Kaiserslautern

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaiserslautern
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Nadrenia-Palatynat
Zarządzający Klaus Weichel
Powierzchnia 139,72 km²
Populacja (31 grudnia 2009)
• liczba ludności
• gęstość

99 275
711 os./km²
Nr kierunkowy 0631
Kod pocztowy 67655-67663
Tablice rejestracyjne KL
Położenie na mapie Nadrenii-Palatynatu
Mapa konturowa Nadrenii-Palatynatu, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kaiserslautern”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kaiserslautern”
Ziemia49°27′N 7°46′E/49,450000 7,766667
Strona internetowa
Portal Niemcy

Kaiserslauternmiasto na prawach powiatu w południowo-zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Kaiserslautern oraz gminy związkowej Kaiserslautern-Süd.

Miasto leży przy autostradzie A6, mniej więcej w połowie drogi między Mannheim a Saarbrücken (ok. 70 km od obu miast), leży na północno-zachodnich obrzeżach Lasu Palatynackiego. Miasto liczy 99 275 mieszkańców (31 grudnia 2009) i jest jednym z większych miast Palatynatu.

Ratusz
Fruchthalle

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto zostało założone przez cesarza Fryderyka Barbarossę ok. 1150 r. Wcześniej, nad znajdującą się tu rzeką Lauter od IX wieku istniał tu dworek myśliwski cesarzy. Fryderyk Barbarossa rozpoczął budowę miasta i do dziś jest mile wspominany. Z tego powodu Kaiserslautern nosi czasem przydomek Die Barbarossastadt (pol. „Miasto Barbarossy”).

W 1794 Kaiserslautern wraz z zachodnią częścią Palatynatu zostało zajęte, a w 1801 formalnie zaanektowane przez Republikę Francuską. Po kongresie wiedeńskim (1815 r.) Palatynat znalazł się w obrębie Królestwa Bawarii.

W 1900 r. założono popularny klub piłkarski 1. FC Kaiserslautern.

Podczas I wojny światowej francuskie samoloty zbombardowały kilkakrotnie miasto. Po wojnie, do 1930 r., miasto znajdowało się pod okupacją francuską.

W 1945 r. miasto zajęły wojska francuskie (podczas walk zniszczono jego sporą część) i Kaiserslautern znalazło się we francuskiej strefie okupacyjnej Niemiec.

W 1969 r. założono miejscowy uniwersytet (Technische Universität Kaiserslautern), a w 1971 r. Fachhochschule Kaiserslautern (obecnie Hochschule Kaiserslautern).

Herb[edytuj | edytuj kod]

Herb miasta stanowi ryba umieszczona pionowo na tarczy składającej się z pionowych pól, kolejno: czerwone, srebrne, czerwone. Tradycja mówi, że Fryderyk Barbarossa był zachwycony ogromną ilością znajdujących się w Lauter ryb, co dziś wygląda nieco dziwnie, zważywszy, że rzeka jest raczej potokiem nie przekraczającym trzech metrów szerokości.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Miasto liczy 99 275 mieszkańców (31 grudnia 2009). W większości są to rodowici Niemcy, ale sporo osób z zagranicy studiuje na miejscowym uniwersytecie. Dodatkowo, ok. 40 tys. mieszkańców stanowią Amerykanie, zatrudnieni w pobliskiej bazie amerykańskiej w Ramstein Air Base. Mieszkają oni w zachodniej części miasta, ogrodzonej i niedostępnej dla pozostałych obywateli. Często na ulicach Kaiserslautern można spotkać charakterystyczne, amerykańskie samochody policyjne. Jeśli w zdarzeniu uczestniczy żołnierz amerykański, niemiecka policja ma obowiązek powstrzymać się z wykonywaniem działań do czasu przybycia policjantów amerykańskich[potrzebny przypis].

W Kaiserslautern niewielką przewagę nad katolikami mają protestanci, głównie ewangelicy. Miasto leży na terenie diecezji Spiry i Ewangelickiego Kościoła Palatynatu.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W Kaiserslautern istnieje kilka fabryk, z czego największe to zakłady Opla oraz Pfaff. Sporo osób zatrudnia tutejszy uniwersytet. Pozostałe dziedziny pracy obejmują usługi finansowe: banki, ubezpieczenia itp. Tutaj znajduje się również centrala firmy Keiper oraz centrum techniczne, zatrudniające kilkuset wysoko wykwalifikowanych inżynierów. Przedsiębiorstwo zajmuje się rozwojem i produkcją siedzeń samochodowych.

Transport[edytuj | edytuj kod]

W mieście znajduje się stacja kolejowa Kaiserslautern Hauptbahnhof.

Przez teren miasta przebiega najważniejsza trasa komunikacji samochodowej autostrada A6 z czterema węzłami: Kaiserslautern-Einsiedlerhof, Kaiserslautern-West, Kaiserslautern-Centrum/Dreieck Kaiserslautern i Kaiserslautern-Ost. Ponadto kończy się tutaj autostrada A63 z Moguncji łącząca się z A6 na węźle Dreieck Kaiserslautern.

Również trzy ważne drogi krajowe przecinają miasto: z południa na północ B270, z zachodu na wschód B37 i w kierunku północno-zachodnim dawna B40.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Kaiserslautern jest miastem położonym w kotlinie, z trzech stron graniczącej z lasami, z czwartej z zakładami przemysłowymi. Lasy są czyste i dobrze utrzymane i świetnie się nadają na spacery bądź wędrówki turystyczne. Nad miastem króluje na wzgórzu Humberg wieża widokowa o tej samej nazwie.

W środku miasta znajduje się najwyższy budynek miasta – ratusz, który jest jednym z dwóch wieżowców urzędowych w mieście (drugi to sąd rejonowy znajdujący się w sąsiedztwie dworca głównego). Na szczycie ratusza znajduje się kawiarnia oraz taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę okolicy.

Blisko ratusza znajduje się galeria sztuki, muzeum i Teatr Palatynacki (Pfalztheater), w którym grane są spektakle operowe, musicale, operetki, kabarety, dramaty itd.

W centrum miasta znajduje się hala zbożowa Fruchthalle, wybudowana w latach 1843–1846 w stylu neorenesansowym, wzorowana na Palazzo Medici we Florencji – obecnie służąca jako sala koncertowa i miejsce wydarzeń kulturalnych.

Poza tym w mieście znajduje się dwunawowy kościół św. Marcina (Martinskirche) z XII wieku, gotycki kościół (Stiftskirche) z XIII wieku, ogród botaniczny w japońskim stylu (Japanischer Garten).

Na miejscowym cmentarzu osobną kwaterę zajmują groby żołnierzy poległych podczas I wojny światowej (Niemcy, Francuzi). Istnieje również kwatera żydowska w pobliżu wejścia głównego.

Na rynku w soboty odbywa się bazar.

Jednym z najlepiej widocznych obiektów miasta jest stadion piłkarski im. Fritz Walter, położony w dzielnicy Betzenberg. Stanowiąc własność miasta Kaiserslautern jest dzierżawiony przez klub sportowy 1. FC Kaiserslautern („1.FCK”). 1.FCK prowadzi m.in. zespoły koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej i nożnej. Znany jest przede wszystkim przez i powstał jako zespół piłki nożnej który gra w Bundeslidze.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]