Maqbool Fida Hussain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maqbool Fida Hussain
‏مقبول فدا حسين‎
Ilustracja
Maqbool Fida Hussain (około 1986)
Miejsce urodzenia

Pandharpur

Narodowość

indyjska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Muzeum artysty

Amdavad ni Gufa(inne języki)

Odznaczenia
Order Padma Vibhushan (Indie) Order Padma Bhushan (Indie)

Maqbool Fida Hussain marathi मकबूल फिदा हुसेन, Hindi: मक़बूल फ़िदा हुसैन, Urdu: مقبول فدا حسين (ur. 17 września 1915 w Pandharpurze[1], zm. 9 maja 2011 w Londynie) – malarz indyjski, nazywany Picassem Indii. Najsłynniejszy i najbardziej kontrowersyjny malarz w Indiach.

Hussain pochodził z muzułmańskiej rodziny. W zakresie malarstwa był samoukiem[1]. Przybył do Mumbaju w 1937 roku[1]. Zarabiał na życie malowaniem bilbordów filmowych[1], wykonywał projekty mebli i zabawek[1]. Zaczął swoją karierę artystyczną w latach 40. XX wieku; w 1948 roku F. N. Souza(inne języki) zaprosił go do grupy Bombay Progressive Artists' Group(inne języki)[1]. W latach 50. jego prace zaczęły być przedstawiane w galeriach na świecie. W 1967 roku nagrał film Through the Eyes of a Painter(inne języki), za którego otrzymał Złotego Niedźwiedzia. W latach 70. malował już hinduskie boginie w postaci nagich kobiet, lecz fala krytyki spadła na niego dopiero w 1996 roku, gdy w Indiach rosły wpływy hinduskich nacjonalistów. Grożono mu śmiercią, zniszczono studio, a część prac została zniszczona. Malarz zasiadał w parlamencie indyjskim i był laureatem nagród i odznaczeń. Ostatnie lata życia spędził w Dubaju i Londynie. W 2000 roku zrealizował film Gaja Gamini[1].

Zmarł 9 czerwca w Londynie w wieku 97 lat. Pochowany został na Brookwood Cemetery w hrabstwie Surrey[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Maqbool Fida Husain (1915-2011) - Artworks — Dhoomimal Gallery, www.dhoomimalgallery.art [dostęp 2023-02-02].
  2. Maqbool Fida Husain. Find a Grave. [dostęp 2023-01-28]. (ang.).