Ludwika Burbon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ludwika z matką i bratem (1822)

Ludwika Maria Teresa Burbon znana też jako Ludwika d'Artois (ur. 21 września 1819 w Paryżu; zm. 1 lutego 1864 w Wenecji), francuska księżniczka, księżna de Berry, księżna Parmy.

Ludwika Maria była jedyną córką Karola Ferdynanda Burbona, księcia de Berry (1778-1820), i jego żony Karoliny Burbon, księżniczki Obojga Sycylii (1798-1870), córki Franciszka I Burbona i Marii Klementyny Habsburg, arcyksiężniczki Austrii. Jej bratem był Henryk, hrabia Chambord i legitymistyczny pretendent do tronu Francji. Ojciec Ludwiki został zamordowany, kiedy Ludwika miała rok.

10 listopada 1845 w austriackim zamku Frohsdorf, Ludwika Maria wyszła za mąż za późniejszego Karola III (1823-1854), księcia Parmy. Karol był synem Karola II Parmeńskiego (1799-1883) i jego żony Marii Teresy Sabaudzkiej, księżniczki Sardynii (1803-1879). Po zawarciu małżeństwa para zamieszkała w Londynie. W 1849 Karol został księciem Parmy, a w 1854 został zamordowany.

Po śmierci męża Ludwika została regentką w imieniu swojego małoletniego syna - nowego księcia Parmy, Roberta I. W 1859 w czasie wojny francusko-austriackiej, podobnie jak władcy inni państewek w centralnych Włoszech, Ludwika i jej syn opuścili ojczyznę. Zamieszkali w Wenecji, pod protekcją Austrii. Marzyli, że wojna przyniesie Parmie nowe terytoria np. Toskanię i Modenę, ale w 1860 Parma razem z resztą środkowych Włoch została włączona do Piemontu. Ludwika resztę życia spędziła na wygnaniu. Zmarła w wieku 44 lat, w weneckim Palazzo Giustiniani. Została pochowana obok swojego dziadka - króla Francji, Karola X Burbona w krypcie klasztora franciszkanów Castagnavizza (obecnie Nova Gorica, Słowenia). W tym samym miejscu został pochowany brat Ludwiki - Henryk oraz jej ciotka - Maria Teresa Charlotta i wuj - Ludwik Antoni, książę Angoulême.

Syn Ludwiki, Robert, miał 24 dzieci i Ludwika została przodkinią m.in. królów Bułgarii, Rumunii, pretendentów do cesarskiego tronu Austrii i królewskiego tronu Węgier oraz wielkich książąt Luksemburga.

Dzieci[edytuj | edytuj kod]

  • Margherita Maria Theresa Enrichetta (1847-1893)
Don Carlos, książę Madrytu, pretendent do tronu Hiszpanii
Maria Pia, księżniczka Obojga Sycylii, córka króla Ferdynanda II
Maria Antonina, infantka Portugalii, córka króla Michała I
Ferdynand IV, wielki książę Toskanii
  • Enrico Carlo Luigi Giorgio (1851-1905), hrabia Bardi
Maria Immaculata, księżniczka Obojga Sycylii, córka króla Ferdynanda II
∞ Adelgunda, infantka Portugalii, księżna Guimarães, córka króla Michała I