Rodzicielstwo osób LGBT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rodzicielstwo LGBT)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rodzina z dziećmi

Rodzicielstwo osób LGBTwychowywanie dzieci przez lesbijki, gejów, osoby biseksualne lub transpłciowe[1].

W 2014 roku w Wielkiej Brytanii 19% jednopłciowych związków partnerskich i 11% homoseksualnych związków kohabitacyjnych wychowywało dzieci[2]. W 2013 roku w USA 19% par jednopłciowych wychowywało dzieci[3][4]. W 2011 roku w Kanadzie ten odsetek wynosił 9%[5], we Francji – 10%[6], a w Australii – 12%[7].

Powszechne przekonanie, że dzieci potrzebują zarówno matki, jak i ojca nie znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych[8]. Istnieje naukowy konsensus, że dzieci par jednopłciowych rozwijają się tak samo dobrze jak dzieci par heteroseksualnych[1][8][9][10][11][12][13]. Wyniki niektórych badań sugerują, że umiejętności rodzicielskie gejów i lesbijek mogą być nawet lepsze niż umiejętności heteroseksualnych rodziców[1][14].

Oficjalnie uznawane rodzicielstwo par jednopłciowych stało się możliwe dzięki zmianom prawa umożliwiającym związkom osób tej samej płci zawieranie związków partnerskich oraz małżeństw i związanym z tym prawem do adopcji dla par homoseksualnych[12][15]. Adopcja przez związki jednopłciowe jest legalna w kilkunastu państwach oraz w niektórych regionach Australii, USA i Meksyku[16].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przed 1950 rokiem w USA odnotowano tylko jeden przypadek sądowy dotyczący przyznania opieki nad dzieckiem, którego jeden z rodziców był osobą homoseksualną. W latach 1950–1969 odnotowano pięć takich przypadków. Od czasu zamieszek w Stonewall liczba spraw, w których wyoutowani geje i lesbijki walczyli przed sądem o swoje prawa rodzicielskie po rozwodzie znacząco wzrosła. Sądy konsekwentnie nie przyznawały im prawa do opieki nad dziećmi. Na początku lat 70. ruch wyzwolenia gejów i ruch feministyczny były nastawione antynatalistycznie, występowały przeciw rodzinie i macierzyństwu[17]. W 1971 roku aktywiści Frontu Wyzwolenia Gejów w swoim manifeście napisali: „Musimy dążyć do zlikwidowania rodziny”[18]. Na paradach gejów i lesbijek oraz marszach feministek pojawiały się hasła, takie jak: Zniszczyć rodzinę i Zniszczyć monogamię[17]. Wtedy w literaturze naukowej zaczęły być publikowane studia przypadków dzieci wychowywanych przez homoseksualistów[14].

W 1976 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne przyjęło stanowisko, że „płeć, tożsamość płciowa czy orientacja seksualna naturalnych lub potencjalnych rodziców adopcyjnych bądź zastępczych nie powinna być jedyną lub główną cechą rozpatrywaną w sprawach dotyczących przyznania opieki nad dzieckiem bądź umieszczenia go w rodzinie adopcyjnej czy zastępczej”[19]. W styczniu 1977 roku hrabstwo Miami-Dade na Florydzie wprowadziło prawo zakazujące dyskryminacji na podstawie orientacji seksualnej. Przeciwnicy nowego prawa, skupieni wokół ruchu Save Our Children, założonego przez Anitę Bryant, piosenkarkę i byłą wicemiss USA, zebrali ponad 60 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum mającego na celu anulowanie decyzji władz hrabstwa. Referendum odbyło się w czerwcu 1977 roku i wyborcy stosunkiem głosów 69% do 31% opowiedzieli się za zniesieniem prawa antydyskryminacyjnego. Kampania ruchu Save Our Children opierała się na ulotkach i ogłoszeniach w prasie, w których przestawiano homoseksualistów jako zagrożenie dla dzieci. Doprowadziła ona nie tylko do sukcesu przeciwników praw gejów i lesbijek w referendum, ale także do tego, że w tym samym roku Floryda jako pierwszy stan USA zakazała adopcji dzieci przez osoby homoseksualne[20][21].

Systematyczne badania nad rodzicielstwem gejów i lesbijek zaczęły się pojawiać w czasopismach naukowych od końca lat 70[14]. W latach 80. miało początek zjawisko nazywane lesbian baby boom (lesbaby boom) bądź gay baby boom (gayby boom) – coraz więcej wyoutowanych homoseksualistów, głównie lesbijek, zaczęło zostawać rodzicami[17][22][23]. Częściowo przyczyniły się do tego techniki wspomaganego rozrodu[24]. Niektóre homoseksualne kobiety zostawały matkami w wyniku sztucznego zapłodnienia. Lesbijki szukały dawców nasienia wśród bliskich, w bankach spermy lub za pośrednictwem lekarzy. W tamtym czasie większość lekarzy w USA, Kanadzie i Europie odmawiało zabiegu sztucznej inseminacji niezamężnym kobietom, a w szczególności lesbijkom. Pierwsza fala planowanych ciąż lesbijek była wynikiem sztucznego zapłodnienia nasieniem pozyskanym głównie od znanych im mężczyzn, często gejów lub członków rodziny. Wiele par lesbijek korzystało ze spermy brata lub kuzyna jednej z nich. W połowie lat 80. miały miejsce pierwsze procesy sądowe, w których o opiekę nad dziećmi walczyły między sobą lesbijki lub lesbijki z dawcami nasienia[17]. Homoseksualiści starali się też o adopcję dzieci lub próbowali tworzyć rodziny zastępcze[17][23]. W 1988 roku amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Pracowników Socjalnych i Child Welfare League of America poparły ich starania[25][26]. Zarówno w latach 80., jak i 90. główna walka prawna dla homoseksualnych rodziców toczyła się na rozprawach rozwodowych, na których starali się uzyskać prawo do opieki nad dziećmi pochodzącymi z ich poprzednich heteroseksualnych związków małżeńskich[12].

W 1995 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Prawników przyjęło rezolucję, w której poparło „wprowadzenie prawodawstwa i wdrażanie polityki publicznej zapewniających, że prawa do opieki nad dziećmi i do ich odwiedzin nie można nie przyznać lub ograniczyć na podstawie orientacji seksualnej”[27]. W 1997 roku New Jersey stało się pierwszym stanem USA, który zalegalizował adopcję dzieci przez pary homoseksualne[25]. W tym samym roku Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne poparło prawa osób i par homoseksualnych do opieki nad dziećmi, przysposobienia, tworzenia rodzin zastępczych i korzystania z nowych technik reprodukcyjnych[28]. Rok później National Adoption Center i North American Council on Adoptable Children poparły adopcję przez związki jednopłciowe[26]. W 1999 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Prawników zajęło stanowisko, że „orientacja seksualna nie powinna być przeszkodą w adopcji”[25]. W tym samym roku podobne stanowisko zajęła Amerykańska Akademia Psychiatrii Dzieci i Młodzieży[26].

Oficjalnie uznawane rodzicielstwo par jednopłciowych stało się możliwe dzięki zmianom prawa umożliwiającym związkom osób tej samej płci zawieranie związków partnerskich oraz małżeństw i związanym z tym prawem do adopcji dla par homoseksualnych[12][15]. Pierwszym państwem, które zalegalizowało związki partnerskie była Dania w 1989 roku[17]. Od początku XXI wieku status prawny rodzin gejów i lesbijek zaczął zmieniać się diametralnie[12]. W 2001 roku Holandia jako pierwsze państwo na świecie umożliwiła parom homoseksualnym zawieranie małżeństw i adopcję dzieci[29].

Gdy w 2002 roku Amerykańska Akademia Pediatryczna poparła adopcję przez osoby w związkach jednopłciowych dzieci swoich partnerów, członkowie przeciwni tej decyzji założyli nową organizację – Amerykańskie Kolegium Pediatrów[30]. W tym samym roku i w latach późniejszych kolejne organizacje naukowe wydały oświadczenia popierające homoseksualne rodzicielstwo[26].

Dominujące w dyskursie rodzinnym przekonanie, że dzieci potrzebują zarówno matki, jak i ojca wpływa na politykę społeczną w Stanach Zjednoczonych. Bazując na tym przekonaniu, w 2005 roku Floryda obroniła zakaz adopcji przez homoseksualistów przed sądem, w 2006 roku Sąd Apelacyjny stanu Nowy Jork odmówił legalizacji małżeństw homoseksualnych, w 2008 roku zwolennicy Propozycji 8 zakazującej małżeństw jednopłciowych przekonali do niej wyborców w Kalifornii, a część sądów rodzinnych nadal nie przyznaje osobom homoseksualnym prawa do opieki na dziećmi lub do ich odwiedzin po rozwodzie z powodu orientacji seksualnej[9][31].

We wrześniu 2010 roku Sąd Apelacyjny stanu Floryda orzekł, że trwający od ponad 30 lat zakaz adopcji dzieci przez osoby homoseksualne jest niekonstytucyjny. Floryda była wtedy jedynym stanem USA, który zakazywał adopcji tego typu[32]. W USA i w wielu innych państwach na świecie kwestia adopcji dzieci przez pary jednopłciowe wciąż budzi kontrowersje[33].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Lesbian family.jpg

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Osoby LGBT zostają rodzicami w związku heteroseksualnym lub przez przybrane rodzicielstwo, adopcję, rodzicielstwo zastępcze, sztuczne zapłodnienie, zapłodnienie in vitro, surogację bądź wspólne rodzicielstwo z osobą lub osobami płci przeciwnej[13][24][26][34][35]. Większość dzieci wychowywanych przez gejów i lesbijki pochodzi z ich poprzednich związków heteroseksualnych[12][35][36][37].

Australia[edytuj | edytuj kod]

2001

Spis ludności wykazał, że w Australii mieszkało 20 000 związków jednopłciowych (0,5% ogółu par), z czego 19% par lesbijskich i 5% gejowskich wychowywało łącznie 3444 dzieci. Takie rodziny stanowiły 0,1% wszystkich par z dziećmi[38].

2006

Spis powszechny pokazał, że około 3200 dzieci żyło w rodzinach tworzonych przez pary jednopłciowe[39].

2011

Według badania na próbie 3835 osób LGBT, 32,5% lesbijek, 11% gejów, 39,5% biseksualnych mężczyzn i 24,8% biseksualnych kobiet miało dzieci[40].

Ze spisu powszechnego wynikało, że Australię zamieszkiwało 33 714 związków homoseksualnych (0,7% wszystkich par), z czego 12% (2% gejowskich i 22% lesbijskich) wychowywało łącznie 6300 dzieci. Takie rodziny stanowiły 0,1% wszystkich par z dziećmi[41][7].

Francja[edytuj | edytuj kod]

1999

Według danych francuskiego Państwowego Instytutu Statystyki i Badań Ekonomicznych, we Francji 6% par jednopłciowych (0% gejowskich i 16% lesbijskich) wychowywało dzieci[42].

2011

Według danych francuskiego Państwowego Instytutu Statystyki i Badań Ekonomicznych, we Francji mieszkało około 100 000 par homoseksualnych (0,6% ogółu par), z czego około 10% wychowywało dzieci[6].

Holandia[edytuj | edytuj kod]

2002

Według danych Statistics Netherlands, Holandię zamieszkiwało blisko 48 tysiące związków homoseksualnych (1,5% ogółu par), z czego około 9% (1% gejowskich i 18% lesbijskich) wychowywało dzieci[43].

2005

Według danych Statistics Netherlands, w Holandii mieszkało blisko 53 tysiące par jednopłciowych (nieznacznie więcej niż 1% wszystkich związków), z czego około 9% (1% gejowskich i 18% lesbijskich) wychowywało dzieci[44].

2009

Według danych Statistics Netherlands, w Holandii żyło 56 tysiące par homoseksualnych, z czego około 11% (3% gejowskich i 20% lesbijskich) wychowywało dzieci[45].

Irlandia[edytuj | edytuj kod]

2011

Według danych ze spisu powszechnego, w Irlandii mieszkało 4042 związków jednopłciowych. Około 6% z nich wychowywało dzieci[46].

Kanada[edytuj | edytuj kod]

2001

Ze spisu powszechnego wynikało, że w Kanadzie mieszkało 34 000 par jednopłciowych (0,5% ogółu par), z czego około 15% związków lesbijskich i 3% gejowskich wychowywało dzieci[47].

2006

Spis ludności pokazał, że w Kanadzie żyło 45 300 par homoseksualnych (0,6% wszystkich par), z czego około 9% (16,3% lesbijskich i 2,9% gejowskich) wychowywało dzieci[48].

2011

Spis powszechny wykazał, że Kanadę zamieszkiwało 64 575 związków homoseksualnych (0,8% ogółu par), z czego 9,4% (3,4% gejowskich i 16,5% lesbijskich) wychowywało dzieci[5].

Niemcy[edytuj | edytuj kod]

2006

Z danych opublikowanych przez Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości Niemiec wynikało, że w Niemczech mieszkało co najmniej 62 300 par jednopłciowych, z czego około 8% wychowywało łącznie co najmniej 6600 dzieci[49].

Norwegia[edytuj | edytuj kod]

1999

Badanie przeprowadzone na próbie 2983 norweskich gejów i lesbijek wykazało, że 10% z nich miało dzieci, a 5% je wychowywało[50].

2011

Według danych Statistics Norway, w Norwegii 13% sformalizowanych związków homoseksualnych (3% gejowskich i 24% lesbijskich) wychowywało łącznie 661 dzieci[51].

Nowa Zelandia[edytuj | edytuj kod]

2006

Według spisu powszechnego, w Nowej Zelandii mieszkało 5900 związków jednopłciowych (mniej niż 1% wszystkich związków), z czego 8% par gejowskich i 26% par lesbijskich wychowywało dzieci[52].

Polska[edytuj | edytuj kod]

2013–2014

Według badania Instytutu Psychologii PAN przeprowadzonego na próbie 3038 osób LGBT, 9% osób nieheteroseksualnych było w Polsce rodzicami[53].

Szwecja[edytuj | edytuj kod]

2009

Według danych Statistics Sweden, w Szwecji blisko 40% sformalizowanych związków lesbijskich i 6% sformalizowanych związków gejowskich wychowywało dzieci[54].

USA[edytuj | edytuj kod]

1990

Naukowcy, wykorzystując dane ze spisu powszechnego, obliczyli, że w Stanach Zjednoczonych 5,2% par gejowskich i 21,7% par lesbijskich wychowywało dzieci[55].

1993

Badanie przeprowadzone wśród 1749 gejów i lesbijek pokazało, że około 20% lesbijek i 10% gejów będących w związkach jednopłciowych jest rodzicami[56].

2000

Spis ludności wykazał, że w USA żyło 594 000 związków jednopłciowych (około 1% ogółu par), z czego 33% par lesbijskich oraz 22% par gejowskich wychowywało dzieci[57].

2002

Z National Survey of Family Growth wynikało, że 33% lesbijek i 16% gejów miało dzieci[58].

2005

American Community Survey wykazało, że 18,3% par homoseksualnych wychowywało dzieci[58].

Z danych opublikowanych przez Williams Institute wynikało, że 270 313 dzieci żyło w rodzinach tworzonych przez pary jednopłciowe[59].

2006

American Community Survey pokazało, że 18,8% par homoseksualnych wychowywało dzieci[58].

2007

Z American Community Survey wynikało, że 18,3% związków jednopłciowych wychowywało dzieci[58].

2008

American Community Survey wykazało, że 17,2% par jednopłciowych wychowywało dzieci[58].

General Social Survey pokazało, że 49% homo- i biseksualnych kobiet oraz 19% homo- i biseksualnych mężczyzn miało dzieci[58].

2009

Z American Community Survey wynikało, że 16,2% par homoseksualnych wychowywało dzieci[58].

2010

American Community Survey pokazało, że w Stanach Zjednoczonych żyło 594 000 związków jednopłciowych (około 1% ogółu par), z czego około 19% wychowywało dzieci[60].

Spis powszechny wykazał, że w USA mieszkało 646 464 par homoseksualnych (0,6% wszystkich związków)[61][62], czego 17% (24% lesbijskich i 10% gejowskich) wychowywało dzieci[61][3].

2011

American Community Survey pokazało, że w Stanach Zjednoczonych żyło 605 472 związków homoseksualnych (około 1% ogółu par), z czego 16% (22% lesbijskich i 10% gejowskich) wychowywało dzieci[63].

2012

Badanie Instytutu Gallupa przeprowadzone na próbie 121 290 osób wykazało, że 32% kobiet LBT i 16% mężczyzn GBT wychowywało dzieci[64].

Według American Community Survey, 21% (13% gejowskich i 28% lesbijskich) związków homoseksualnych wychowywało łącznie 235 692 dzieci[65].

2013

Z analizy dostępnych danych dokonanej przez Williams Institute wynikało, że[3]:

 • 37% osób LGBT było rodzicami,
 • 19% par jednopłciowych wychowywało dzieci,
 • 220 000 dzieci wychowało się w rodzinach tworzonych przez związki homoseksualne,
 • dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe stanowiły 0,3% wszystkich dzieci,
 • 6 milionów osób (2% populacji) dorosłych i dzieci miało co najmniej jednego rodzica, który był osobą LGBT,
 • związki homoseksualne i ich dzieci częściej należały do mniejszości rasowych lub etnicznych.

Badanie Pew Research Center na próbie 1197 osób LGBT wykazało, że 52% osób biseksualnych, 31% lesbijek i 16% gejów było rodzicami[66].

National Health Interview Survey na próbie 104 520 osób pokazało, że w USA[4]:

 • 23% osób LGB wychowywało dzieci,
 • mieszkało 690 000 par jednopłciowych (1,1% ogółu par), z czego 19% wychowywało dzieci,
 • 200 000 dzieci wychowywało się w związkach homoseksualnych,
 • 19% samotnych osób LGB wychowywało dzieci,
 • od 1,1 do 2 milionów dzieci było wychowywanych przez samotne osoby LGB.

Wielka Brytania[edytuj | edytuj kod]

2010

Według danych Office for National Statistics, Wielką Brytanię zamieszkiwało[67]:

2011

Z danych Office for National Statistics wynikało, że w Wielkiej Brytanii mieszkało[68]:

 • 59 tysięcy jednopłciowych związków partnerskich, z czego 8% wychowywało dzieci,
 • 63 tysiące homoseksualnych związków kohabitacyjnych, z czego 5% wychowywało dzieci.
2012

Dane Office for National Statistics pokazały, że w Wielkiej Brytanii żyło[69]:

 • 66 tysięcy jednopłciowych związków partnerskich, z czego 9% wychowywało dzieci,
 • 69 tysięcy homoseksualnych związków kohabitacyjnych, z czego 9% wychowywało dzieci.
2013

Według danych Office for National Statistics, Wielką Brytanię zamieszkiwało[70]:

 • 63 tysiące jednopłciowych związków partnerskich, z czego 13% wychowywało dzieci,
 • 89 tysięcy homoseksualnych związków kohabitacyjnych, z czego 6% wychowywało dzieci.
2014

Dane Office for National Statistics pokazały, że w Wielkiej Brytanii żyło[2]:

 • 61 tysięcy jednopłciowych związków partnerskich, z czego 19% wychowywało dzieci,
 • 89 tysięcy homoseksualnych związków kohabitacyjnych, z czego 11% wychowywało dzieci.

Włochy[edytuj | edytuj kod]

2005

Według badania przeprowadzonego na próbie 4690 mężczyzn i 2084 kobiet osób nieheteroseksualnych, 5% gejów i lesbijek było we Włoszech rodzicami[71].

Wyniki badań naukowych[edytuj | edytuj kod]

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Większość badań dotyczy rodzicielstwa lesbijek, przeprowadzono niewiele badań na temat wychowywania dzieci przez gejów, osoby biseksualne i transpłciowe[1][15][72][73][74][75]. Próby badawcze są dość jednorodne. W większości składają z białych, wyoutowanych, wykształconych lesbijek, z miast i klasy średniej[22][72][73][75]. Biseksualiści, którzy brali udział w badaniach, najczęściej zostali wymieszani razem z homoseksualnymi rodzicami[15][76]. Badań dotyczących rodzicielstwa osób transpłciowych jest bardzo mało – dotychczas przeprowadzone badania skupiły się głównie na wpływie transpłciowości rodziców na tożsamość płciową ich dzieci[15][74][77]. Brakuje również badań dotyczących dzieci osób nieheteroseksualnych z klasy robotniczej, mieszkających na terenach wiejskich, z mniejszości rasowych lub etnicznych[22][75].

Badania nad rodzicielstwem osób LGBT obejmują lesbijki, które urodziły dzieci, pozostając w związku heteroseksualnym, a później stworzyły rodzinę z pojedynczym rodzicem lub przybraną rodzinę, oraz samotne lesbijki lub pary lesbijek, które stworzyły rodzinę przez adopcję albo przez sztuczne zapłodnienie. Badania dotyczą także gejów, którzy zostali ojcami w związku heteroseksualnym lub też w wyniku planowanego ojcostwa gejów, polegającego na adopcji, rodzicielstwie zastępczym lub skorzystaniu z surogatki, a także wspólnego rodzicielstwa, najczęściej z lesbijką lub parą lesbijek[15].

W większości badań naukowcy jako metod badawczych użyli metody wywiadu i kwestionariuszy[22]. Stosunkowo niewiele z nich skupiło się na dzieciach gejów i lesbijek w okresie dojrzewania i dorosłości[14].

W 2003 roku 55% Amerykanów uznawało parę lesbijek z dziećmi za rodzinę, a 54% uważało, że para gejów z dziećmi stanowi rodzinę. W 2006 ten odsetek wynosił odpowiednio – 61% i 59%[78]. W 2010 roku 63% Amerykanów uznawało parę jednopłciową wychowującą dzieci za rodzinę[79]. W Polsce ten odsetek wynosił 9% w 2006 roku[80], a w 2013 roku – 23%[81].

Stanowisko organizacji naukowych[edytuj | edytuj kod]

Wśród naukowców istnieje konsensus, że dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe rozwijają się tak samo dobrze jak dzieci par heteroseksualnych[1][8][9][10][11][12][13]. Do grona organizacji naukowych, które oświadczyły, że dzieci wychowywane przez nieheteroseksualnych rodziców rozwijają się prawidłowo, należą: Światowe Towarzystwo Zdrowia Seksualnego[82], Europejskie Towarzystwo Reprodukcji Człowieka i Embriologii[83], Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne[14][84][85], Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne[86], Amerykańskie Towarzystwo Terapii Małżeńskiej i Rodzinnej[85], Amerykańskie Towarzystwo Socjologiczne[87], Amerykańskie Towarzystwo Medyczne[85], Amerykańskie Towarzystwo Psychoanalityczne[88], Amerykańska Akademia Psychiatrii Dzieci i Młodzieży[89], amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Pracowników Socjalnych[85], Amerykańska Akademia Pediatryczna[11][90], Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu[91], Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów[92], amerykańska Child Welfare League of America[93], Kanadyjskie Towarzystwo Psychologiczne[94][95], Australijskie Towarzystwo Psychologiczne[1][96] i Nowozelandzkie Towarzystwo Psychologiczne[97].

Geje i lesbijki jako rodzice[edytuj | edytuj kod]

Powszechne przekonanie, że dzieci potrzebują zarówno matki, jak i ojca nie znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych[8]. Nie potwierdziły się też obawy, że dzieci pozostające pod opieką gejów czy lesbijek są bardziej narażone na wykorzystywanie seksualne[13][14]. Osoby homoseksualne są tak samo zdolne do wychowywania dzieci jak osoby heteroseksualne[14][98]. Wyniki niektórych badań sugerują, że umiejętności rodzicielskie gejów i lesbijek mogą być nawet lepsze niż umiejętności heteroseksualnych rodziców[1][14].

W porównaniu z parami heteroseksualnymi, matki lesbijki rzadziej stosują kary fizyczne wobec swoich dzieci, częściej się z nimi bawią, rzadziej nakładają na nie surowe ograniczenia, rzadziej kierują się stereotypami płciowymi w wyborze i akceptacji zabawek, gier czy ubrań dla swoich dzieci i rzadziej próbują uzyskać konformizm społeczny czy płciowy u swoich dzieci[1][8][12]. Lesbijki, które zostały matkami w wyniku sztucznego zapłodnienia, wychowują dzieci tak samo dobrze jak heteroseksualne związki małżeńskie, a nawet przewyższają je w takich aspektach, jak: czas spędzony z dziećmi, umiejętności rodzicielskie, bliskość i przywiązanie z dziećmi oraz czułość wobec dzieci[8][15].

Macierzyństwo par lesbijskich jest bardziej egalitarne niż rodzicielstwo związków heteroseksualnych. Ojcostwo par gejowskich jest mniej egalitarne niż macierzyństwo związków lesbijskich, ale bardziej egalitarne niż rodzicielstwo par heteroseksualnych. Gejowscy ojcowie rzadziej niż pary heteroseksualne stosują kary cielesne wobec swoich dzieci i rzadziej promują u nich konformizm płciowy, ale częściej niż lesbijskie matki[1][8].

Rodziny tworzone przez homoseksualne matki są mniej trwałe niż rodziny heteroseksualne[8][99]. Lesbijki wolą mieć córki i adoptują dziewczynki częściej niż pary heteroseksualne. Geje preferują adopcję chłopców. Ponadto pary jednopłciowe częściej dokonują adopcji międzyrasowych niż pary heteroseksualne[8][33].

Dobrostan psychiczny[edytuj | edytuj kod]

Badania pokazują, że dobrostan psychiczny dzieci wychowywanych przez pary jednopłciowe jest taki sam jak dzieci par heteroseksualnych[9][13][34][36][72][98][100][101], a nawet lepszy, przynajmniej w niektórych aspektach[1][8][73][75]. Dzieci homoseksualnych rodziców rozwijają się prawidłowo w zakresie funkcjonowania emocjonalnego, rozwoju behawioralnego i rozwoju osobowości[11][14][34][50][101][102]. Nastoletnie dzieci par lesbijek nie różnią od nastoletnich dzieci par heteroseksualnych pod względem poziomu lęku, objawów depresji, poczucia własnej wartości i częstości używania tytoniu, alkoholu czy marihuany[9][13].

Rozwój poznawczy[edytuj | edytuj kod]

Dzieci wychowywane przez homoseksualnych rodziców nie różnią się od dzieci z rodzin heteroseksualnych pod względem rozwoju poznawczego[11][36][50][72][73][75][102]. Brytyjskie badanie 6-letnich dzieci lesbijek pokazało, że ich dzieci postrzegały się jako mniej poznawczo i fizycznie sprawne od swoich rówieśników, ale ta różnica zniknęła, gdy dzieci osiągnęły 12 rok życia[8].

Rozwój społeczny[edytuj | edytuj kod]

Rozwój społeczny dzieci par jednopłciowych jest taki sam jak dzieci par heteroseksualnych[11][13][14][98][102]. Dzieci wychowywane przez lesbijki nie różnią się od swoich rówieśników pod względem przestępczości, liczby przyjaciół, jakości relacji z rówieśnikami i czasu spędzanego z przyjaciółmi. Część badań wskazuje, że te dzieci częściej doświadczają wiktymizacji ze strony rówieśników, a inne, że nie ma różnić w tym aspekcie między nimi a dziećmi z rodzin heteroseksualnych[1][9][13][14][15][50][100][102].

Orientacja seksualna i zachowania seksualne[edytuj | edytuj kod]

Niewiele wiadomo na temat wpływu orientacji seksualnej rodziców na seksualność dzieci[1][8][98]. Dotychczas przeprowadzone badania pokazują, że dzieci wychowywane przez gejów i lesbijki nie wyrastają częściej na homoseksualistów i zdecydowana większość z nich jest heteroseksualna[9][14][34][50][72][73][75][98][100][101][102]. Aczkolwiek dzieci lesbijek, szczególnie córki, są bardziej otwarte na homoseksualizm, chętniej kwestionują własną seksualność oraz częściej wchodzą w homoseksualne związki lub rozważają taką możliwość[1][8][12][14][34][36][73][100][102].

Nastoletnie dzieci par lesbijek nie różnią się od swoich rówieśników pod względem liczby partnerów seksualnych i prawdopodobieństwa kontaktu płciowego, zajścia w ciążę, zostania ojcem czy ryzyka zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową. Wiek inicjacji seksualnej tych dzieci jest taki sami albo nawet późniejszy niż ich rówieśników[12][13][15].

Tożsamość płciowa[edytuj | edytuj kod]

Dzieci rodziców homoseksualnych i transpłciowych nie różnią od dzieci heteroseksualnych rodziców pod względem tożsamości płciowej[9][14][50][72][73][75][98][100][101][102].

Zachowania związane z rolą płciową[edytuj | edytuj kod]

Zachowania związane z rolą płciową przejawiane przez dzieci wychowywane przez homoseksualnych rodziców mieszczą się w normie, ale niektóre dzieci mogą wykazywać większą płciową elastyczność w zakresie aktywności i zainteresowań[100]. Wyniki badań są niejednoznaczne. Część badań wykazało, że córki lesbijek są bardziej męskie, a synowie bardziej kobiecy. Inna część badań pokazuje, że nie ma różnic między dziećmi homoseksualistów a heteroseksualistów w zachowaniach związanych z rolą płciową[1][8][9][14][34][36][50][72][73][98][100][102]. Istnieją też dane, które sugerują, że zachowania związane z rolą płciową przejawiane przez dzieci homoseksualnych rodziców są bardziej tradycyjne niż zachowania ich rówieśników[75].

Umiejętności szkolne[edytuj | edytuj kod]

Umiejętności szkolne dzieci wychowywanych przez nieheteroseksualnych rodziców są zbliżone do umiejętności ich rówieśników. Dzieci par jednopłciowych robią normalny postęp w nauce, a ich wyniki w czytaniu i matematyce są podobne do wyników dzieci wychowywanych przez małżeństwa heteroseksualne[11][12][13].

Relacja rodzic–dziecko[edytuj | edytuj kod]

Według informacji pozyskanych od rodziców, pary jednopłciowe mają lepszą relację z dziećmi niż pary heteroseksualne, a według danych pozyskanych od dzieci, nie ma różnicy w jakości relacji rodzic–dziecko między rodzinami heteroseksualnymi a homoseksualnymi. Jednym z możliwych wyjaśnień tej rozbieżności jest efekt społecznych oczekiwań, kiedy to uczestnicy badania prezentują siebie w jak najlepszym świetle. Zjawisko to jest prawdopodobne ze względu na pragnienie gejów i lesbijek do zrównoważenia oraz odwrócenia negatywnych obrazów i dyskryminacji[72][75].

Warunki socjoekonomiczne[edytuj | edytuj kod]

Dzieci wychowywane przez pary gejowskie i lesbijskie mają zapewnione gorsze warunki materialne i mieszkaniowe niż dzieci wychowywane przez pary heteroseksualne. Rodziny tworzone przez samotne osoby LGBT wychowujące dzieci są 3 razy bardziej narażone na ubóstwo niż rodziny tworzone przez samotnych rodziców heteroseksualnych. Rodziny tworzone przez pary homoseksualne wychowujące dzieci są 2 razy bardziej narażone na ubóstwo niż rodziny składające się z par heteroseksualnych wychowujących dzieci[3][59].

Krytyka i odpowiedź na krytykę[edytuj | edytuj kod]

Badania zostały skrytykowane za:

Naukowcom przeprowadzającym lub analizującym badania zarzucono także:

 • ignorowanie wyników świadczących o różnicach między dziećmi rodziców homoseksualnych a heteroseksualnych[36][105],
 • niejasność projektu badawczego oraz stawianych i testowanych hipotez[104],
 • lekceważenie rezultatów sugerujących negatywny wpływ homoseksualnego rodzicielstwa na rozwój dzieci[106][107],
 • że ich poglądy polityczne i społeczne wpływają na to, jak prowadzą badania, jakie wyniki otrzymują i jak je interpretują[36][106][109].

Odpowiedź na krytykę:

 • badania na małych i nielosowych próbach są normą zarówno w psychologii rozwojowej, jak i w całej psychologii[10][22][98],
 • jeśli nieheteroseksualni rodzice byliby z natury mniej zdolni do wychowywania dzieci, to badania wykazałyby to, niezależnie od rodzaju dobranej próby badawczej[98],
 • badania na losowych i reprezentatywnych próbach potwierdziły, że dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe rozwijają się prawidłowo[22][85][98],
 • ciężar dowodu spoczywa na tych, którzy twierdzą, że dzieci rodziców nieheteroseksualnych wychowują się gorzej od dzieci rodziców heteroseksualnych[98].

Adopcja[edytuj | edytuj kod]

Status prawny[edytuj | edytuj kod]

Prawo do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe na świecie

     Adopcja przez pary jednopłciowe legalna

     Adopcja przez osoby w związkach jednopłciowych dzieci swoich partnerów legalna

     Brak praw do adopcji / brak informacji

Państwa, w których legalna jest adopcja przez pary osób tej samej płci to[16][110]:

Adopcja przez związki homoseksualne jest też legalna w niektórych regionach[16][111]:

W  Niemczech (2004),  Finlandii (2009), na  Grenlandii (2009),  Słowenii (2010), w  Austrii (2013) i w dwóch stanach  USA ( Idaho i  Montana) adopcja przez pary jednopłciowe nie jest dopuszczona przez prawo, ale legalna jest adopcja przez osoby w związkach jednopłciowych dzieci swoich partnerów[16][111][112].

Opinia publiczna[edytuj | edytuj kod]

Według sondażu Eurobarometr wykonanego na zlecenie Unii Europejskiej w 2006 roku 7% Polaków odpowiedziało, iż popiera prawa adopcyjne dla par jednopłciowych. Obok Malty był to najniższy odsetek w UE. W innych krajach Unii procent ten wynosił: Holandia – 69%, Szwecja – 51%, Dania – 44%, Austria – 44%, Belgia – 43%, Hiszpania – 43%, Niemcy – 42%, Luksemburg – 39%, Francja – 35%, Wielka Brytania – 33%, Irlandia – 30%, Włochy – 24%, Finlandia – 24%, Czechy – 24%, Portugalia – 19%, Słowenia – 17%, Estonia – 14%, Węgry – 13%, Litwa – 12%, Słowacja – 12%, Bułgaria – 12%, Grecja – 11%, Cypr – 10%, Łotwa – 8%, Rumunia – 8%. Średnia dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej (bez Bułgarii i Rumunii) wyniosła 32%[113].

Nowsze sondaże pokazują następujące poparcie dla adopcji par homoseksualnych: Holandia – 85% (2013)[114], Niemcy – 74% (2013)[114], Hiszpania – 71% (2013)[114], Belgia – 71% (2013)[114], Szwecja – 65% (2013)[115], Wielka Brytania – 53% (2013)[115], Szwajcaria – 63% (2013)[114], Irlandia – 60% (2011)[116], Dania 59% – (2013)[115], Austria – 57% (2013)[117], Luksemburg – 55% (2014)[118], Norwegia – 54% (2013)[115], Francja – 52% (2013)[114], Finlandia – 51% (2013)[115], Czechy – 45% (2014)[119], Włochy – 42% (2013)[114], Malta – 24,7% (2013)[120], Polska – 8% (2013)[121], Rosja – 5% (2013)[122], USA – 63% (2014)[123].

Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka[edytuj | edytuj kod]

Z orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że:

 • różnicowanie prawa do adopcji ze względu na orientację seksualną jest naruszeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka[124],
 • ograniczenie prawa do adopcji wyłącznie do heteroseksualnych par małżeńskich nie jest naruszeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka[125],
 • odmowa adopcji osobom w związkach jednopłciowych dzieci swoich partnerów jest naruszeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, gdy prawo do adopcji dziecka partnera mają osoby żyjące w niemałżeńskich parach heteroseksualnych[126].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 Short E, Riggs DW, Perlesz A, Brown R, Kane G: Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender (LGBT) Parented Families: A Literature Review prepared for the Australian Psychological Society. Australian Psychological Society, 2007. [dostęp 2015–02–17].
 2. 2,0 2,1 Office for National Statistics: Statistical Bulletin: Families and Households, 2014. 2015. [dostęp 2015–02–27].
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Gates GJ: LGBT Parenting in the United States. Williams Institute, 2013. [dostęp 2015–02–27].
 4. 4,0 4,1 Gates GJ: LGB Families and Relationships: Analyses of the 2013 National Health Interview Survey. Williams Institute, 2014. [dostęp 2015–02–17].
 5. 5,0 5,1 Portrait of Families and Living Arrangements in Canada: Families, households and marital status, 2011 Census of Population. Ottawa: Statistics Canada, 2012, s. 7–8. ISBN 978-1-100-21118-3. [dostęp 2015–02–17].
 6. 6,0 6,1 Buisson G, Lapinte A. Le couple dans tous ses états. Non-cohabitation, conjoints de même sexe, Pacs.... „Insee première”. 1435, s. 1–4, 2013. [dostęp 2015–02–27]. 
 7. 7,0 7,1 Australian Bureau of Statistics: Same-sex couples in Australia. W: Australian Social Trends [on-line]. 2013. [dostęp 2015–02–17].
 8. 8,00 8,01 8,02 8,03 8,04 8,05 8,06 8,07 8,08 8,09 8,10 8,11 8,12 8,13 Biblarz TJ, Stacey J. How Does the Gender of Parents Matter?. „Journal of Marriage and Family”. 72 (1), s. 3–22, 2010. DOI: 10.1111/j.1741-3737.2009.00678.x. [dostęp 2015–02–17]. 
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 9,6 9,7 9,8 Patterson CJ. Children of Lesbian and Gay Parents: Psychology, Law, and Policy. „American Psychologist”. 64 (8), s. 727–36, 2009. DOI: 10.1037/0003-066X.64.8.727. PMID: 19899878. 
 10. 10,0 10,1 10,2 Expert Affidavit of Michael Lamb, Ph.D., Windsor v. United States, United States District Court for the Southern District of New York. 2011. [dostęp 2014–12–16].
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 11,5 11,6 Perrin EC, Siegel BS; Committee on Psychosocial Aspects of Child and Family. Promoting the Well-Being of Children Whose Parents Are Gay or Lesbian. „Pediatrics”. 131 (4), s. e1374–83, 2013. DOI: 10.1542/peds.2013-0377. PMID: 23519940. 
 12. 12,00 12,01 12,02 12,03 12,04 12,05 12,06 12,07 12,08 12,09 12,10 Moore MR, Stambolis-Ruhstorfer M. LGBT Sexuality and Families at the Start of the Twenty-First Century. „Annual Review of Sociology”. 39, s. 491–507, 2013. DOI: 10.1146/annurev-soc-071312-145643. 
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 13,5 13,6 13,7 13,8 13,9 Manning WD, Fettro MN, Lamidi E. Child Well-Being in Same-Sex Parent Families: Review of Research Prepared for American Sociological Association Amicus Brief. „Population Research and Policy Review”. 33 (4), s. 485–502, 2014. DOI: 10.1007/s11113-014-9329-6. PMID: 25018575. PMCID: PMC4091994. 
 14. 14,00 14,01 14,02 14,03 14,04 14,05 14,06 14,07 14,08 14,09 14,10 14,11 14,12 14,13 14,14 Committee on Lesbian, Gay, and Bisexual Concerns; Committee on Children, Youth, and Families; Committee on Women in Psychology: Lesbian & Gay Parenting. American Psychological Association, 2005. [dostęp 2015–02–17].
 15. 15,0 15,1 15,2 15,3 15,4 15,5 15,6 15,7 15,8 Biblarz TJ, Savci E. Lesbian, Gay, Bisexual, and Transgender Families. „Journal of Marriage and Family”. 72 (3), s. 480–97, 2010. DOI: 10.1111/j.1741-3737.2010.00714.x. [dostęp 2015–02–17]. 
 16. 16,0 16,1 16,2 16,3 Itaborahy LP, Zhu J: State-Sponsored Homophobia: A world survey of laws: Criminalisation, protection and recognition of same-sex love. International Lesbian Gay Bisexual Trans and Intersex Association, maj 2014. [dostęp 2015–01–05].
 17. 17,0 17,1 17,2 17,3 17,4 17,5 Stacey J: Gay and Lesbian Families Are Here; All Our Families Are Queer; Let's Get Used to It!. W: Coontz S, Parson M, Raley G (red.): American Families: A Multicultural Reader. Wyd. 1. New York: Routledge, 1999, s. 372–405. ISBN 0-415-91574-0.
 18. Gay Liberation Front: Manifesto. Fordham University, 1971. [dostęp 2014–12–16].
 19. APA Council of Representatives: Child Custody or Placement. American Psychological Association, 1976. [dostęp 2015–02–17].
 20. Jenkins P: Decade of Nightmares: The End of the Sixties and the Making of Eighties America. New York: Oxford University Press, 2006, s. 120–2. ISBN 978-0-19-517866-1.
 21. Ball CA: The Right to Be Parents: LGBT Families and the Transformation of Parenthood. New York: New York University Press, 2012, s. 148–9. ISBN 978-0-8147-3930-3.
 22. 22,0 22,1 22,2 22,3 22,4 22,5 Goldberg AE: Lesbian and Gay Parents and Their Children: Research on the Family Life Cycle. Washington, DC: American Psychological Association, 2010, s. 3–14. ISBN 978-1-4338-0536-3.
 23. 23,0 23,1 Davis MA: Demographics of Gay and Lesbian Adoption and Family Policies. W: Baumle AK (red.): International Handbook on the Demography of Sexuality. New York: Springer, 2013, s. 383–401. ISBN 978-94-007-5512-3.
 24. 24,0 24,1 Greenfeld DA, Seli E: Assisted Reproduction in Same Sex Couples. W: Sauer MV (red.): Principles of Oocyte and Embryo Donation. Wyd. 2. London: Springer, 2013, s. 289–301. ISBN 978-1-4471-2392-7.
 25. 25,0 25,1 25,2 American Bar Association: Adoption by Gay and Lesbian Adults. 1999. [dostęp 2015–02–17].
 26. 26,0 26,1 26,2 26,3 26,4 Fein-Zachary V, LaCava L: LGBT Couples and Families with Children. W: Makadon HJ, Mayer KH, Potter J, Goldhammer H (red.): The Fenway Guide to Lesbian, Gay, Bisexual, and Transgender Health. Philadelphia: American College of Physicians, 2008, s. 100–34. ISBN 978-1-930513-95-2.
 27. American Bar Association: Sexual Orientation as a Factor in Child Custody & Visitation Cases. 1995. [dostęp 2015–02–17].
 28. Binder RL. American Psychiatric Association Resource Document on Controversies in Child Custody: Gay and Lesbian Parenting, Transracial Adoptions, Joint Versus Sole Custody, and Custody Gender Issues. „Journal of the American Academy of Psychiatry and the Law”. 26 (2), s. 267–76, 1998. PMID: 9664262. [dostęp 2015–02–17]. 
 29. Merin Y: Equality for Same-Sex Couples: The Legal Recognition of Gay Partnerships in Europe and the United States. Chicago: University of Chicago Press, 2002, s. 111. ISBN 978-0-226-52032-2.
 30. Drescher J. When Politics Distort Science: What Mental Health Professionals Can Do. „Journal of Gay & Lesbian Mental Health”. 13 (3), s. 213–26, 2009. DOI: 10.1080/19359700902964222. 
 31. Biblarz TJ, Stacey J. Ideal Families and Social Science Ideals. „Journal of Marriage and Family”. 72 (1), s. 41–44, 2010. DOI: 10.1111/j.1741-3737.2009.00682.x. 
 32. Third District Court of Appeal State of Florida: In re: Matter of Adoption of X.X.G. and N.R.G.. 2010–09–22. [dostęp 2015–02–17].
 33. 33,0 33,1 Farr RH, Patterson CJ: Lesbian and Gay Adoptive Parents and Their Children. W: Goldberg AE, Allen KR (red.): LGBT-Parent Families: Innovations in Research and Implications for Practice. New York: Springer, 2013, s. 39–55. ISBN 978-1-4614-4556-2.
 34. 34,0 34,1 34,2 34,3 34,4 34,5 34,6 34,7 34,8 Tasker F. Lesbian Mothers, Gay Fathers, and Their Children: A Review. „Developmental and Behavioral Pediatrics”. 26 (3), s. 224–40, 2005. PMID: 15956875. 
 35. 35,0 35,1 Perrin EC: Sexual Orientation in Child and Adolescent Health Care. New York: Kluwer Academic/Plenum Publishers, 2002, s. 105–6. ISBN 978-0-306-46761-5.
 36. 36,0 36,1 36,2 36,3 36,4 36,5 36,6 36,7 Stacey J, Biblarz TJ. (How) Does the Sexual Orientation of Parents Matter?. „American Sociological Review”. 66 (2), s. 159–83, 2001. DOI: 10.2307/2657413. [dostęp 2014–12–16]. 
 37. Brewster KL, Tillman KH, Jokinen-Gordon H. Demographic Characteristics of Lesbian Parents in the United States. „Population Research and Policy Review”. 33 (4), s. 503–26, 2014. DOI: 10.1007/s11113-013-9296-3. 
 38. Australian Bureau of Statistics: Same-sex couple families. W: Year Book Australia [on-line]. 2005. [dostęp 2012–01–14].
 39. Australian Bureau of Statistics: Childrens living arrangements. W: A Picture of the Nation: the Statistician's Report on the 2006 Census [on-line]. 2006. [dostęp 2012–04–17].
 40. Leonard W, et al: Private Lives 2: The second national survey of the health and wellbeing of gay, lesbian, bisexual and transgender (GLBT) Australians. Melbourne: Australian Research Centre in Sex, Health & Society, La Trobe University, 2012, s. 24. ISBN 978-192-1915-161. [dostęp 2015–02–25].
 41. Australian Bureau of Statistics: Same-sex Couple Families. W: Reflecting a Nation: Stories from the 2011 Census [on-line]. 2012. [dostęp 2014–12–16].
 42. Toulemon L, Vitrac J, Cassan F: Le difficile comptage des couples homosexuels d’après l’enquête EHF. W: Rohrbasser JM (red.): Histoires de familles, histoires familiales: Les résultats de l'enquête famille de 1999. Paris: INED, 2005, s. 589–603. ISBN 978-2-7332-0156-5. [dostęp 2014–12–16].
 43. Steenhof L, Harmsen C: Same-sex couples in the Netherlands. Statistics Netherlands, 2002. [dostęp 2014–12–16].
 44. Steenhof L: Over 50 thousand lesbian and gay couples. Statistics Netherlands, 2005. [dostęp 2012–04–17].
 45. Bos H, van Gelderen L: Homo en lesbisch ouderschap in Nederland. W: Keuzenkamp S (red.): Steeds gewoner, nooit gewoon. Acceptatie van homoseksualiteit in Nederland. Den Haag: Sociaal en Cultureel Planbureau, 2010, s. 104–18. ISBN 978-90-377-0501-0.
 46. Central Statistics Office: This is Ireland – Highlights from Census 2011, part 1. 2012. [dostęp 2014–12–16].
 47. Statistics Canada: 2001 Census: Marital status, common-law status, families, dwellings and households. 2002. [dostęp 2012–01–14].
 48. Milan A, Wells C, Vézina M: Family Portrait: Continuity and Change in Canadian Families and Households in 2006, 2006 Census. Ottawa: Statistics Canada, 2007, s. 12–3. ISBN 978-0-662-46681-9. [dostęp 2014–12–16].
 49. Rupp M (red.): The living conditions of children in same-sex civil partnerships. Federal Ministry of Justice, 2010. [dostęp 2012–04–17].
 50. 50,0 50,1 50,2 50,3 50,4 50,5 50,6 50,7 50,8 50,9 Anderssen N, Amlie C, Ytterøy EA. Outcomes for children with lesbian or gay parents. A review of studies from 1978 to 2000. „Scandinavian Journal of Psychology”. 43 (4), s. 335–51, 2002. DOI: 10.1111/1467-9450.00302. PMID: 12361102. 
 51. Wiik KA, Seierstad A, Noack T: Divorce in norwegian same-sex marriages 1993-2011. Statistics Norway, 2012. [dostęp 2014–12–16].
 52. Statistics New Zealand: Characteristics of Same-sex Couples in New Zealand. 2010. [dostęp 2014–12–16].
 53. Mizielińska J, Abramowicz M, Stasińska A: Rodziny z wyboru w Polsce. Życie rodzinne osób nieheteroseksualnych. Włodarczyk A (red.). Warszawa: Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk, 2014, s. 113–5. ISBN 978-83-939589-3-1. [dostęp 2014–12–16].
 54. Andersson G, Noack T. Legal Advances and Demographic Developments of Same-sex Unions in Scandinavia. „Stockholm Research Reports in Demography”. 2, s. 1–19, 2010. [dostęp 2014–12–16]. 
 55. Black D, Gates G, Sanders S, Taylor L. Demographics of the Gay and Lesbian Population in the United States: Evidence from Available Systematic Data Sources. „Demography”. 37 (2), s. 139–54, 2000. DOI: 10.2307/2648117. PMID: 10836173. [dostęp 2014–12–16]. 
 56. Bryant AS, Demian. Relationship Characteristics of American Gay and Lesbian Couples: Findings from a National Survey. „Journal of Gay & Lesbian Social Services”. 1 (2), s. 101–17, 1994. DOI: 10.1300/J041v01n02_06. 
 57. Simmons T, O’Connell M: Married-Couple and Unmarried-Partner Households: 2000. W: Census 2000 Special Reports [on-line]. U.S. Census Bureau, 2003. [dostęp 2014–12–16].
 58. 58,0 58,1 58,2 58,3 58,4 58,5 58,6 Gates GJ. Family Formation and Raising Children among Same-Sex Couples. „NCFR Report”. 56 (4), s. F1–F4, 2011. [dostęp 2014–12–16]. 
 59. 59,0 59,1 Romero AP, Baumle AK, Badgett MVL, Gates GJ: Census Snapshot: United States. Williams Institute, 2007. [dostęp 2015–02–27].
 60. Lofquist D: Same-Sex Couple Households. W: American Community Survey Briefs [on-line]. U.S. Census Bureau, 2011. [dostęp 2014–12–16].
 61. 61,0 61,1 Gates GJ, Cooke AM: United States Census Snapshot: 2010. Williams Institute, 2011. [dostęp 2012–04–17].
 62. Lofquist D, Lugaila T, O’Connell M, Feliz S: Households and Families: 2010. W: 2010 Census Briefs [on-line]. U.S. Census Bureau, 2012. [dostęp 2014–12–16].
 63. U.S. Census Bureau: Frequently Asked Questions About Same-Sex Couple Households. 2013. [dostęp 2014–12–16].
 64. Gates GJ, Frank N: Special Report: 3.4% of U.S. Adults Identify as LGBT. Gallup, 2012. [dostęp 2014–12–16].
 65. Payne KK: Demographic Profile of Same-Sex Couple Households with Minor Children, 2012. National Center for Family & Marriage Research, 2014. [dostęp 2015–02–25].
 66. Pew Research Center: A Survey of LGBT Americans: Attitudes, Experiences and Values in Changing Times. 2013. [dostęp 2014–12–16].
 67. Office for National Statistics: Statistical Bulletin: Families and Households, 2001 to 2010. 2011. [dostęp 2015–02–25].
 68. Office for National Statistics: Statistical Bulletin: Families and Households, 2001 to 2011. 2012. [dostęp 2015–02–25].
 69. Office for National Statistics: Statistical Bulletin: Families and Households, 2012. 2012. [dostęp 2015–02–25].
 70. Office for National Statistics: Statistical Bulletin: Families and Households, 2013. 2013. [dostęp 2015–02–25].
 71. Lelleri R, Prati G, Pietrantoni L. Omogenitorialità: I risultati di una ricerca italiana. „Difesa Sociale”. 4, s. 71–84, 2008. [dostęp 2015–02–25]. 
 72. 72,0 72,1 72,2 72,3 72,4 72,5 72,6 72,7 72,8 72,9 Crowl A, Ahn S, Baker J. A Meta-Analysis of Developmental Outcomes for Children of Same-Sex and Heterosexual Parents. „Journal of GLBT Family Studies”. 4 (3), s. 385–407, 2008. DOI: 10.1080/15504280802177615. [dostęp 2014–12–16]. 
 73. 73,00 73,01 73,02 73,03 73,04 73,05 73,06 73,07 73,08 73,09 73,10 73,11 Meezan W, Rauch J. Gay Marriage, Same-Sex Parenting, and America’s Children. „The Future of Children”. 15 (2), s. 97–115, 2005. PMID: 16158732. [dostęp 2014–12–16]. 
 74. 74,0 74,1 Goldberg AE: Lesbian and Gay Parents and Their Children: Research on the Family Life Cycle. Washington, DC: American Psychological Association, 2010, s. 177–88. ISBN 978-1-4338-0536-3.
 75. 75,0 75,1 75,2 75,3 75,4 75,5 75,6 75,7 75,8 Fedewa AL, Black WW, Ahn S. Children and Adolescents with Same-Gender Parents: A Meta-Analytic Approach in Assessing Outcomes. „Journal of GLBT Family Studies”. 11 (1), s. 1–34, 2015. DOI: 10.1080/1550428X.2013.869486. 
 76. Ross LE, Dobinson C: Where Is the “B” in LGBT Parenting? A Call for Research on Bisexual Parenting. W: Goldberg AE, Allen KR (red.): LGBT-Parent Families: Innovations in Research and Implications for Practice. New York: Springer, 2013, s. 87–103. ISBN 978-1-4614-4556-2.
 77. Downing JB: Transgender-Parent Families. W: Goldberg AE, Allen KR (red.): LGBT-Parent Families: Innovations in Research and Implications for Practice. New York: Springer, 2013, s. 105–115. ISBN 978-1-4614-4556-2.
 78. Powell B, Bolzendahl C, Geist C, Steelman LC: Counted Out: Same-Sex Relations and Americans' Definitions of Family. New York: Russell Sage Foundation, 2010, s. 29. ISBN 978-0-87154-688-3.
 79. Becker AB, Todd ME. A New American Family? Public Opinion toward Family Status and Perceptions of the Challenges Faced by Children of Same-Sex Parents. „Journal of GLBT Family Studies”. 9 (5), s. 425–48, 2013. DOI: 10.1080/1550428X.2013.822841. 
 80. CBOS: Potrzeby prokreacyjne oraz preferowany i realizowany model rodziny. marzec 2006. [dostęp 2015–02–17].
 81. CBOS: Rodzina – jej współczesne znaczenie i rozumienie. marzec 2013. [dostęp 2015–02–17].
 82. World Association for Sexual Health: Position Statement: Co-Adoption of Children by Same Sex Couples. 2013. [dostęp 2014–12–16].
 83. De Wert G, et al. ESHRE Task Force on Ethics and Law 23: medically assisted reproduction in singles, lesbian and gay couples, and transsexual people. „Human Reproduction”. 29 (9), s. 1859–65, 2014. DOI: 10.1093/humrep/deu183. PMID: 25052011. [dostęp 2015–02–20]. 
 84. 85,0 85,1 85,2 85,3 85,4 Brief of the American Psychological Association, et al. as Amici Curiae on the Merits in Support of Affirmance, Hollingsworth v. Perry, Supreme Court of the United States. 2013. [dostęp 2014–12–16].
 85. American Psychiatric Association: Position Statement on Adoption and Co-parenting of Children by Same-sex Couples. 2002. [dostęp 2013–08–31].
 86. Brief of Amicus Curiae American Sociological Association in Support of Respondent Kristin M. Perry and Respondent Edith Schlain Windsor, Hollingsworth v. Perry and United States v. Windsor, Supreme Court of the United States. 2013. [dostęp 2014–12–16].
 87. American Psychoanalytic Association: Position Statement on Parenting. 2012. [dostęp 2014–12–16].
 88. American Academy of Child and Adolescent Psychiatry: Gay, Lesbian, Bisexual, or Transgender Parents. 2009. [dostęp 2013–08–31].
 89. Committee on Psychosocial Aspects of Child and Family Health. Promoting the Well-Being of Children Whose Parents Are Gay or Lesbian. „Pediatrics”. 131 (4), s. 827–30, 2013. DOI: 10.1542/peds.2013-0376. PMID: 23519941. 
 90. Ethics Committee of the American Society for Reproductive Medicine. Access to fertility treatment by gays, lesbians, and unmarried persons: a committee opinion. „Fertility and Sterility”. 100 (6), s. 1524–7, 2013. DOI: 10.1016/j.fertnstert.2013.08.042. PMID: 24094420. [dostęp 2014–12–16]. 
 91. Committee on Ethics. ACOG Committee Opinion No. 385: The Limits of Conscientious Refusal in Reproductive Medicine. „Obstetrics & Gynecology”. 110 (5), s. 1203–8, 2007. DOI: 10.1097/01.AOG.0000291561.48203.27. PMID: 17978145. [dostęp 2014–12–16]. 
 92. Child Welfare League of America: Position Statement on Parenting of Children by Lesbian, Gay, and Bisexual Adults. 2005. [dostęp 2014–12–16].
 93. Canadian Psychological Association: Brief presented to the Legislative House of Commons Committee on Bill C38. 2005. [dostęp 2014–12–16].
 94. Canadian Psychological Association: Same Sex Marriage – 2006 Position Statement. 2006. [dostęp 2014–12–16].
 95. Australian Psychological Society: Quality of parenting – not sexuality of parents – key to children’s wellbeing. 2012. [dostęp 2014–12–16].
 96. New Zealand Psychological Society: Submission – (Definition of Marriage) Amendment Bill. 2012. [dostęp 2014–12–16].
 97. 98,00 98,01 98,02 98,03 98,04 98,05 98,06 98,07 98,08 98,09 98,10 Herek GM. Legal Recognition of Same-Sex Relationships in the United States: A Social Science Perspective. „American Psychologist”. 61 (6), s. 607–21, 2006. DOI: 10.1037/0003-066X.61.6.607. PMID: 16953748. [dostęp 2014–12–16]. 
 98. Schumm WR. Comparative Relationship Stability of Lesbian Mother and Heterosexual Mother Families: A Review of Evidence. „Marriage & Family Review”. 46 (8), s. 499–509, 2010. DOI: 10.1080/01494929.2010.543030. 
 99. 100,0 100,1 100,2 100,3 100,4 100,5 100,6 Goldberg AE: Lesbian and Gay Parents and Their Children: Research on the Family Life Cycle. Washington, DC: American Psychological Association, 2010, s. 125–56. ISBN 978-1-4338-0536-3.
 100. 101,0 101,1 101,2 101,3 Greenfeld DA. Reproduction in same sex couples: quality of parenting and child development. „Current Opinion in Obstetrics & Gynecology”. 17 (3), s. 309–12, 2005. PMID: 15870566. 
 101. 102,00 102,01 102,02 102,03 102,04 102,05 102,06 102,07 102,08 102,09 102,10 102,11 Bos HM, van Balen F, van den Boom DC. Lesbian families and family functioning: an overview. „Patient Education and Counseling”. 59 (3), s. 263–75, 2005. DOI: 10.1016/j.pec.2004.10.006. PMID: 16326265. [dostęp 2014–12–16]. 
 102. 103,0 103,1 103,2 Affidavit of Steven Lowell Nock, Halpern v. Canada (Attorney General), Ontario Superior Court of Justice. 2001. [dostęp 2014–12–16].
 103. 104,0 104,1 104,2 104,3 Lerner R, Nagai AK: No Basis: What the Studies Don’t Tell Us About Same-Sex Parenting. Washington, DC: Marriage Law Project, 2001. [dostęp 2014–12–16].
 104. 105,0 105,1 105,2 105,3 Amended Declaration of Sharon Quick, M.D. as Expert Witness for the Defendant, Varnum v. Brien, Iowa District Court for Polk County. 2007. [dostęp 2014–12–16].
 105. 106,0 106,1 106,2 106,3 106,4 Redding RE. Sociopolitical Diversity in Psychology: The Case for Pluralism. „American Psychologist”. 56 (3), s. 205–15, 2001. DOI: 10.1037/0003-066X.56.3.205. PMID: 11315246. [dostęp 2014–12–16]. 
 106. 107,0 107,1 107,2 107,3 107,4 Marks L. Same-sex parenting and children’s outcomes: A closer examination of the American psychological association’s brief on lesbian and gay parenting. „Social Science Research”. 41 (4), s. 735–51, 2012. DOI: 10.1016/j.ssresearch.2012.03.006. PMID: 23017844. [dostęp 2014–12–16]. 
 107. Amato PR. The well-being of children with gay and lesbian parents. „Social Science Research”. 41 (4), s. 771–4, 2012. DOI: 10.1016/j.ssresearch.2012.04.007. PMID: 23017846. [dostęp 2014–12–16]. 
 108. Redding RE. Politicized Science. „Society”. 50 (5), s. 439–46, 2013. DOI: 10.1007/s12115-013-9686-5. 
 109. Malta adopts same-sex civil union law. ILGA Europe, 2014–04–14. [dostęp 2014–12–16].
 110. 111,0 111,1 Human Rights Campaign: Parenting Laws: Joint Adoption. [dostęp 2015–01–04].
 111. Human Rights Campaign: Parenting Laws: Second Parent Adoption. [dostęp 2015–01–04].
 112. Eurobarometer 66: Public Opinion in the European Union. European Commission, grudzień 2006. [dostęp 2007–07–07].
 113. 114,0 114,1 114,2 114,3 114,4 114,5 114,6 IFOP: Enquête sur la droitisation des opinions publiques européennes. czerwiec 2013. [dostęp 2014–12–16].
 114. 115,0 115,1 115,2 115,3 115,4 YouGov: YouGov / EMEA Survey Results. styczeń 2013. [dostęp 2014–12–16].
 115. O'Connell H: Nearly three-quarters of Irish people in favour of gay marriage. The Journal, 2011–03–06. [dostęp 2014–12–16].
 116. Mehrheit für Adoptionsrecht für homosexuelle Paare. Profil, 2013–02–23. [dostęp 2014–12–16].
 117. Majority in Luxembourg supports gay marriage. Luxemburger Wort, 2013–05–10. [dostęp 2014–12–16].
 118. CVVM: Postoje veřejnosti k právům homosexuálů – červen 2014. czerwiec 2014. [dostęp 2014–12–16].
 119. Debono J: Majority favour ‘civil unions’ but not gay adoption. MaltaToday, 2013–11–18. [dostęp 2014–12–16].
 120. CBOS: Stosunek do praw gejów i lesbijek oraz związków partnerskich. luty 2013. [dostęp 2014–12–16].
 121. Vast majority of Russians oppose gay marriage and gay pride events – poll. RT, 2013–03–12. [dostęp 2014–12–16].
 122. Gallup: Most Americans Say Same-Sex Couples Entitled to Adopt. 2014–05–30. [dostęp 2014–12–16].
 123. European Court of Human Rights: Grand Chamber judgment E.B. v. France. 2008-01–22. [dostęp 2014–12–16].
 124. European Court of Human Rights: The refusal to allow a woman to adopt her same-sex partner’s child was not discriminatory. 2012–03–15. [dostęp 2014–12–16].
 125. European Court of Human Rights: Impossibility of second-parent adoption in a same-sex relationship in Austria is discriminatory in comparison with situation of unmarried different-sex couples. 2013–02–19. [dostęp 2014–12–16].