Przejdź do zawartości

Marsjanin (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marsjanin
The Martian
ilustracja
Autor

Andy Weir

Typ utworu

science fiction

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

2011

Wydawca

Crown Publishers

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

19 listopada 2014

Wydawca

Akurat

Przekład

Marcin Ring

Marsjanin (ang. The Martian, wym. /ðəˈmɑːrʃn/) – książka z gatunku science fiction, pierwsza wydana powieść Andy’ego Weira. Wydanie w języku angielskim ukazało się w 2011 nakładem własnym autora, ponownie w 2014 nakładem wydawnictwa Crown Publishers. W Polsce książka ukazała się 19 listopada 2014 i wydana została przez wydawnictwo „Akurat”.

Na podstawie książki powstał film Marsjanin w reżyserii Ridleya Scotta, w którym główną rolę zagrał Matt Damon. Jego premiera miała miejsce 11 września 2015[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja książki rozgrywa się w niedalekiej przyszłości i opisuje losy astronauty Marka Watneya, który należy do sześcioosobowej załogi marsjańskiej misji Ares 3. W 6. solu trwania misji (SOL – doba marsjańska) nad bazę uczestników misji Ares 3 nadciąga burza piaskowa, która zmusza członków ekspedycji do natychmiastowej ewakuacji z powierzchni Marsa do statku kosmicznego Hermes znajdującego się na orbicie planety i powrotu na Ziemię. Podczas drogi z Habu do MAV (Mars Ascent Vehicle), Mark Watney zostaje uderzony i odrzucony przez lecące metalowe szczątki anteny. Ponieważ w jego skafandrze zostaje uszkodzony komputer monitorujący parametry biologiczne, reszta załogi myśli, że Mark zginął. Po krótkich poszukiwaniach ciała w szalejącej burzy, podejmują decyzję o odlocie. Mark Watney jednak nie zginął, został tylko ranny.

Powieść rozpoczyna się w momencie odzyskania przytomności przez Marka. Uświadamia on sobie, że został sam na Marsie z niewielkimi zapasami jedzenia i wody, oraz bez łączności z Ziemią. NASA i pozostali członkowie załogi Ares 3 uważają go za martwego, więc nie może liczyć na ratunek. Jednak nawet gdyby wiedzieli, że on żyje i misja ratunkowa wyruszyła natychmiast, to przybyłaby po niego długo po tym, jak skończą mu się zapasy jedzenia i wody. Tak więc został zdany na siebie. Na szczęście burza nie uszkodziła Habu, dwóch łazików oraz paneli słonecznych, więc ma gdzie mieszkać i czym się poruszać, a po przeliczeniu zapasów i ograniczeniu ilości spożywanego jedzenia okazuje się, że pożywienia może mu starczyć na rok. Mark jest mechanikiem i botanikiem misji. Wykorzystując swoją wiedzę, zdolności i pomysłowość rozpoczyna walkę o przetrwanie, do przybycia za około 4 lata kolejnej ekspedycji Ares 4. Pomaga mu w tym również jego poczucie humoru oraz dystans do sytuacji, w jakiej się znalazł.

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

Według The Wall Street Journal powieść jest "najczystszym" science fiction od lat[2].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Audiobook[edytuj | edytuj kod]

Powieść została wydana jako książka mówiona przez audioteka.pl. Czyta Jacek Rozenek[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marsjanin". filmweb.pl. [dostęp 2015-06-10]. (pol.).
  2. Book Review: 'The Martian' by Andy Weir, 'Red Rising' by Pierce Brown". wsj.com. [dostęp 2014-02-07]. (pol.).
  3. MacGyver na Marsie – Andy Weir – "Marsjanin" [recenzja] – Głos Kultury [online], Głos Kultury [dostęp 2016-01-25] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-25] (pol.).