypowych budynków mieszkalnych wznoszonych w technologii wielkiej płyty. Drugi, leżący na północy i znany jako Służewiec Przemysłowy, to zakłady przemysłowe i magazyny. Od lat 90. XX wieku ta część Służewca zaczęła być intensywnie zabudowywana budynkami biurowymi, przekształcając się w największy w Warszawie kompleks biurowy. Zyskał on nieformalną nazwę Mordoru[3].

Przekształceniom uległa również granicząca ze Służewcem i funkcjonalnie z nim powiązana część Ksawerowa - pojawiły się tam biura i budynki handlowo-usługowe (Galeria Mokotów).

Transport i komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

Osiedle jest obsługiwane przez liczne linie tramwajowe i autobusowe podlegające Zarządowi Transportu Miejskiego:

 • linie autobusowe dzienne: 136, 165, 174, 189, 193, 218, 317, 365, 401, 504
 • linie autobusowe nocne: N01, N33, N34, N36
 • linie tramwajowe: 4, 10, 17, 18, 31, 35.

Znajduje się tutaj również przystanek kolejowy Warszawa Służewiec. Osiedle poprzecinane licznymi bocznicami kolejowymi, służącymi niegdyś do obsługi zakładów przemysłowych.

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Panorama Służewca w latach 70. XX wieku
Osiedle Służewiec Fort
Budowa Galerii Mokotów

Na terenie Służewca znajdują się:

Poza granicami Służewca, a związane z nim historycznie:

Na terenie osiedla Służewiec Fort znajdują się:

Na terenie osiedla Służewiec Południowy znajdują się:

Na terenie Ursynowa:

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

Wieś Służewiec na zdjęciu lotniczym z sierpnia 1944 r. Romboidalna konstrukcja na środku to Fort VIIA Twierdzy Warszawa, po prawej od niego ulica Puławska, na dole zabudowania wsi Służewiec, a poniżej nich teren Toru wyścigów konnych, po lewej od toru zabudowa Wyczółek, w prawym górnym rogu zdjęcia Ksawerów.
Areszt Śledczy Warszawa-Służewiec
 • 1414 - Wieś Służewiec z nadania księcia Janusza I otrzymała prawo chełmińskie
 • 1886 - powstał Fort VIIA Twierdzy Warszawa, nazywany Fortem Służewieckim, leżący obecnie na terenie osiedla Służewiec Południowy, a więc formalnie na Służewie
 • 1938 - Służewiec przyłączony do Warszawy.
 • 1939 - przeniesiono z Pola Mokotowskiego Tor Wyścigów Konnych, który obecnie leży formalnie w granicach Ursynowa.
 • 1951 - decyzją rządu postanowiono na Służewcu utworzyć nowy ośrodek przemysłowy. Obejmuje on ok. 260 ha, położony na południe i południowy zachód od ul. J. P. Woronicza. Na obszarze tym zaplanowano około 60 inwestycji przemysłowych oraz osiedle dla 26 tys. mieszkańców. Generalnym projektantem Służewca był J. Krotkiewicz z Warszawskiego Biura projektów Budownictwa Przemysłowego. Rozbudowa zaczęła się po 1952.
 • 1956 - uruchomiono zajezdnię tramwajową przy ulicy Jana Pawła Woronicza
 • 1956 - na Służewcu powstają zakłady produkcyjne o profilu elektronicznym Unitra Unima (ul. Domaniewska 42/44). Zakład zajmuje teren o powierzchni 27.000 m2.
 • 1965 - Służewiec to zagłębie przemysłowe składające się z 30 dużych zakładów zatrudniających ponad 11 000 osób. Pracuje fabryka półprzewodników Tewa. Zajmuje teren dzisiejszego centrum biznesu przy ulicy Wołoskiej (budynki Mars, Saturn i inne). Działa fabryka kondensatorów ELWA (teren między Marynarską, Cybernetyki, Postępu i Wynalazek). Działają również ZAKŁADY CERAMIKI RADIOWEJ umiejscowione między Kłobucką, Bokserską a bocznicą kolejową "Okęcie". Fabryka dźwigów ZREMB to teren na rogu ul Postępu i Marynarskiej. Na uruchomienie czeka nadal 30 nowych zakładów, w których prace ma znaleźć 26 000 osób.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. http://www.zdm.waw.pl/zarzad-drog-miejskich/zadania-zdm/miejski-system-informacji/o-systemie-msi/
 2. Odnośnie właściwej nazwy ulicy zob. artykuł na Warszawikii i tam źródła: http://warszawa.wikia.com/wiki/Kwestia_nazwy_ulicy_Obrze%C5%BCnej
 3. Joanna Gierak-Onoszko. M w Mordorze. „Polityka”, s. 32, 27 stycznia–2 lutego 2016. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]