Przejdź do zawartości

Metatron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Metatron (hebr. מטטרון; inne spotykane formy: Metratton, Mittron, Metaraon, Merraton, Matatron, Perier) – serafin wymieniany w kabale i w innych pismach, nie tylko judaistycznych. Znany jako „Ten, który zajmuje tron obok Boga”, Król Aniołów, ulubieniec Boga. Według podań jego śpiew tworzy nowe Zastępy Anielskie.

W kabalistycznym Drzewie Życia zajmuje miejsce w koronie jako przyporządkowany obszarowi Keter. Często utożsamiany z biblijnym Henochem, który za życia został wzięty do nieba, tam został przemieniony w anioła i pełni funkcję boskiego pisarza, zapisującego ludzkie czyny.

Istota z kręgu obcujących bezpośrednio ze Świętym Obliczem; był stworzony razem ze światem lub według innej tradycji nawet wcześniej. W Talmudzie babilońskim (Chagiga 15a) oraz 3 Księdze Henocha 16:1-5 znajduje się wzmianka, iż tannaita Elisza ben Awuja widział go w niebie w pozycji siedzącej, skąd wywiódł wniosek o jego boskim statusie i nazwał „drugą siłą”[1]. Według niektórych tradycji jego inkarnacją ma być także Mesjasz.

Etymologia imienia tego anioła jest niejasna, być może pochodzi od słowa matara – „pełniący straż”; lub metator – „przewodnik, posłaniec”.

We współczesnym ruchu New Age opisywany jako „pan sfery Słońca” – strażnik ciała spirytystycznego. Czołowa postać mistyki Merkawy.

Metatron w literaturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

Metatron występuje w następujących powieściach:

Metatron w filmie[edytuj | edytuj kod]

  • Postać Metatrona pojawia się w filmie Dogma w reżyserii Kevina Smitha. Odtwórcą roli Metatrona jest Alan Rickman.
  • W serialu Nie z tego świata zostaje wspomniany jako anioł, który spisał Słowo Boże. W sezonie 9. główny przeciwnik braci Winchester. Samozwańczy nowy bóg, zostaje zamknięty w niebiańskim więzieniu.
  • W serialu Dobry Omen, w sezonie 2, w postać Metatrona wcielił się Sir Derek Jacobi.

Metatron w mandze i anime[edytuj | edytuj kod]

Metatron w grach komputerowych[edytuj | edytuj kod]

  • W grach komputerowych z serii Silent Hill występuje pieczęć Metatrona – symbol okultystyczny, posiadający jakoby moc rozpraszania wszelakich efektów magicznych.
  • Metatron pojawia się w grach video z serii Shin Megami Tensei – między innymi w SMT: Nocturne, gdzie był jednym z dodatkowych bossów (później można było go włączyć do drużyny poprzez fuzję demonów) lub w podserii „Persona”, gdzie w trzeciej, czwartej i piątej części był jedną z Person głównego bohatera.
  • W serii Zone of the Enders Metatronem nazywana jest substancja, która pozwoliła ewoluować ludzkiej technologii na kolejny poziom – została ona użyta do stworzenia mechów (robotów bojowych) Jehuty i Anubisa oraz kilku innych.
  • W niezależnej grze przygodowo-platformowej FEZ hasło „Metatron” rozwiązuje jedną z zagadek.
  • Imię Metatron występuje w tytule gry El Shaddai: Ascension of the Metatron(inne języki), w której wcielamy się w postać Enocha.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojciech Kosior: Przemiana Eliszy ben Awuja. Uwagi o adekwatności kategorii herezji w judaizmie rabinicznym. [w:] Polish Journal of the Arts and Culture 6 (3/2013) [on-line]. 2013. s. 109–124. [dostęp 2014-06-08].
  2. Strona główna [online], pl/strona-glowna/85-metatron-autor-piotr-wronski.html [dostęp 2024-04-24] (pol.).