Mátra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mátra
Ilustracja
Megaregion Region Karpacki
Prowincja Karpaty Zachodnie
Podprowincja Wewnętrzne Karpaty Zachodnie
Makroregion Średniogórze Północnowęgierskie
Mezoregion Mátra
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Węgry
Nógrád
Heves
Położenie na mapie Węgier
Kékes, najwyższy szczyt Węgier

Mátra (517.3) – pasmo górskie na Węgrzech w Karpatach Zachodnich, na północ od Wielkiej Niziny Węgierskiej, na wschód od pogórza Cserhát i na zachód od Gór Bukowych. W górach Mátra znajduje się najwyższy szczyt Węgier, Kékes (1014 m n.p.m.). Góry mają wielkie znaczenie w turystyce węgierskiej.

Niektóre miejscowości w górach Mátra to: Feldebrő, Gyöngyös, Kisnána, Mátrafüred, Mátraháza, Parád, Parádfürdő, Recsk, Sirok.

Lasy dębowe i bukowe są zamieszkane przez jelenie, sarny, muflony, dziki, żbiki, lisy i borsuki.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Zamki i ruiny zamków w Mátra

Zamek w Kisnána Do dni dzisiejszych dobrze zachowała się gotycka wieża kościelna i budowa pałacu.W latach 2010-2011 dokonano rekonstrukcji zamku, który stanowi niewątpliwie jedną z najważniejszych atrakcji regionu. W okresie letnim odbywają się tu liczne programy.

Zamek w Sirok We wschodniej części Mátry na jednym ze szczytów wznosi się zamek w Sirok. Budowniczy w XIII wykorzystali też samą wulkaniczną górę jako część zamku, drążąc w niej tunele i mniejsze pomieszczenia. Lud Aba zamieszkujący okolice należał do służby króla Karola Andegaweńskiego (ojca Ludwika Węgierskiego). Ok. roku 1560 wzniesiono w dolnej części zamku basztę armatnią ale na darmo, bowiem straż oddała zamek Turkom bez jednego strzału. Sto lat później zamek odzyskali cesarscy najemnicy, którzy jednak część budowli zniszczyli.Zamek został niedawno zrekonstruowany.

Ruiny Zamku Bene Ruiny zamku oddalone są od Mátrafüred. Wybudowano go najprawdopodobniej pod koniec XII wieku pomiędzy strumieniami Kalló i Csatorna. Ruiny można obecnie zwiedzać nieodpłatnie.

Ruiny Zamku w Markaz Z ruin zamku Markaz rozpościerają się imponujące widoki. Najprawdopodobniej wzniosła go w latach 1270-80 rodzina Kompolti. Podczas zaboru tureckiego uległ zniszczeniu. Dziś jego największa atrakcją jest widok rozpościerający się na północ na Dolinę Zamkową jak też na miejscowość Abasár.

Wieże i miejsca widokowe w górach Mátra

Wieża Muzsla Wieża Muzsla położona jest na wysokości 478 m n.p.m. Z Mátrafüred docieramy tam żółtym szlakiem.

Wieża widokowa Kozmáry W bezpośrednim sąsiedztwie Mátrafüred znajduje się ponad 100-letnia kamienna wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękny widok..

Wieża Sástó Kilka kilometrów od Mátrafüred znajduje się jezioro Sástó. Obok niego wznosi się wieża widokowa o wysokości 40m, która pierwotnie była platformą wiertniczą.

Wieża Hanák Niedaleko od Mátraháza lub Mátrafüred wznosi się wieża Hanák, która upamiętnia „ojca turystyki w Matrze”: Kolosa Hanák.

Wieża TV na szczycie Kékestető Jednym ze znaków rozpoznawczych Kékestető jest wieża telewizyjna widoczna z dość daleka, z której rozlega się panoramiczny widok na malowniczą okolicę.

Saskő Z miejsca Saskő rozpościera się piękny widok na całą okolicę.

Wieża Vörös-kő Z tej wieży przy dobrej pogodzie widoczne są Wysokie Tatry.

Ágasvár Szczyt Ágasvár jest piękną wieżę widokową.

Góra Világos Jeden z najpiękniejszych szczytów w górach Mátra.

Szczyt Cseplye Szczyt góry Sár wznoszącej się obok Gyöngyös nosi nazwę Cseplye, skąd z lotu ptaka możemy podziwiać miasto oraz inne okoliczne miejscowości.

Obserwatorium astronomiczne w Piszkéstető Czyste powietrze w Mátra oraz dobre naświetlenie stworzyły warunku do powstania obserwatorium w Piszkéstető, które obecnie jest ogólnie dostępne dla turystów po uprzednim zgłoszeniu.

Kościoły i miejsca kultu

Kościół świętego Bartłomieja w Gyöngyös

Kościół Franciszkanów Klasztor i kościół Fransiszkanów w Gyöngyös jest naocznym świadkiem bogatej historii regionu. Wraz z biblioteką i wystawami daje kompleksowy obraz przeszłości.

Kościół Najświętszej Marii Panny, Gyöngyöspata W centrum miejscowości, na małym wzgórzu, wznosi się kościół na Węgrzech drewnianym ołtarzem Jesse.

Kościół Trzech Wsi w pobliżu Mátraszentlászló

Kaplica Maryjna, Fallóskút

Kościół Najświętszej Maryi Panny Narodu Węgierskiego , Galyatető

Dolny kościół w Feldebrő W miejscowości Feldebrő znajduje się szczególnie wartościowy zabytek architektoniczny: XI-wieczny dolny kościół o łukowym sklepieniu, podzielony przysadzistymi kolumnami i ozdobiony freskami. Dostać można się do niego poprzez obecnie czynny XVIII-wieczny kościół.

Kościół św.Mikołaja, Gyöngyössolymos Wznoszący się w centrum wsi kościół daje znać o swym istnieniu już z daleka dzięki wysokiej wieży.

Sanktuarium Mátraverebély- Szentkút Mátraverebély to znane sanktuarium. Do tej miejscowości należy Szentkút, gdzie w XI w. po raz pierwszy objawiła się Matka Boska, która przy pomocy wody Szent Kút (świętej studzienki) uleczyła niemego pasterza. Miejscowość stała się najczęściej odwiedzanym miejscem odpustowym.

Kolejka wąskotorowa w górach Mátra. Startuje ona z Gyöngyös a jej trasy (jedna mająca 25 km, a druga 6 km) wiodą przez góry Mátra.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]