Mandala (symbol)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mandala

Mandala (sans. मण्डल maṇḍala, koło, łuk; chiń. màntúluó 曼荼羅; kor. mandara 만다라; jap. mandara 曼荼羅; wiet. Mạn-đà-la; tyb. དཀྱིལ་འཁོར།, Wylie dkyil 'khor) – motyw artystyczny występujący głównie w sztuce buddyzmu tantrycznego[1], gdzie jego tworzenie a następnie niszczenie – jako droga transformacji praktykującego, jest uważane za rodzaj medytacji i ma duże znaczenie religijne[2].

Mandala buddyjska to harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę wewnętrzności, tego co jest związane z człowiekiem i ziemią. Obie figury łączy punkt centralny, który jest zarówno początkiem jak i końcem całego układu. Istnieją różne rodzaje mandali. Są mandale oczyszczające, występują też mandale wzmacniające określone cechy lub poszczególne obszary ludzkiego życia. W najszerszym znaczeniu mandale są diagramami, które ukazują w jaki sposób chaos przybiera harmonijną formę.

Przygotowanie mandali z piasku

W buddyzmie mandala przede wszystkim ma zastosowania do celów związanych z praktyką wadżrajany, gdzie najpełniejsze jej wykorzystanie jest w tantrach jogi najwyższej. Na widocznych obrazkach przedstawione są tylko schematy mandal w formie rzutów poziomych. Na podstawie danego schematu, jeżeli otrzymało się stosowną inicjację, wizualizuje się formę przestrzenną mandali, tak jakby znajdowało się w jej środku niczym w pałacu z otaczającym go terenem, a samemu przybiera się formę jidama, charakterystyczną dla tej określonej mandali. Należy zaznaczyć, że cała forma tego pałacu, terenu i jidama służy rozwojowi medytacyjnego skupienia w celu przygotowania do bardziej zaawansowanych praktyk tantrach jogi najwyższej, a same wizualizacje wykonuje się w zgodzie z teorią buddyjska, np. na temat "pustości" wszystkich przejawień zwanej Siunjata oraz ustnymi pouczeniami od odpowiednio wykwalifikowanego mistrza.

W obecnych czasach wzory Mandali bardzo często wykorzystywane są jako relaksacyjne i pobudzające kreatywność kolorowanki. Taki sposób spędzania wolnego czasu i odprężenia się jest ostatnio popularny w biurach, ale także wśród dzieci w przedszkolach i szkołach. Równie częstym sposobem na współczesne wykorzystanie mandali jest przyozdabianie jej rozmaitymi wzorami, ścian nowoczesnych pomieszczeń. Najczęściej są to również biura, albo różnorakie przestrzenie publiczne. Obecność mandali oraz jej określona kolorystyka również potrafi pozytywnie oddziaływać na ludzkie samopoczucie i pomaga się wyciszyć.[3]


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. mandala (diagram) (ang.). Encyclopaedia Britanica. [dostęp 2009-10-03].
  2. Mandalas: Sacred Art and Geometry (ang.). Religion Facts. [dostęp 2009-10-03].
  3. Mandala - wzór kolorowanki, znaczenie i efekty rysunku, wyposaz-biuro.pl [dostęp 2017-09-04] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]