Matuzalem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matuzalem
ilustracja
Występowanie

Księga Rodzaju

Rodzina
Ojciec

Henoch

Dzieci

Lamech

Matuzalem, Metuszelach (hebr. מְתוּשָׁלַח) – postać biblijna, syn Henocha, najstarszy człowiek wymieniony w Starym Testamencie, mający żyć 969 lat[1].

Matuzalem występuje w Księdze Rodzaju, w rozdziale 5, w wersach 21–27. Był synem Henocha, ojcem Lamecha i dziadkiem Noego. Lamech urodził się wtedy, gdy Metuszelach miał 187 lat (Rdz 5,25).

Długowieczność Matuzalema stała się przysłowiowa, np. w wyrażeniach matuzalowy/matuzalemowy wiek, matuzalowe/matuzalemowe lata.

Wiek Matuzalema był wyrażony w kalendarzu żydowskim, który jest kalendarzem księżycowym, oznacza to, że wiek Matuzalema wynosił około 939 lat, ponieważ 33 lata księżycowe odpowiadają 32 słonecznym.

Sceptycyzm[edytuj | edytuj kod]

Wielu sceptyków uważa, że wiek Matuzalema nie był wyrażony w latach, ale w miesiącach księżycowych. Jeśli to przypuszczenie jest prawdziwe, to Matuzalem żyłby około 78 lat. Jednakże oznaczałoby to, że Matuzalem spłodził swojego syna Lamecha w wieku 15 lat (Rodzaju 5,25).

Kilka wersetów później (Rodzaju 6,3) Jahwe przepowiada, że z powodu zepsucia narodu ludzkiego ludzie nie będą żyć dłużej niż 120 lat. To zdanie zaczyna opowieść o Biblijnym Potopie, po którym wiek postaci biblijnych jest stopniowo coraz krótszy.

Bazując na tych fragmentach Biblii, kreacjoniści wierzą w długowieczność przed potopem, sugerując, że przed potopem panowały dużo korzystniejsze dla ludzi warunki, umożliwiające również życie dinozaurom.

Dzisiejsze badania naukowe ustalają górną granicę wieku ludzkiego na około 130 lat, z rekordzistką w osobie Jeanne Calment, która dożyła 122 lat i 164 dni. Podczas gdy dla kreacjonistów jest to potwierdzeniem prawdziwości słów Biblii, a co za tym idzie wieku Matuzalema, to dla przeciwników jest to dowodem, że Matuzalem nie mógł żyć tak długo.

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

  • W grze fabularnej Wampir: Maskarada jako Matuzalemów określa się wampiry żyjące ponad tysiąc lat, które wycofują się ze społeczności i czasami zapadają w letarg.
  • Ewangelia Św. Łukasza (3,37) wymienia Matuzalema (Matusali, syn Enocha, ojciec Lamecha) jako przodków Jezusa z Nazaretu.
  • Nazwę Methuselah nosi najstarsze znane żyjące drzewo na świecie.
  • Aubrey de Grey i David Gobel z Methuselah Foundation w USA ufundowali Methuselah Mouse Prize, nagrodę za znaczne wydłużenie długości życia myszy (w nadziei, że uda się wówczas również przedłużyć życie ludzi)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rdz 5,27
  2. Father of Regenerative Medicine Pushes Mprize Over the $1 Million Mark. Methuselah Foundation, 8 marca 2005. [dostęp 2010-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 września 2009)].