Przejdź do zawartości

Młode Miasto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Motława i Młode Miasto (w głębi, po prawej), ok. 1835

Młode Miasto (niem. Jungstadt) – obszar w Gdańsku, w dzielnicach Śródmieście i Młyniska, otoczony wodami Kanału Raduni, Motławy i Wisły.

Młode Miasto uzyskało lokację miejską w 1380 roku, zdegradowane w 1455 roku[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Młode Miasto zostało utworzone (na terenie dzisiejszego Gdańska) przez zakon krzyżacki w 1380, na prawie chełmińskim, jako ostatni z ośrodków średniowiecznej aglomeracji – Głównego Miasta (relokowanego w 1342 r.), Starego Miasta (ok. 1374 r.) i Osieka. Nie mogło zostać nazwane Nowym Miastem, gdyż tak nazywało się ówcześnie Główne Miasto. Położone było na północny zachód od Starego Miasta, w rejonie dzisiejszych ulic Robotniczej, Malarzy i Jana z Kolna, i rzeki Martwa Wisła (między torami kolejowymi i przystankiem SKM Gdańsk Stocznia, a Martwą Wisłą). W wyniku badań archeologicznych prowadzonych w 2018 roku przy ulicy Robotniczej 18-19, odkryto pozostałości drewnianej zabudowy mieszkalnej z końca XIV i I połowy XV wieku, związanej z Młodym Miastem[2][3][4]. Wielkość oraz zasięg miasta nie są znane, jednak liczbę mieszkańców szacuje się od ok. 1500 do 4000[5]. Liczba oczynszowanych parceli wynosiła w 1437 r. ok. 200. W przywileju lokacyjnym długość otaczających murów obronnych określono na 30 sznurów tj. na ok. 1290 m. Prawdopodobnie fortyfikacje jednak nigdy nie powstały. Połowę kosztów budowy ratusza i innych miejskich budynków pokrył Zakon, za co później pobierał połowę dochodów. Już w 1380 r. nadana została działka pod cmentarz i kościół parafialny, którego patrocinium (św. Bartłomieja) potwierdzone jest w 1402 r. Jednak już wcześniej - w latach 90. XIV w. rada Młodego Miasta pieczętowała się herbem przedstawiającym tego świętego. Około miasta przed 1395 r. powstały klasztor karmelitów oraz dwa szpitale - św. Jakuba (1411-1414 r.) oraz Wszystkich Bożych Aniołów (prawdopodobnie w latach 30. XV w.). Centrum miasta stanowił kwadratowy rynek (Am Ringe) z centralnie ustawionym ratuszem i kramami (w tym ławami mięsnymi). Znane są nazwy niektórych ulic: Długa, Dolna, Górna, Wapienna, Nowa Grobla, Węglowa. oraz port nad Wisłą - Bollwerk ze spichlerzami[6].

Stocznia Schichaua na terenie Młodego Miasta i Wisła, 1893

Pomimo poparcia Zakonu, nie udało się osiągnąć celu założenia i Młode Miasto nie stało się konkurencją dla pozostałych gdańskich miast. Wpływ na to miały kryzys gospodarczy oraz złupienie przedmieść Gdańska przez husytów w 1433 r. Po wypędzeniu Krzyżaków miasto nadal istniało i dopiero na początku 1455 r., w związku z zagrożeniem ponownego usadowienia się w nim wojsk krzyżackich i po uzyskaniu zgody Kazimierza Jagiellończyka, gdańszczanie rozebrali Młode Miasto. Parafię św. Bartłomieja już w 1455 r. przeniesiono na Stare Miasto, podobnie klasztor karmelitów w 1464 r. ostatecznie otrzymał parcelę po starym szpitalu św. Jerzego. Mieszkańcy zostali przesiedleni - część z nich osiadła na terenach Starego Miasta i Starego Przedmieścia[7].

Po rozbiórce miasta, w 1455 r. uchwalono wilkierz zakazujący zabudowy tego obszaru. Chociaż formalny zakaz uchylono już w 1480 r., to formy użytkowania były w kolejnych stuleciach bardzo ekstensywne. Pod koniec XV w. powstał tam szpital miejski (późniejszy Lazaret), a tereny sąsiadujące z dawnym portem były wykorzystywane jako składy drewna i wapienia. Rozbudowa fortyfikacji nowożytnych w latach 30. i 40. XVII w. spowodowała, że dawny obszar Młodego Miasta został podzielony, a sama nazwa "młodomiejskie składy drewna" została po 1690 r. przeniesiona na nowo urządzone składy (teren obecnej Drewnicy).

W XIX wieku powstały na tym obszarze stocznie: Stocznia Klawitterów (w 1827[8]), Stocznia Cesarska (w 1850[9]) i Stocznia Schichaua (w 1890[10]). Dwie ostatnie zostały później połączone i przekształcone w Stocznię Gdańską. Na przełomie XIX wieku i XX wieku likwidacji uległy budowle wojskowe twierdzy Gdańsk (wały, fosa i bastion), we wschodniej części Młodego Miasta. Uzyskano dzięki temu duże tereny położone w bezpośrednim sąsiedztwie Śródmieścia, zastrzeżone dla przemysłu. Przedłużono wówczas ul. Wałową do Motławy[11].

Część położona między Kanałem Raduni a ulicą Wałową zwana jest Brabankiem[12].

Plany na przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Europejskie Centrum Solidarności w budowie. W tle dźwigi Stoczni Gdańskiej, marzec 2011

Tereny Młodego Miasta zostały wydzielone pod koniec lat 90. z majątku Stoczni Gdańskiej, przeniesionej na wyspę Ostrów. Na terenach postoczniowych projektowana jest nowoczesna dzielnica handlowo-usługowa.

Integralną częścią przyszłej dzielnicy jest położone w sąsiedztwie Placu Solidarności i Pomnika Poległych Stoczniowców Europejskie Centrum Solidarności, centrum muzealno-konferencyjne poświęcone ruchowi Solidarności (akt erekcyjny został podpisany 31 sierpnia 2005[13]). W 2008, w trybie konkursu architektonicznego, wyłoniono projektanta ECS[14]. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nastąpiło 14 maja 2011[15]. Inwestycja została zakończona w 2014 roku, częściowo ze środków UE.

Młode Miasto (w środku)

Ponadto Młode Miasto oferować ma przestrzeń handlową, usługową, rozrywkową oraz mieszkalną. Pierwotne plany, wstrzymane w wyniku kryzysu gospodarczego, zakładały otwarcie w 2009 multipleksu Cinema City[16].

Oś komunikacyjną dzielnicy stanowi ulica Jerzego Popiełuszki, znana początkowo jako „Nowa Wałowa” i przewidziana do realizacji w profilu dwujezdniowym[17], łącząca Bramę Oliwską z ul. Siennicką, wraz z mostem nad Motławą. Wzdłuż ulicy planowana jest linia tramwajowa, a prostopadle, od Placu Solidarności w kierunku nabrzeża Martwej Wisły – promenada spacerowa pod nazwą Droga do Wolności.

Obecnie pod nazwą Drogi do Wolności, w podziemiach budynku Komisji Krajowej NSZZ Solidarność (przeniesiona z terenów postoczniowych) funkcjonuje wystawa dotycząca wydarzeń Sierpnia 1980.

Przedsiębiorstwo Invest Komfort wybudowało na Brabanku nad brzegiem Motławy osiedle, nazwane Brabank[18]. Przed wiekami funkcjonowała w tym miejscu stocznia remontowa specjalizująca się w bragowaniu, czyli naprawie kadłubów statków[19].

W końcu 2017 r. zaprezentowano projekt budowy u zbiegu ulic Jana z Kolna i Narzędziowców 23-kondygnacyjnego biurowca o powierzchni użytkowej 41 tys. m kw. (w tym 28,2 tys. pow. biurowej). W jego architekturę wkomponowana miała zostać litera V, nawiązująca do znaku „Solidarności”. Wysokość budynku miała osiągnąć 97 m (89 m do wysokości dachu), a więc więcej niż do 2017 najwyższy w Trójmieście biurowiec Neptun (blisko 85 metrów do wysokości dachu) i wyżej niż Organika Trade z 1980 r. czy też tzw. Zieleniak. Projektowany na działce o pow. ponad 9,4 tys. m kw. wysokościowiec miał być najwyższym biurowcem w aglomeracji po wykańczanej wówczas 156-metrowej Olivii Star. Tuż obok miał powstać 5-kondygnacyjny (13,5 m wysokości) parking na 450 miejsc. Kolejnych 5 biurowców ma powstać do końca 2021 przy ul. Jana z Kolna[20], nieopodal hali traserni[21]. Inwestorem jest grupa Cavatina[22], która prace budowlane rozpoczęła w końcu 2018 roku[23]. 5 grudnia 2018 w rejonie ulic Jaracza i Nowomiejskiej wmurowano kamień węgielny pod budowę przez RWS Investment Group 8-kondygnacyjnego biurowca Eternum, zaprojektowanego przez warszawską pracownię APA Wojciechowski[24].

W 2018 właściciele 16 ha terenów dawnej Stoczni Cesarskiej (belgijskie firmy Re-Vive i Alides poprzez Edonia, przekształcone następnie w Stocznia Cesarska Development) po przeprowadzeniu konkursu architektonicznego powierzyli opracowanie koncepcji ich zabudowy duńskiej pracowni Henning Larsen Architects[25]. Przewiduje się, że obok odnowionych postoczniowych hal pojawi się niewysoka zabudowa mieszkaniowa, a budynki wielokondygnacyjne znajdą się na krańcach działki[26]. Drugie miejsce w konkursie zajęła holenderska pracownia MVRDV[27].

Rewitalizację tej części terenów stoczniowych rozpoczęto od przebudowy historycznych budynków Dyrekcji Stoczni Cesarskiej na biura, a remizy strażackiej na obiekt gastronomiczny. Pomiędzy nimi przewidywany jest nowy plac miejski. Docelowo na terenie dawnej stoczni, nieopodal Europejskiego Centrum Solidarności, vis-a-vis historycznej Sali BHP, ma powstać nowoczesna dzielnica biurowo-mieszkaniowa. W pierwszej kolejności w sąsiedztwie budynku dyrekcji powstaną cztery budynki mieszkalne, zaprojektowane przez warszawskie studio BBGK Architekci[28].

19 ha na obszarze półwyspu Drewnica i dawnej Stoczni Schichaua między ulicami Narzędziowców, Monterów, Stolarzy i Malarzy należy z kolei do spółki Stocznia Centrum Gdańsk (SCG, dawniej Shipyard City Gdańsk). Planowana jest tutaj lokalizacja biurowców, mieszkań, loftów i akademików. Koncepcja zabudowy tej części dawnej stoczni opracowana została przez warszawską pracownię JEMS Architekci. Przewidywane jest zachowanie dawnych hal i żurawi wzdłuż ul. Elektryków, Niterów i Monterów[29][30]. Obecnie w rejonie tym funkcjonują popularne kluby rozrywkowe Ulica Elektryków, 100cznia oraz B90[31].

W 2019 7-hektarową działkę w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności, na której planowano wcześniej budowę galerii handlowej oraz wysokościowców, odkupił trójmiejski deweloper Euro Styl, który rozpoczął w tym miejscu budowę osiedla mieszkaniowego Doki z terminem realizacji w 2023 roku, a także rewitalizację montowni. W 2020 ponad 1,3 ha terenu sprzedano firmie Torus, która przewiduje w tym miejscu budowę biurowców[32].

W 2021 przy ul. Wiosny Ludów 4 oddano do użytku apartamentowiec "Chlebova", powstały w miejscu opisanej przez G. Grassa fabryki chleba “Germania Brotfabrik”. Zachowane pozostałości po starej piekarni zostaną wyeksponowane w holu wejściowym, wnętrzach sal biznesowych i strefie fitness[33].

W II połowie 2021 rozpoczęła się budowa 2 budynków mieszkalno-biurowych tworzących Osiedle "Żurawie", zaprojektowanych przez Rainera Mahlamäkiego i zlokalizowanych między ECS a siedzibą NOMUS[34] między ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza[35], czyli planowanego od 2015 i otworzonego 22 października 2021 Nowego Muzeum Sztuki[36][37].

Plac Solidarności i Pomnik Poległych Stoczniowców, w tle Młode Miasto

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Robert Krzysztofik, Lokacje miejskie na obszarze Polski. Dokumentacja geograficzno-historyczna, Katowice 2007, s. 30-31.
 2. Dorota Karaś: Archeolodzy w Gdańsku odkryli fragmenty średniowiecznego miasta. 2018-08-08. [dostęp 2018-08-08].
 3. Piotr Samól, Młode Miasto Gdańsk (1380-1455) i jego patrymonium, Gdańsk 2018, s. 384, ISBN 978-83-7865-752-1.
 4. Marcin Tymiński: Archeolodzy odkryli Młode Miasto, choć miało go nie być. 2018-07-28. [dostęp 2019-10-14].
 5. P. Samól, Młode Miasto Gdańsk (1380-1455) i jego patrymonium, Gdańsk 2018, s. 230-233.
 6. P. Samól, Młode Miasto Gdańsk (1380-1455) i jego patrymonium, Gdańsk 2018, s. 64-85.
 7. P. Samól, Młode Miasto Gdańsk (1380-1455) i jego patrymonium, Gdańsk 2018, s. 293-321.
 8. Stocznia Klawitterów 1827-1931. rzygacz.webd.pl.
 9. Stocznia Cesarska. rzygacz.webd.pl.
 10. Stocznia Schichaua w Gdańsku. rzygacz.webd.pl.
 11. O willi nie-Klawitterów. ibedeker.pl.
 12. O zupełnie niebrabanckim Brabanku. ibedeker.pl.
 13. Budowa ECS. Wielka feta bez Wałęsy i Lisa. trojmiasto.gazeta.pl, 21 kwietnia 2011. [dostęp 2011-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (16 kwietnia 2018)].
 14. Informacja o rozpoczęciu konkursu architektonicznego na stronie UM Gdańsk. [dostęp 2007-06-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-16)].
 15. Wmurowano kamień węgielny pod ECS. trojmiasto.pl, 14 maja 2011. [dostęp 2011-05-14].
 16. "20 sal kinowych w Młodym Mieście", trojmiasto.pl, 6 czerwca 2007
 17. Burzą domy, by powstała Nowa Wałowa i Młode Miasto. trojmiasto.gazeta.pl, 1 czerwca 2011. [dostęp 2011-06-01].
 18. Wreszcie nie po angielsku! Znamy nazwę osiedla nad Motławą. trojmiasto.pl, 18 maja 2011. [dostęp 2011-05-18].
 19. Nowy etap osiedla Brabank, deweloper InvestKomfort
 20. Maciej Dzwonnik Tak będą wyglądały nowe biurowce przy Jana z Kolna w Gdańsku
 21. Ewa Karendys Nowe biurowce na Młodym Mieście z pozwoleniem na budowę
 22. Ewa Karendys, Maciej Dzwonnik Nowy gracz na Młodym Mieście. Wiosną ruszy budowa 97-metrowego biurowca
 23. Maciej Dzwonnik Coraz bliżej nowych biurowców na Młodym Mieście w Gdańsku
 24. Maciej Dzwonnik Kamień węgielny pod pierwszym biurowcem na Młodym Mieście w Gdańsku
 25. Ewa Karendys, Maciej Dzwonnik: Konkurs na koncepcję zabudowy Młodego Miasta wygrali architekci z Kopenhagi. 3,5 tys. mieszkań, biura, place.... 2018-03-15. [dostęp 2018-03-15].
 26. Ewa Karendys: Młode serce Gdańska. Stocznia Cesarska zmieni się w dzielnicę mieszkaniową. Poznaliśmy szczegóły. 2018-03-22. [dostęp 2018-03-23].
 27. Ewa Karendys: Tereny dawnej Stoczni Cesarskiej tętniące życiem. Wizja architektów z Holandii. 2018-03-21. [dostęp 2018-03-21].
 28. Maciej Dzwonnik: Nowa dzielnica Młode Miasto. Co powstanie na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej?. 2018-09-12. [dostęp 2018-09-12].
 29. Ewa Karendys Nowe budynki wśród stoczniowych hal. Inwestor ujawnia plany zabudowy Młodego Miasta
 30. Deweloper szykuje transformację terenów po Stoczni Gdańskiej. Wcześniej chce poznać zdanie mieszkańców
 31. Jaka będzie transformacja terenów po Stoczni Gdańskiej? We wtorek finał rozmów z inwestorem
 32. Nowe mieszkania, biurowce i food hall na Młodym Mieście. "Prace w drugiej połowie roku"
 33. Chlebova - nowe osiedle nad Motławą za starą piekarnią
 34. Przy ECS w Gdańsku powstanie osiedle "Żurawie". Zaprojektował je architekt odpowiedzialny za Muzeum Polin
 35. Słone ceny za widok na historię. 1,5 mln zł za apartament przy Stoczni Gdańskiej
 36. Weekend otwarcia w NOMUS w Gdańsku
 37. Przyjdź do NOMUS i przekonaj się, czy sztuka współczesna jest rzeczywiście taka niezrozumiała

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]