Lśnienie (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Lśnienie
Shining
Gatunek horror
Data premiery Polska 31 grudnia 1990
Ziemia 23 maja 1980
Kraj produkcji  Wielka Brytania
 Stany Zjednoczone
Czas trwania 119 minut (146 minut – wersja oryginalna)
Reżyseria Stanley Kubrick
Scenariusz Diane Johnson
Stanley Kubrick
Główne role Jack Nicholson
Shelley Duvall
Danny Lloyd
Muzyka Wendy Carlos
Rachel Elkind
Zdjęcia John Alcott
Produkcja Mary Lea Johnson
Stanley Kubrick
Robert Fryer
Martin Richards
Wytwórnia Warner Bros. Pictures
Hawk Films
Penegrine
Producers Circle
Dystrybucja Warner Bros.
Nagrody 1981: Scatman CrothersSaturn: najlepszy aktor drugoplanowy
3 Top Listy
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikicytaty Lśnienie (film) w Wikicytatach
Jack Nicholson w 1981 r.

Lśnienie (ang. The Shining) – film z 1980 roku, wyreżyserowany przez Stanleya Kubricka, będący ekranizacją powieści Stephena Kinga pod tytułem Jasność (lub Lśnienie). Bohaterem filmu jest alkoholik Jack Torrance, który wraz z rodziną przeprowadza się do górskiego hotelu, w którym został zatrudniony jako stróż zimowy. Spokój opuszczonego poza sezonem kurortu ma umożliwić mu skoncentrowanie się na twórczości literackiej. Okazuje się jednak, że złowroga atmosfera miejsca stopniowo popycha go w obłęd.

Różnice wobec oryginału literackiego[edytuj | edytuj kod]

Hotel Overlook (Timberline Lodge)

Film powstał na bazie powieści Kinga, jednak fabuła została znacznie zmieniona w stosunku do literackiego pierwowzoru. Kubrick, jako autor scenariusza, zrezygnował z wielu elementów nadprzyrodzonych, zredukował liczbę wątków (m.in. znacznie ograniczył znaczenie dawnej historii hotelu), koncentrując się na losach głównych bohaterów[1]. W wersji Kubricka historia może być odczytywana w kontekście ojca rodziny ogarniętego alkoholizmem i stopniowo popadającego w obłęd na tym tle oraz syna, u którego lęk przed pijącym ojcem manifestuje się w nadprzyrodzonych widzeniach[1].

Odbiór filmu[edytuj | edytuj kod]

Swobodne potraktowanie fabuły przez Kubricka nie zyskało aprobaty Stephena Kinga, także dlatego, iż główna rola została powierzona Jackowi Nicholsonowi[2]. Również krytycy przyjęli film negatywnie – według nich horror nie był odpowiednim gatunkiem dla reżysera tej klasy, co Kubrick[3]. Film otrzymał dwie nominacje do Złotych Malin – dla Stanleya Kubricka (reżyseria) i Shelley Duvall (gra aktorska)[3]. Lśnienie okazało się jednak dużym sukcesem komercyjnym, a współcześnie produkcja ta jest uważana za klasykę gatunku[3].

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jack Torrance, były alkoholik i początkujący pisarz przyjmuje posadę zimowego stróża w hotelu Overlook. Hotel ten w okresie zimowym jest całkowicie odcięty od świata. Torrance ma nadzieję, że ta okoliczność pozwoli mu skupić się na twórczości literackiej. Okazuje się jednak, że niemoc twórcza i izolacja od świata miała zły wpływ na Jacka – bohater zaczyna widzieć widma dawnych mieszkańców hotelu, którzy namawiają go do picia alkoholu, nastawiają go też przeciwko rodzinie, co budzi w bohaterze narastającą agresję wobec żony i synka. Tymczasem jego syn, Danny, również widzi widma zamieszkujące hotel Overlook. Okazuje się, że jest również obdarzony szczególnym darem – telepatią.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Kino Nowej Przygody. Gdańsk: Słowo Obraz Terytoria, 2011, s. 141. ISBN 9788374530699.
  2. Kino Nowej Przygody. Gdańsk: Słowo Obraz Terytoria, 2011, s. 140. ISBN 9788374530699.
  3. 3,0 3,1 3,2 Kino Nowej Przygody. Gdańsk: Słowo Obraz Terytoria, 2011, s. 142. ISBN 9788374530699.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]