Ruch Muzyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ruch Muzyczny
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Polska
Adres Warszawa
Wydawca Instytut Książki
Rodzaj czasopisma muzyczny
Pierwsze wydanie 1945
Redaktor naczelny Ludwik Erhardt (do 2008), Olgierd Pisarenko (2008-2013),
Tomasz Cyz (2013-obecnie)
Strona internetowa

„Ruch Muzyczny” – polskie czasopismo muzyczne. Ukazało się po raz pierwszy w XIX w. (1857 - 1861) w Warszawie pod redakcją Józefa Sikorskiego, a po raz drugi w XX w., najpierw w Krakowie (1945-1949), następnie w Warszawie. Poświęcone muzyce poważnej wszystkich epok. Publikuje relacje z koncertów i festiwali, recenzje płyt i książek, eseje, felietony oraz artykuły dotyczące wszelkich aspektów muzyki poważnej.

Tuż po wojnie pismo powstało w Krakowie jako głos Związku Zawodowego Muzyków RP, wydawcą było Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W zespole redakcji zasiadali wówczas Bronisław Rutkowski (redaktor naczelny), Jerzy Broszkiewicz, Roman Haubenstock, Stefania Łobaczewska i Zygmunt Mycielski[1]. Pisali m.in.: Ludwik Erhardt, Nelly Gorska, Stefan Kisielewski, Leopold Tyrmand, Lucjan Kydryński, Bohdan Pilarski, Adam Rieger, Bogusław Schaeffer, Mieczysław Tomaszewski, Paweł Beylin i Janusz Wilczek. „Ruch Muzyczny” wychodził w Krakowie do roku 1949, wznowiony został w roku 1957, a w 1960 roku reaktywował i współredagował „Ruch Muzyczny” Mieczysław Tomaszewski – muzykolog i wydawca, związany z PWM[2]. W latach 1959-1968 pismo prowadził Zygmunt Mycielski, w latach 1971-2008 redaktorem naczelnym był Ludwik Erhardt[3], a od roku 2008 do 2013 – Olgierd Pisarenko. Od 2013 roku redaktorem naczelnym jest Tomasz Cyz.

Do marca 2010 roku „Ruch Muzyczny” wydawała Biblioteka Narodowa, od kwietnia 2010 jest wydawany przez Instytut Książki[4].

Do roku 2013 „Ruch Muzyczny” wychodził jako dwutygodnik. W październiku 2013 roku zmieniono formułę pisma na miesięcznik.

Działy[5][edytuj | edytuj kod]

  • Ad libitum - stały dział aktualności, przegląd bieżących wydarzeń i ciekawostki ze świata muzycznego
  • Punkt i Kontra - dwa główne tematy numeru, którym poświęcone są artykuły i wywiady
  • Rozmowa numeru - rozległy wywiad
  • Przetworzenia - relacje z wydarzeń: koncertów, festiwali, spektakli muzycznych, jak również recenzje płyt i książek
  • Wariacje - biografie kompozytorów i muzyka w szerokim kontekście, np. nawiązania do filmu
  • Felietony (stałe i gościnne)
  • Od numeru 2/2014 do magazynu dołączana jest bezpłatna wkładka czyli kalendarz koncertowo-operowy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]