Lika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lika na mapie Chorwacji
Lika region map.png

Lika – górzysty region w Chorwacji, rozciągający się pomiędzy pasmem Welebit na południowym zachodzie, a górą Plješevica na północnym wschodzie, basenem Ogulin-Plaški na północnym zachodzie, a przełęczą Malovan na południowym wschodzie. Większość regionu należy do Ličko-senjskiej županiji, jedynie fragmenty do Karlovačkiej i Zadarskiej županiji.

Głównymi miastami regionu są Gospić, Otočac i Gračac.

W Lice znajduje się Park Narodowy Jezior Plitwickich.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

W 1991 r. Ličko-senjską županiję zamieszkiwało ponad 85 tys. ludzi – Serbów i Chorwatów. Po ogłoszeniu niepodległości przez Chorwację lokalni serbscy separatyści ogłosili przyłączenie regionu do Republiki Serbskiej Krajiny. Większość ludności chorwackiej została wypędzona.

W 1995 r. chorwacka armia wyzwoliła region podczas Operacji „Burza”. Około 30 tys. Serbów uciekło, powrócili natomiast chorwaccy uchodźcy. Od tamtej pory tylko nieliczni Serbowie zdecydowali się powrócić do swoich domów, większość zamieszkuje obecnie w Serbii, Czarnogórze, Bośni, USA, Australii i Kanadzie.

W 2001 r. region zamieszkiwało tylko 53 677 osób – spadek o 37% w ciągu dziesięciu lat. Chorwaci stanowili 86,1% ludności, Serbowie – 11,5%.