Malcolm McLaren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Malcolm McLaren
Ilustracja
Malcolm McLaren (2009)
Imię i nazwisko Malcolm Robert Andrew Edwards
Data i miejsce urodzenia 22 stycznia 1946
Londyn
Data i miejsce śmierci 8 kwietnia 2010
Szwajcaria
Gatunki rock alternatywny[1]
pop alternatywny[1]
indie rock[1]
new age[1]
worldbeat[1]
new wave[1]
punk rock[1]
Zawód menedżer, projektant mody, muzyk
Powiązania New York Dolls, The Strand, Sex Pistols, Adam and the Ants, Bow Wow Wow, Jungk
Strona internetowa

Malcolm McLaren, właśc. Malcolm Robert Andrew Edwards (ur. 22 stycznia 1946 w Londynie, zm. 8 kwietnia 2010 w Szwajcarii[2][3]) – brytyjski impresario, publicysta, projektant mody i muzyk szkocko-żydowskiego pochodzenia, promotor punk rocka i menedżer zespołu Sex Pistols.

Życiorys[edytuj]

Jak inni artyści edukację rozpoczynał w artystycznych szkołach plastycznych, uczył się między innymi w St. Martin's College of Art i Harrow Art College.

Pod koniec lat 60. włączył się w działania międzynarodowego ruchu sytuacjonistów, skupiającego głównie artystów, architektów i radykalnych działaczy studenckich z Francji, Holandii, Belgii, Danii i Włoch. Ich działania od strony ideologicznej opierały się na połączeniu neomarksizmu z anarchizmem, natomiast artystycznie nawiązywali do dadaizmu i surrealizmu. W 1968 roku próbował, bez powodzenia, dostać się do Paryża i wziąć udział w wydarzeniach majowych. Później zaadaptował idee sytuacjonistów do promocji muzyki.

Na przełomie lat 60. i 70. zainteresował się projektowaniem odzieży i w 1971 roku, wraz z partnerką Vivienne Westwood, otworzył w Londynie butik, nazwany Let It Rock. Początkowo sklep oferował przede wszystkim ubrania w stylu subkultury "Teddy boys", równolegle Westwood i McLaren projektowali kostiumy teatralne oraz filmowe.

W roku 1974 McLaren poleciał do Nowego Jorku, gdzie po raz pierwszy zobaczył protopunkowy zespół New York Dolls. Wtedy doszedł do wniosku, że zostanie menedżerem grupy. Formacja nie odniosła jednak sukcesu i wkrótce zakończyła działalność. McLaren wrócił do Londynu w 1975 r. i postanowił zmienić profil sklepu – w ofercie pojawiły się stroje dla fetyszystów, sadomasochistów i koszulki z pornograficznymi nadrukami. W projektach ubrań McLaren i Westwood wykorzystali punkowy styl, który artysta zobaczył w Nowym Jorku. Zmieniła się także nazwa sklepu, z Let It Rock na SEX.

W 1975 r. McLaren podjął się opieki menedżerskiej nad zespołem The Strand, z którego później powstała grupa Sex Pistols. Ten zespół zrewolucjonizował muzykę rockową i był jedną z najważniejszych formacji w historii. Stanowił całkowite zaprzeczenie tradycyjnego społeczeństwa brytyjskiego. Grupa była wyrzucana z kolejnych wytwórni płytowych i wywoływała ogólne zgorszenie. Po kilku latach doszło do konfliktu między członkami Sex Pistols a McLarenem, który ostatecznie zakończył się w sądzie i McLaren musiał zrzec się praw do nazwy 'Sex Pistols'.

Po rozwiązaniu Sex Pistols McLaren został menedżerem formacji Adam and the Ants z Adamem Antem. Później na bazie tej grupy założył formację Bow Wow Wow. W 1983 r. McLaren wydał album "Duck Rock", na którym połączył wpływy muzyki afrykańskiej, amerykańskiej i hip-hopu. Dwa single z tej płyty, "Buffalo Gals" i "Double Dutch", stały się przebojami po obu stronach Atlantyku. McLaren wydał jeszcze kilka albumów, ale żaden nie powtórzył już sukcesu "Duck Rock".

W kolejnych latach McLaren nadal prowadził bogatą działalność artystyczną – między innymi angażował się w produkcje filmowe i telewizyjne, a w roku 1993 nagrał płytę "Paris", na której znalazł się utwór "Paris, Paris" – duet z francuską gwiazdą kina Catherine Deneuve. Cztery lata później założył zespół Jungk, w którym występowały trzy azjatyckie wokalistki, jednak grupa nie odniosła sukcesu.

Zmarł po kilkuletniej walce z nowotworem złośliwym zwanym międzybłoniakiem opłucnej.

Dyskografia[edytuj]

Albumy
Rok Tytuł
1983 Duck Rock
1984 D'ya Like Scratchin' (EP)
Madam Butterfly
1985 Fans
Swamp Thing
1989 Waltz Darling
1990 Round the Outside, Round the Outside
(z The World Famous Supreme Team Show)
1994 Paris
1999 Buffalo Gals Back to Skool
2005 Tranquilize
2009 Shallow – Musical Paintings
Single
Rok Tytuł Pozycja na liście
USA
[4]
LP3
1983 Buffalo Gals 33
Double Dutch 47 28[5]
1989 Deep in Vogue 1
Waltz Darling 43
1995 Je t'aime… moi non plus 36[6]
"—" pozycja nie była notowana.

Przypisy

  1. a b c d e f g William Ruhlmann: Malcolm McLaren Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-04-10].
  2. Jones A., [1], The Guardian, 8 kwietnia 2010. [dostęp 10 kwietnia 2010]
  3. Graff G., Malcolm McLaren, Former Sex Pistols Manager, Dies, Billboard, 8 kwietnia 2010. [dostęp 10 kwietnia 2010]
  4. Malcolm McLaren | AllMusic
  5. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego: Double Dutch.
  6. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego: Je t'aime… moi non plus.

Linki zewnętrzne[edytuj]