Kaiserslautern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Kaiserslautern
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Nadrenia-Palatynat
Zarządzający table
Powierzchnia 139,72 km²
Populacja (31 grudnia 2009)
• liczba ludności
• gęstość

99 275
711 os./km²
Nr kierunkowy 06301
Kod pocztowy 67655
Tablice rejestracyjne KL
Położenie na mapie Nadrenii-Palatynatu
Mapa lokalizacyjna Nadrenii-Palatynatu
Kaiserslautern
Kaiserslautern
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Kaiserslautern
Kaiserslautern
Ziemia 49°27′N 7°46′E/49,450000 7,766667
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Kaiserslauternmiasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Kaiserslautern oraz gminy związkowej Kaiserslautern-Süd.

Miasto leży przy autostradzie A6, mniej więcej w połowie drogi między Mannheim a Saarbrücken (ok. 70 km od obu miast), leży na północno zachodnich obrzeżach Lasu Palatynackiego. Miasto liczy 99 275 mieszkańców (31 grudnia 2009) i jest jednym z większych miast Palatynatu.

Ratusz
Fruchthalle

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto zostało założone przez cesarza Fryderyka Barbarossę ok. 1150 r. Wcześniej, nad znajdującą się tu rzeką Lauter od IX wieku istniał tu dworek myśliwski cesarzy. Fryderyk Barbarossa rozpoczął budowę miasta i do dziś jest mile wspominany. Z tego powodu Kaiserslautern nosi czasem przydomek Die Barbarossastadt (pol. "Miasto Barbarossy").

W 1793 Kaiserslautern trafiło wraz z całym Palatynatem do Francji Napoleona. Po kongresie wiedeńskim (1815 r.) Palatynat znalazł się w obrębie Królestwa Bawarii.

W 1900 r. założono popularny klub piłkarski 1. FC Kaiserslautern.

Podczas I wojny światowej francuskie samoloty zbombardowały kilkakrotnie miasto. Po wojnie, do 1930 r., miasto znajdowało się pod okupacją francuską.

W 1945 r. miasto zajęły wojska francuskie (podczas walk zniszczono jego sporą część) i Kaiserslautern znalazło się we francuskiej strefie okupacyjnej Niemiec.

W 1969 r. założono miejscowy Uniwersytet (Technische Universität Kaiserslautern), od 1971 r. Politechnika (Fachhochschule Kaiserslautern).

Herb[edytuj | edytuj kod]

Herb miasta stanowi ryba umieszczona pionowo na tarczy składającej się z pionowych pól, kolejno: czerwone, srebrne, czerwone. Tradycja mówi, że Fryderyk Barbarossa był zachwycony ogromną ilością znajdujących się w Lauter ryb, co dziś wygląda nieco dziwnie, zważywszy, że rzeka jest raczej potokiem nie przekraczającym trzech metrów szerokości.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Miasto liczy 99 275 mieszkańców (31 grudzień 2009). W większości są to rodowici Niemcy, ale sporo osób z zagranicy studiuje na miejscowym uniwersytecie. Dodatkowo, ok. 40 tys. mieszkańców stanowią Amerykanie, zatrudnieni w pobliskiej bazie amerykańskiej w Ramstein Air Base. Mieszkają oni w zachodniej części miasta, ogrodzonej i niedostępnej dla zwykłych obywateli. Często na ulicach Kaiserslautern można spotkać charakterystyczne, amerykańskie samochody policyjne. Miejscowe prawo stanowi, że jeśli w wypadku uczestniczy obywatel USA, niemiecka policja ma obowiązek powstrzymać się z wykonywaniem działań do czasu przybycia policjantów amerykańskich[potrzebne źródło].

W Kaiserslautern niewielką przewagę nad katolikami mają protestanci, głównie ewangelicy. Miasto leży na terenie diecezji Spiry i Ewangelickiego Kościoła Palatynatu.

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

W Kaiserslautern istnieje kilka fabryk, z czego największe to fabryka Opla oraz Pfaff. Sporo osób zatrudnia tutejszy uniwersytet. Pozostałe dziedziny pracy obejmują sprawy finansowe: banki, ubezpieczenia itp. Tutaj znajduje się również centrala firmy Keiper oraz centrum techniczne, zatrudniające kilkuset wysoko wykwalifikowanych inżynierów. Firma zajmuje się rozwojem i produkcją siedzeń samochodowych.

Transport[edytuj | edytuj kod]

W mieście znajduje się stacja kolejowa Kaiserslautern Hauptbahnhof.

Przez teren miasta przebiega najważniejsza trasa komunikacji samochodowej autostrada A6 z czterema węzłami: Kaiserslautern-Einsiedlerhof, Kaiserslautern-West, Kaiserslautern-Centrum/Dreieck Kaiserslautern i Kaiserslautern-Ost. Ponadto kończy się tutaj autostrada A63 z Moguncji łącząca się z A6 na węźle Dreieck Kaiserslautern.

Również trzy ważne drogi krajowe przecinają miasto: z południa na północ B270, z zachodu na wschód B37 i w kierunku północno zachodnim dawna B40.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Kaiserslautern jest miastem położonym w dolinie, otoczonym przez lasy. Lasy są czyste i dobrze utrzymane i można w nich spotkać wielu spacerowiczów.

W środku miasta znajduje się najwyższy budynek miasta - ratusz. Na szczycie ratusza znajduje się kawiarnia oraz taras widokowy, skąd można podziwiać piękną panoramę okolicy.

Blisko ratusza znajduje się galeria, muzea i teatr Pfalztheater, w którym również grane są spektakle operowe. Teatr ten jest przez niektórych uważany za najlepszy w regionie.

W centrum miasta znajduje się dawna hala handlu owocami Fruchthalle, wybudowana w latach 1843-1846 w stylu neorenesansowym, wzorowana na Palazzo Medici we Florencji - obecnie służąca jako miejsce koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.

Poza tym w mieście znajduje się dwunawowy kościół św. Marcina (Martinskirche) z XII wieku, zabytkowy kościół 9Stiftskirche) z XIII wieku, ogród botaniczny (Japanischer Garten). Na miejscowym cmentarzu osobną kwaterę zajmują groby żołnierzy poległych podczas I wojny światowej (Niemcy, Rosjanie, Francuzi). Na rynku w soboty odbywa się targ.

Głównym obiektem miasta jest stadion piłkarski, położony w dzielnicy Betzenberg. Grający tam klub piłkarski 1. FC Kaiserslautern ("FCK") jest najlepszym klubem regionu i to on przyniósł miastu popularność w całym kraju. FCK doprowadził do świetności Fritz Walter, piłkarz tego klubu i reprezentacji Niemiec.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie[1]:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy