Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miejscowość POL Gdańsk COA.svg Gdańsk
Adres ul. Długa 81/83
80-831 Gdańsk
Data założenia 1 września 2008
Dyrektor prof. Paweł Machcewicz
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
Miejsce, gdzie będzie budynek muzeum
Miejsce, gdzie będzie budynek muzeum
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Miejsce, gdzie będzie budynek muzeum
Miejsce, gdzie będzie budynek muzeum
Ziemia 54°21′21,3480″N 18°39′38,3400″E/54,355930 18,660650
Strona internetowa muzeum

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (w trakcie tworzenia) – mieści się przy ul. Długiej 81/83 w Gdańsku.

1 września 2008 roku premier Donald Tusk powołał prof. dr hab. Pawła Machcewicza na stanowisko pełnomocnika do spraw Muzeum II Wojny Światowej. W skład zespołu pełnomocnika ds. muzeum weszli także dr hab. Piotr M. Majewski – historyk z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Janusz Marszalec, który w latach 2000-2007 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Celem Zespołu Pełnomocnika ds. Muzeum II Wojny Światowej było m.in. wypracowanie koncepcji programowej Muzeum II Wojny Światowej, która została zaprezentowana na forum publicznym 6 października 2008 roku w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie podczas dyskusji z udziałem historyków i muzealników. Tekst koncepcji oraz zapis dyskusji został ogłoszony drukiem w „Przeglądzie Politycznym” nr 91/92 z 2008 roku, jest także dostępny online na stronie internetowej Muzeum.

26 listopada 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przemianował państwową instytucję kultury Muzeum Westerplatte w Gdańsku, powołaną do życia 1 września 2008 roku, na Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (Zarządzenie MKiDN nr 41 z dn. 26 listopada 2008 r.). Jednocześnie określił zakres zadań nowej placówki, stwierdzając że „Przedmiotem działalności Muzeum jest gromadzenie zbiorów dotyczących historii II wojny światowej, ich ochrona oraz udostępnianie poprzez prowadzenie w szczególności działalności wystawienniczej, popularyzatorskiej, edukacyjnej i wydawniczej.”

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku kieruje dyrektor powoływany i odwoływany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od 28 listopada 2008 roku funkcję tę sprawował prof. dr hab. Paweł Machcewicz. Dyrektor kieruje Muzeum przy pomocy dwóch zastępców i głównego księgowego. Od początku grudnia 2008 roku zastępcą dyrektora był dr Janusz Marszalec, drugim zastępcą dyrektora (od 1 czerwca 2009 roku) dr hab. Piotr M. Majewski.

Muzeum składa się z następujących działów:

  • Dział Wystawienniczy
  • Dział Edukacyjny
  • Dział Naukowy – kierownik dr Tomasz Chinciński
  • Dział Biblioteki i Archiwum
  • Dział Informacji i Promocji
  • Dział Księgowości
  • Dział Administracyjny
  • Dział Inwestycyjny
  • Oddział Muzeum w Warszawie wraz z wyodrębnionym Samodzielnym Stanowiskiem ds. Kierowania Zespołem Zadaniowym ds. Historii ZSRR pod Okupacją Niemiecką, Kresów Wschodnich oraz Antyniemieckiej i Antysowieckiej Konspiracji Polskiej 1939-1945

Siedziba muzeum[edytuj | edytuj kod]

Budowa siedziby muzeum, maj 2014

Od początku lutego 2009 roku siedziba Muzeum II Wojny Światowej mieściła się w ciągu kamienic przy ul. Długiej 81/83 w Gdańsku. Siedziba ta miała charakter tymczasowy i pełniła swoją funkcję do roku 2014, kiedy to planowane było oddanie do użytku nowoczesnego budynku muzealnego, który ma stanąć przy ul. Wałowej, na terenie byłej pętli autobusowej. Jest to bardzo korzystna lokalizacja u zbiegu Kanału Raduni i Motławy, w pobliżu historycznego budynku Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku – jednego z miejsc, w którym rozpoczęła się II wojna światowa.

W 2009 roku, w wyniku konkursu stworzono wizualizację wystawy głównej, zgodną z założeniami teoretycznymi koncepcji programowej. Nagroda główna w konkursie wyniosła 50 tys. euro, przy czym ogólna pula nagród wyniosła łącznie 100 tys. euro. Następnym etapem tworzenia Muzeum II Wojny Światowej było przeprowadzenie konkursu architektonicznego na budynek muzealny przy ul. Wałowej dostosowany funkcjonalnie do potrzeb ekspozycji głównej, wystaw czasowych oraz funkcji edukacyjnych i archiwalnych muzeum.

Na terenie przeznaczonym dla muzeum przeprowadzone zostały prace archeologiczne na powierzchni 1,7 ha[1].

Muzeum II Wojny Światowej zostanie zbudowane w głębokim na kilkanaście metrów suchym wykopie (tzw. wannie), którego realizacja przez firmę Soletanche Polska po 2 latach prac zakończyła się z opóźnieniem w końcu sierpnia 2014 i pochłonęła 95 mln zł (kolejnymi terminami zakończenia prac były: przełom kwietnia i maja 2013, lutym 2014 i maj 2014). Samo Muzeum II Wojny Światowej wybuduje konsorcjum firm Warbud i Hochtief za 249,9 mln zł. Wszystkie środki na ten cel pochodzą z Ministerstwa Kultury[2].

Rada Muzeum[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z art. 11 Ustawy o muzeach z dnia 21 listopada 1996 roku przy Muzeum II Wojny Światowej działa Rada Muzeum, która liczy 9 członków. W myśl przywołanego wyżej artykułu 11, pkt 1 cytowanej ustawy, Rada Muzeum „sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, w szczególności nad realizacją celów określonych w art. 1”. Art. 1, pkt 1 cyt. ustawy stanowi z kolei, że „Muzeum jest jednostką organizacyjną nienastawioną na osiąganie zysku, której celem jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie korzystania ze zgromadzonych zbiorów”. Ponadto art. 11, pkt 2 określa dalsze kompetencje Rady Muzeum, która „ocenia, na podstawie przedłożonego przez dyrektora muzeum sprawozdania rocznego z działalności, działalność muzeum oraz opiniuje przedłożony przez dyrektora roczny plan działalności”. Kadencja Rady Muzeum trwa 4 lata, jej członków powołuje i odwołuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inauguracyjne posiedzenie Rady Muzeum II Wojny Światowej odbyło się 30 kwietnia 2009 roku w budynku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Kolejne posiedzenie będą odbywać się na przemian w Warszawie i Gdańsku.

Członkowie Rady Muzeum II Wojny Światowej I kadencji (2009-2013) to:

Członkami rady byli także Czesław Cywiński oraz Andrzej Przewoźnik, którzy zginęli tragicznie 10 kwietnia 2010 w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem jako członkowie oficjalnej delegacji władz Rzeczypospolitej Polskiej, która udawała się na obchody upamiętniające 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy