Marcin Plichta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marcin Plichta
Marcin Stefański
Data i miejsce urodzenia 26 lipca 1984
Gdańsk
Zawód biznesmen

Marcin Plichta z domu Stefański (zmiana w 2008 roku)[1] (ur. 26 lipca 1984 w Gdańsku[2]) – polski przedsiębiorca. Współwłaściciel i prezes Amber Gold (początkowa nazwa Grupa Inwestycyjna „EX”), związany m.in.: z siecią punktów kasowych Multikasa (jako udziałowiec Grupy Finansowo-Handlowej „NOVA”)[3]. Pomysłodawca OLT Express. Właściciel zespołu dworsko-pałacowego w Rusocinie[4].

Wyroki sądowe[edytuj | edytuj kod]

W 2005 r. skazany został za fałszowanie dokumentów. W 2008 r. skazany za przywłaszczenie 174 tys. zł (sprawa Multikasy). W 2007 i 2009 r. skazany za oszustwa bankowe (wyłudzenie kredytów na łączną kwotę ponad 140 tys.)[5][6]. W 2012 roku postawiono mu szereg zarzutów m.in. poświadczenia nieprawdy, nieskładanie sprawozdań finansowych spółki, działalność kantorową bez wpisu do rejestru i działalność bankową bez zezwolenia[7].

Afera Amber Gold[edytuj | edytuj kod]

Jego najważniejsze przedsięwzięcie Amber Gold oskarżane jest o bazowanie na tzw. piramidzie Ponziego. 16 sierpnia 2012 Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wkroczyła do firmy i mieszkania Marcina Plichty[8],17 sierpnia w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku prezes Amber Gold usłyszał zarzut działalności parabankowej (nielegalnego udzielania kredytów klientom Amber Gold), podrobienia dokumentu w celu wyłudzenia poświadczenia nieprawdy[9].

 Osobny artykuł: Amber Gold.

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Marcin Plichta wsparł finansowo film Andrzeja Wajdy Wałęsa. Człowiek z nadziei[10]. 17 sierpnia 2012 producent filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei wycofał się ze współpracy z firmą Amber Gold[11]. Plichta przekazał też 100 tys. złotych gdańskim dominikanom na remont bazyliki św. Mikołaja[12].

Przypisy