Kurt Schwerdtfeger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kurt Schwerdtfeger (ur. 1897 w Deutsch Puddiger obecnie: Podgórki, zm. 1966 w Hildesheim) – niemiecki rzeźbiarz i pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W czasie I wojny światowej wstąpił do wojska (jako ochotnik) i brał udział w działaniach wojennych. W latach 1919-20 studiował w Bauhausie w Weimarze m.in. filozofię i historię sztuki. Jego nauczycielami byli m.in. Wasilij Kandinskij, Johannes Itten, Oskar Schlemmer, Gerhard Marcks. W 1925 r. objął kierownictwo klasy rzeźby w Szkole Rzemiosła Artystycznego w Szczecinie przy dzisiejszym pl. Kilińskiego. W 1937 r. w ramach walki ze "sztuką zdegenerowaną" został odwołany przez nazistów z tego stanowiska. Uczestniczył w II wojnie światowej, po zakończeniu której osiadł w Alfeld i wykładał na tamtejszej Wyższej Szkole Sztuki.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

W twórczości wykorzystywał różne materiały (kamień, brąz, glinę, beton) tworząc z nich kompozycje rzeźbiarskie o zróżnicowanej tematyce: sceny figuralne, akty, portrety, sylwetki zwierząt. Jego prace wystawiane były m.in. w Berlinie, Nowym Jorku, Paryżu i Szczecinie.

Zachowane dzieła Kurta Schwerdtfegera w Szczecinie[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia Szczecina, Tom II, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2000, ​ISBN 83-7241-089-5