Lemur wełnisty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lemur wełnisty
Avahi laniger[1]
(Gmelin, 1788)
Lemur wełnisty
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Infragromada łożyskowce
Rząd naczelne
Podrząd Strepsirrhini
Rodzina indrisowate
Rodzaj Avahi
Gatunek lemur wełnisty
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 VU pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Lemur wełnisty (Avahi laniger) – gatunek ssaka z rodziny indrisowatych występujący w północno-zachodniej i wschodniej części Madagaskaru.

Wygląd[edytuj]

Czaszka

Długość ciała wynosi 30–45 cm, a masa ciała 600–1300 g. Futro ma barwę rudobrązową lub szarobrązową, odcień jest charakterystyczny dla danego osobnika. Ramiona i łapy są białe, ogon pomarańczowy. W odróżnieniu od innych przedstawicieli rodziny sierść tego lemura ma wełnistą strukturę, od której pochodzi jego nazwa. Twarz pokryta krótkimi włosami, uszy małe, schowane w sierści. Oczy duże, pysk krótki. Samce odróżnia od samic nieco większa czaszka i zęby trzonowe.

Podgatunki[edytuj]

Wyróżniono dwa podgatunki lemura wełnistego:

  • A. L. laniger żyjący we wschodnim Madagaskarze.
  • A. L. occidentalis występujący w północno-zachodnim Madagaskarze.

Podgatunki te wyglądają niemal identycznie, ale różnią się zachowaniem.

Zachowanie[edytuj]

Lemury wełniste prowadzą nocny, nadrzewny tryb życia. Żyją w stadach rodzinnych na terytorium wynoszącym średnio 1–2 hektary (choć czasami dochodzi do czterech). Żywią się roślinami, głównie młodymi liśćmi, choć jedzą też kwiaty i owoce.

Rozmnażanie[edytuj]

Lemury wełniste łączą się w pary na całe życie. Okres godowy trwa od marca do maja. Po 135 dniowej ciąży samica rodzi jedno, rzadziej dwa młode, które karmi następnie mlekiem przez pół roku. Młode osiągają dojrzałość w wieku 2 lat.

Przez pierwsze dwa miesiące życia młode podróżują uczepione brzucha matki. W trzecim miesiącu przechodzą na grzbiet, a także zaczynają poruszać się samodzielnie i oddalać od matki. W tym okresie także uczą się, które rośliny nadają się do spożycia. Po sześciu miesiącach lemury uczą się sprawnie poruszać po drzewach, skacząc z gałęzi na gałąź. Po roku mogą już żyć samodzielnie, ale nadal przebywają blisko matki i dopiero po kolejnym roku stają się całkowicie niezależne.

Relacje z ludźmi[edytuj]

Hodowla lemurów wełnistych jest wyjątkowo trudna. Zwierzęta te nigdy nie rozmnażają się w niewoli, a wywiezione z Madagaskaru umierają już po kilku miesiącach. Zwierzęta te są czasami łapane i zjadane przez rodowitych mieszkańców Madagaskaru.

Ochrona[edytuj]

Lemur wełnisty nie jest bezpośrednio zagrożony wyginięciem. Największym zagrożeniem dla niego, jak dla większości fauny Madagaskaru, jest wycinka lasów i degradacja środowiska.

Przypisy

  1. Avahi laniger, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Avahi laniger. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia[edytuj]

  1. Avahi laniger (ang.). Animal Diversity Web. [dostęp 1 marca 2010].