Metedron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metoksyfedryna
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C11H15NO2
Masa molowa 192,24 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 530-54-1
PubChem 216281[1]
Klasyfikacja medyczna
Legalność w Polsce substancja psychotropowa grupy I-P

Metedron (metoksyfedryna) — organiczny związek chemiczny, stymulant i empatogen należący do grupy fenyloetyloamin, amfetamin i katynonów. Strukturalnie jest podobny do para-metoksymetamfetaminy (PMMA) i metylonu, wykazuje również podobne działanie farmakologiczne. W Polsce został sklasyfikowany jako środek psychotropowy z grupy I-P i zakazany od 2005 roku[2].

Działanie[edytuj | edytuj kod]

W subiektywnej ocenie badaczy substancja była najczęściej porównywana do MDMA, mefedronu czy amfetaminy. Wprawiała ich w nastrój towarzyski, euforię, powodowała puszczenie hamulców moralnych, wywoływała poczucie siły i stymulację. Reakcja fizjologiczna obejmuje rozszerzenie źrenic, wzmożone pocenie się i hipertermię.

Zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

4-metoksymetkatynon jest nową substancją i niewiele wiadomo na temat jej wpływu na organizm ludzki. Można przypuszczać, że podobnie jak PMMA powoduje hipertermię i jest silnym inhibitorem MAO[3].

Przedawkowanie[edytuj | edytuj kod]

W 2009 roku w Szwecji dwóch młodych mężczyzn zmarło w wyniku przedawkowania metedronu. Gdy ich znaleziono obaj byli w stanie śpiączki. Jeden z nich zmarł w drodze do szpitala, drugi – po 16 godzinach na oddziale ratunkowym[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Metedron (CID: 216281) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
  2. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2018 r. poz. 1030).
  3. J. Becker, P. Neis, J. Rohrich, S. Zorntlein. A fatal paramethoxymethamphetamine intoxication. „Legal Medicine”, 2003-03-05. Tokyo (ang.). 
  4. Two die of legal drug overdose (ang.). The Local Sweden's News in English, 2009-10-04. [dostęp 2010-07-29].

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.