Przejdź do zawartości

Rambo – Pierwsza krew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rambo − Pierwsza krew
Rambo – First Blood
Ilustracja
Gatunek

dramat, wojenny

Rok produkcji

1982

Data premiery

22 października 1982

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

97 minut

Reżyseria

Ted Kotcheff

Scenariusz

Sylvester Stallone
Michael Kozoll

Główne role

Sylvester Stallone
Richard Crenna

Muzyka

Jerry Goldsmith

Zdjęcia

Andrew Laszlo

Produkcja

Andrew Vajna
Mario Kassar

Wytwórnia

Anabasis N.V.
Elcajo Productions

Dystrybucja

Orion Pictures

Budżet

14 000 000 USD

Kontynuacja

Rambo II (1985)

Rambo – Pierwsza krew (tytuł oryg. First Blood; także Rambo − First Blood) – amerykański sensacyjny film fabularny z 1982 roku w reżyserii Teda Kotcheffa, z Sylvestrem Stallonem w roli tytułowego Rambo.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

John J. Rambo (Sylvester Stallone), rezerwista amerykański, dawny żołnierz US Army Special Forces, weteran wojny wietnamskiej przybywa do małego miasteczka w stanie Waszyngton, by odwiedzić Delmara Berry’ego, ostatniego z żyjących przyjaciół z oddziału. Na miejscu dowiaduje się, że Berry zmarł na raka, wywołanego kontaktem z pestycydami rozsypywanymi w Wietnamie przez amerykańskie bombowce. Wstrząśnięty Rambo wędruje przed siebie, zachodząc po drodze do miasteczka Hope, gdzie zaczepia go tamtejszy szeryf Will Teasle (Brian Dennehy). Szeryfowi nie podoba się, że na jego terenie pojawił się obcy włóczęga i niedwuznacznie sugeruje Rambo, by wsiadł do policyjnego auta. Wywozi go za miasto, jednak ten postanawia wrócić do Hope. Widząc to, szeryf również zawraca i aresztuje bohatera pod zarzutem włóczęgostwa. Rambo trafia na posterunek policyjny, gdzie zostaje w brutalny sposób potraktowany jak groźny bandyta. Kiedy jeden z policjantów chce go złośliwie ogolić na sucho, pamięć podsuwa Johnowi traumatyczne wspomnienia z tortur w Wietnamie. Rambo w brawurowy sposób ucieka z komisariatu, jednocześnie atakując policjantów. Wywołuje tym samym wojnę z lokalnym wymiarem sprawiedliwości; ta rozgrywa się w pobliskim lesie. Na pomoc policjantom z miasteczka Hope przybywa były dowódca Rambo – pułkownik Samuel Trautman (Richard Crenna), który jednak rozwiewa nadzieje na łatwe schwytanie komandosa. Do akcji więc wkracza także policja stanowa oraz Gwardia Narodowa.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Twórcy filmu rozpatrywali obsadzenie w roli głównej takich aktorów, jak: Clint Eastwood, Al Pacino, Robert De Niro, Paul Newman, Brad Davis, Steve McQueen, Nick Nolte, John Travolta, Dustin Hoffman, James Garner, Kris Kristofferson, Michael Douglas[1]. Ofertę udziału w produkcji złożono Terence’owi Hillowi, odmówił on jednak jej przyjęcia, gdyż scenariusz uznał za zbyt brutalny.

Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Davida Morrella pod tytułem Rambo: Pierwsza krew. Jest jednak zupełnym wypaczeniem intencji autora[potrzebny przypis], którego powieść jest antywojenna i ma inne zakończenie.

Film kręcono w Kanadzie, w Kolumbii Brytyjskiej (w miasteczku o nazwie Hope).

Pierwotne zakończenie[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z pierwotnym scenariuszem pod koniec filmu Rambo miał popełnić samobójstwo (tak jak w książce). Na zachowanych scenach alternatywnego zakończenia główny bohater ginie od kuli z pistoletu pułkownika Trautmana[2].

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Serwis Prime News wymienił Pierwszą krew na liście dziesięciu najlepszych filmów o tematyce survivalowej[3].

Kontynuacje[edytuj | edytuj kod]

Powstały cztery sequele Rambo: Rambo II (1985), Rambo III (1988) oraz John Rambo (2008), Rambo: Ostatnia krew (2019). We wszystkich tytułową rolę powtórzył Sylvester Stallone.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Top 10: Aktorzy, którzy prawie zagrali Johna Rambo”. Prime Movies, 2022-07-29. [dostęp 2022-07-29].
  2. Alternatywne zakończenia
  3. Top 10: najlepsze filmy survivalowe. Prime News, 2022-01-27. [dostęp 2022-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-27)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]