Maruszka (Puszcza Zielonka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Figura Matki Boskiej z dzieciątkiem Jezus

Maruszkauroczysko w Puszczy Zielonce, położone około kilometra na północ od Mielna (gmina Czerwonak), przy Trakcie Poznańskim. Zajmuje powierzchnię około 500 hektarów.

Topografia i historia[edytuj | edytuj kod]

Miejsce to wymienia się w księgach parafialnych od 1840. Niegdyś było ważnym węzłem traktów komunikacyjnych przechodzących przez tereny puszczańskie, a prowadzących m.in. do Poznania, Gniezna, Owińsk i Dąbrówki Kościelnej (ta ostatnia miejscowość była celem pielgrzymek). W pobliżu ich skrzyżowania stała karczma o nazwie Maruszka, co dało asumpt do nazwy całego tego terenu. W miejscu karczmy, po której nie pozostał obecnie żaden ślad, stoi teraz figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem na niewysokim postumencie. Obok zorganizowano miejsce wypoczynku dla turystów w formie ław i wiat. W Maruszce krzyżują się dwa popularne szlaki rowerowe: Cysterski Szlak Rowerowy i Duży Pierścień Rowerowy przez Puszczę Zielonkę. W pobliżu przechodzi także szlak turystyczny czarny czarny szlak pieszy.

Mogiły[edytuj | edytuj kod]

Nieco na północny wschód od skrzyżowania dróg (około 300 m, tam, gdzie Trakt Poznański oddziela się od drogi do Ludwikowa) znajdują się dwie bezimienne mogiły z brzozowymi krzyżami, z którymi wiążą się liczne legendy ludowe, opiewające najczęściej nieszczęśliwą miłość z XIX wieku. Jedna z wersji mówi o tym, że w pobliżu spotykała się uboga polska wieśniaczka z dość zamożnym pruskim oficerem. Ze względów politycznych i majątkowych o ślubie nie mogło być jednak mowy, a zatem młodzi podjęli decyzję o samobójstwie. Oficer zastrzelił najpierw ukochaną, a następnie siebie ze strzelby pożyczonej od gajowego pijącego akurat w pobliskiej karczmie. Ciała pochowano dokładnie w miejscach, w których upadły. Obok stoi pomnikowy dąb o obwodzie około 400 cm. Mogiły są nadal zadbane, zawsze stoją na nich znicze i leżą świeże kwiaty, szczególnie dużo w dniu Wszystkich Świętych.

6 września 2014 na uroczysku stanął ghost bike upamiętniający śmiertelnie potrąconego Ryszarda Walerycha - miłośnika i propagatora Puszczy Zielonki, którego imię nosi jeden z tutejszych szlaków turystycznych[1].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Maruszkę otaczają cenne drzewostany sosnowo-dębowe typu nizinnego z domieszkami innych gatunków (grabów, buków, brzóz, olszy, świerków, klonów, jesionów i innych). Wiek drzew w początkach XXI wieku oceniono na 110-150 lat.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. RD, Biały rower w Puszczy Zielonce, w: Głos Wielkopolski, 6-7.9.2014, s.8

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • praca zbiorowa pod red. Patrycji Owczarzak, Puszcza Zielonka i okolice, Związek Międzygminny Puszcza Zielonka, Murowana Goślina, 2011, ss.56-57, 154
  • Paweł Anders, Puszcza Zielonka, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, Poznań, 2004, ss.15,95, ​ISBN 83-85811-91-5
  • red. Michał Preisler, Puszcza Zielonka i okolice, Związek Międzygminny Puszcza Zielonka, Murowana Goślina, 2006, ss.14,28-29
  • Powiat poznański - mapa turystyczna, 1:90.000, TopMapa, Poznań, 2009, ​ISBN 83-87157-16-3