Stegny (Warszawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Warszawy Stegny
obszar MSI[1] Warszawy
SobeisDSC 1949.JPG
Kościół św. Antoniego Marii Zaccarii
Miasto Warszawa
Status obszar MSI[1]
Tablice rejestracyjne WE
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Stegny
Stegny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stegny
Stegny
Ziemia 52°10′39,511″N 21°02′52,782″E/52,177642 21,047995
Stegny na tle Mokotowa wg MSI
Panorama osiedla z Królikarni
Tablica przy ul. Marsylskiej 3 na Stegnach Południe upamiętniająca milionowe mieszkanie spółdzielcze oddane do użytku w PRL

Stegnyosiedle w Warszawie w dzielnicy Mokotów.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle Stegny znajduje się pomiędzy ulicami Sobieskiego, Idzikowskiego oraz al. Wilanowską i graniczy z osiedlami: Sadyba, Wilanów, Służew, Ksawerów i Sielce. Osiedle dzieli się na trzy części: Stegny Południe, Stegny Północ i Stegny Rożek.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę osiedla Stegny rozpoczęto w 1971.

Podczas projektowania osiedla nie przewidziano komunikacji samochodowej wewnątrz niego, a parkingi przy budynkach projektowano przy założeniu 70 samochodów na 1000 mieszkańców. Z planów podwojenia tej liczby przez wzniesienie parkingów kilkupoziomowych nic nie wyszło.

W roku 1970 projekt osiedla otrzymał nagrodę Ministra Budownictwa[2].

Architektura i urbanistyka[edytuj | edytuj kod]

Projektantami architektury byli Jadwiga Grębecka, Jan Szpakowicz i Romuald Welder. Zajmuje ono obszar 75 ha, na którym zaplanowano wzniesienie 8057 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 368 385 m² i urządzeń użytkowych (szkoły, przedszkola itd.) o powierzchni 70 000 m². Projektowane metraże mieszkań to: M2 – 31,5 m², M3 – 42,2 m², M4 – 53,0 m², M5 – 63,6 m²[3].

Osiedle zaprojektowane zostało z wymuszonym przewiewem na osi północ-południe, co osiągnięto przez odpowiednie usytuowanie budynków i zieleń wysoką. Centrum osiedla stanowi ośrodek handlowo-usługowy otoczony 11-kondygnacyjnymi punktowcami i grupą 6-u 16-kondygnacyjnych. Pas zieleni oddziela najwyższe budynki od promieniście ustawionych grup budynków 4-kondygnacyjnych, a jego zadaniem jest stworzenie nie tylko warunków do rekreacji mieszkańców, ale i przewietrzanie osiedla (w pasie tym znalazły się przedszkola i urządzenia sportowe). Od strony zachodniej osiedle przed zimnym powietrzem osłaniają długie budynki 11-kondygnacyjne. Centrum osiedla z założenia o wielkomiejskim charakterze różni się od bardziej kameralnej zabudowy w zespołach 4- i 11-kondygnacyjnych.

Budynki[edytuj | edytuj kod]

Stegny były pierwszym osiedlem w Warszawie o budynkach zmontowanych z prefabrykowanych elementów wielkowymiarowych, wyprodukowanych w Fabryce Domów na Służewcu. Projekt konstrukcji wykonali S. Hauler i M. Wilbik. Zastosowano elementy wielkopłytowe systemu szczecińskiego[2].

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

  • Stegnytor łyżwiarski.
  • kościół księży marianów przy ul. Św. Bonifacego 9
  • Zespół Szkół Integracyjnych nr 62 im. Raoula Wallenberga przy ul. Bonifacego 10, w skład którego wchodzą: szkoła Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 339, Gimnazjum Integracyjne nr 12 oraz przeznaczone do zamknięcia CI Liceum Ogólnokształcące Integracyjne
  • Szkoła Podstawowa nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego.
  • Szkoła Podstawowa nr 212 im. Krystyny Krahelskiej ul.Czarnomorska 3

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W budynku przy ul. Marsylskiej 3 na osiedlu Stegny Południe znajduje się milionowe mieszkanie spółdzielcze oddane do użytku w Polsce Ludowej, co dokumentuje tablica wmurowana przy wejściu.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]