Marsjanin (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marsjanin
The Martian
Ilustracja
Gatunek

fantastyka naukowa

Data premiery

11 września 2015

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

141 min

Reżyseria

Ridley Scott

Scenariusz

Drew Goddard

Główne role

Matt Damon
Jessica Chastain
Kristen Wiig
Jeff Daniels
Michael Peña
Kate Mara
Sean Bean

Muzyka

Harry Gregson-Williams

Zdjęcia

Dariusz Wolski

Montaż

Pietro Scalia

Produkcja

Simon Kinberg
Ridley Scott
Michael Schaefer
Aditya Sood
Mark Huffam

Wytwórnia

20th Century Fox

Dystrybucja

Scott Free Productions
Kinberg Genre
TSG Entertainment

Budżet

108 mln dolarów

Strona internetowa

Marsjanin (ang. The Martian, wym. /ðəˈmɑːrʃn/) – amerykański film z gatunku fantastyki naukowej z 2015 roku w reżyserii Ridleya Scotta. Film powstał na podstawie powieści Andy’ego Weira Marsjanin. Jego premiera miała miejsce 11 września 2015 roku[1]. Wyświetlany w kinach od 30 września (Wielka Brytania), a w USA i Polsce 2 października tego samego roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się w 2035 roku i opisuje losy astronauty Marka Watneya, który należy do sześcioosobowej załogi marsjańskiej misji Ares 3. W dniu SOL 18 (SOL – doba marsjańska) nad bazę Ares 3 nadciąga burza piaskowa, która zmusza członków ekspedycji do natychmiastowej ewakuacji z powierzchni Marsa do statku kosmicznego Hermes znajdującego się na orbicie planety i powrotu na Ziemię. Podczas drogi z Habu do MAV-u (Mars Ascent Vehicle) Mark Watney zostaje uderzony i odrzucony przez lecące metalowe szczątki anteny. Ponieważ w jego skafandrze zostaje uszkodzony komputer monitorujący parametry biologiczne, reszta załogi myśli, że Mark zginął. Po krótkich poszukiwaniach ciała w szalejącej burzy podejmują decyzję o odlocie. Mark Watney jednak nie zginął, został tylko ranny.

Mark po odzyskaniu przytomności uświadamia sobie, że został sam na Marsie z niewielkimi zapasami jedzenia i wody oraz bez łączności z Ziemią. NASA i pozostali członkowie załogi Ares 3 uważają go za martwego, więc nie może liczyć na ratunek. Jednak nawet gdyby wiedzieli, że on żyje i misja ratunkowa wyruszyła natychmiast, to przybyłaby po niego długo po tym, jak skończą mu się zapasy powietrza, jedzenia i wody. Tak więc został zdany na siebie. Na szczęście burza nie uszkodziła Habu, dwóch łazików oraz paneli słonecznych, więc ma gdzie mieszkać i czym się poruszać, a po przeliczeniu zapasów jedzenia okazało się, że starczą mu na 300 dni. Mark jest inżynierem mechanikiem i botanikiem misji. Wykorzystując swoją wiedzę, zdolności i pomysłowość, rozpoczyna walkę o przetrwanie, do przybycia za około 4 lata kolejnej ekspedycji Ares 4. Pomaga mu w tym również jego poczucie humoru oraz dystans do sytuacji, w jakiej się znalazł.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Filmweb[2]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Budżet filmu był szacowany na 108 milionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie film zarobił ponad 228 mln USD. W innych krajach przychody wyniosły blisko 402 mln, a łączny przychód z biletów ponad 630 milionów dolarów[3].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

Film spotkał się z dobrą reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 91% z 359 recenzji jest pozytywne, a średnia ocen wyniosła 7,84/10[4]. Na portalu Metacritic średnia ocen z 46 recenzji wyniosła 80 punktów na 100[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marsjanin”. filmweb.pl. [dostęp 2015-06-10]. (pol.).
  2. Marsjanin (2015). filmweb.pl. [dostęp 2015-10-05]. (pol.).
  3. The Martian. Box Office Mojo. [dostęp 2019-10-08]. (ang.).
  4. The Martian. Rotten Tomatoes. [dostęp 2019-10-08]. (ang.).
  5. The Martian. Metacritic. [dostęp 2019-10-08]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]