Bufedron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bufedron
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C11H15NO

Masa molowa

177,24 g/mol

Wygląd

biały, krystaliczny proszek

Identyfikacja
Numer CAS

408332-79-6
166593-10-8 (chlorowodorek)

Podobne związki
Podobne związki

efedron, mefedron, butylon

Klasyfikacja medyczna
Legalność w Polsce

substancja psychotropowa grupy I-P

Bufedron (MABP) – organiczny związek chemiczny, pochodna katynonu o działaniu stymulującym. Po raz pierwszy został otrzymany w 1928[2].

W postaci wolnej zasady bufedron jest bardzo niestabilny. Jego grupa ketonowa łatwo ulega redukcji do grupy hydroksylowej, tworząc alkohol. Wiązanie C=O w pozycji Rβ przekształca się wówczas w C–OH. W związku z tym sprzedawany jest pod postacią soli (głównie chlorowodorku).

Działanie[edytuj | edytuj kod]

Bufedron zwiększa spontaniczną aktywność lokomotoryczną gryzoni, wzmaga uwalnianie dopaminy przez dopaminergiczne neurony ośrodkowego układu nerwowego i powoduje tłumienie apetytu. Powoduje również potencjalnie niebezpieczny efekt zmniejszenia subiektywnego uczucia pragnienia. Jego działanie porównuje się do działania metamfetaminy, jednak z większą euforią i mniejszą stymulacją fizyczną.

Najczęściej opisywane skutki zażycia to: poprawa nastroju, euforia, zwiększona czujność, powiększone źrenice (rzadko), niewyraźna mowa (rzadko), przyspieszona akcja serca, gadatliwość, zwiększona empatia i poczucie komunikacji, podwyższone libido, czasowe zaburzenia erekcji u mężczyzn, niepokój, bezsenność, zwiększona motywacja[potrzebny przypis].

W zależności od drogi podania, czas działania efektów wynosi od 2,5 do 6 godzin (przy przyjęciu doustnym), po którym może występować zespół abstynencyjny objawiający się zmęczeniem, osłabioną koncentracją i poceniem się.

Legalność[edytuj | edytuj kod]

W Polsce od 2015 roku znajduje się w wykazie substancji psychotropowych w grupie I-P[3]. Jest nielegalny również m.in. w Czechach, Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz Chinach (od października 2015), które do tego czasu uchodziły za głównego producenta tej substancji[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Buphedrone 1 g. Newchemicals. [dostęp 2011-06-21]. (ang.).
  2. J.F. Hyde, E. Browning, R. Adams, Synthetic Homologs of d,l-Ephedrine, „Journal of the American Chemical Society”, 50 (8), 1928, s. 2287–2292, DOI10.1021/ja01395a032 (ang.).
  3. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. (Dz.U. z 2015 r. poz. 875).