Mandinia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mandinia, Andigonia, Mantineja (gr. Μαντίνεια, Αντιγόνεια; staroż. Mantineja, Antigoneja, także: Mantinea, Antigonea) – historyczne miasto w starożytnej Grecji, we wschodniej Arkadii, nad rzeczką Ofis. Położone w bagnistej okolicy na południe od Orchomenos i gór Anchisia, na północ od Tegei.

Znane ze zwycięstwa Teban pod dowództwem Epaminondasa nad Spartanami w roku 362 p.n.e. Większe znaczenie polityczne posiadało dopiero od wojny peloponeskiej, będąc sojusznikiem Aten, Elidy i Koryntu. W roku 221 p.n.e. zdobyte przez Antygona Dosona i odbudowane jako Antigoneja. Cesarz Hadrian przywrócił pierwotną nazwę miasta. Pod panowaniem Rzymian rozkwitało. Stała tu najważniejsza świątynia ku czci Antinousa.

Na cześć starożytnej Mantinei nazwano gminę w prefekturze (nomosie) Arkadia, z siedzibą w Nestani. Od 1 stycznia 2011 dotychczasowa gmina weszła w skład gminy Tripoli, w jednostce regionalnej Arkadia, w regionie Peloponez, w administracji zdecentralizowanej Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie.

Jest to również chroniona nazwa pochodzenia białego wina z gron Moschofilero, tradycyjnie sadzonych w regionie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]