Małgorzata Kossut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Małgorzata Kossut
Małgorzata Kossut
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 10 marca 1950[1]
Warszawa
Profesor nauk przyrodniczych
Specjalność: neurobiologia
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Doktorat 1976 – neurofizjologia
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN
Habilitacja 1989 – neurobiologia
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN
Profesura 1994
Polska Akademia Nauk
Status członek korespondent
Kierownik pracowni
Instytut Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN

Małgorzata Kossut (ur. 10 marca 1950 w Warszawie) – polska neurobiolożka specjalizująca się w neuroplastyczności układu nerwowego oraz neuronalnych mechanizmach uczenia się i pamięci, profesor nauk przyrodniczych, kierownik Zakładu Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej oraz Pracowni Neuroplastyczności Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, członek Polskiej Akademii Nauk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1973 ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie podjęła studia doktoranckie w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie, podczas których zajmowała się badaniem zmian zachodzących w korze mózgowej zwierząt u których zastosowano deprywację sensoryczną. W 1976 uzyskała tytuł doktora, a w 1989 tytuł doktora habilitowanego[2][3]. W 1994 uzyskała tytuł profesora nauk przyrodniczych. Od 1976 pracuje w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, obecnie jako kierownik Zakładu Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej oraz Pracowni Neuroplastyczności[4].

Od 1998 jest członkiem stowarzyszenia European DANA Alliance for the Brain, które zainicjowało akcję Tydzień Mózgu w Europie. W latach 2005–2008 była przewodniczącą Komitetu Neurobiologii Polskiej Akademii Nauk[1]. Została wybrana na członka zarządu European Brain and Behaviour Society w kadencji 2012–2015[5].

Od 2009 jest kierownikiem Katedry Psychofizjologii Procesów Poznawczych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie[6].

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

Badania prowadzonego przez nią zespołu koncentrują się na molekularnych mechanizmach neuroplastyczności wywołanej przez uczenie się u gryzoni, podczas rozwoju układu wzrokowego u kotów oraz po udarze i podczas starzenia się u ludzi[7].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • pod red. M Kossut: Mechanizmy plastyczności mózgu. PWN, 1994.
  • M. Kossut: Neuroplastyczność. W: Mózg a zachowanie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006, s. 590-613. ISBN 978-83-01-14447-0.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]